Środa, 21 listopada 2018 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Kolizja 2 aut osobowych na A1 w okolicy Gajewa, kier. Gdańsk. Jazda jednym pasem.
Kolizja 2 aut osobowych na A1 w okolicy Gajewa, kier. Gdańsk. Jazda jednym pasem.
Kolizja 2 aut osobowych na A1 w okolicy Gajewa, kier. Gdańsk. Jazda jednym pasem.
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-04-12, 15:18 Polska Agencja Prasowa

Marsz Żywych w Oświęcimiu. Na czele prezydenci Polski i Izraela

W Marszu przywódcom Polski i Izraela oraz młodzieży towarzyszą ocaleni z Holokaustu/fot. Jacek Bednarczyk, PAP
W Marszu przywódcom Polski i Izraela oraz młodzieży towarzyszą ocaleni z Holokaustu/fot. Jacek Bednarczyk, PAP
Ok. 12 tys. uczestników Marszu Żywych z prezydentami Polski Andrzejem Dudą oraz Izraela Reuvenem Riwlinem na czele wyruszyło sprzed bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau.
Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, instrumentu liturgicznego z baraniego rogu.
Przemarsz trzykilometrową „drogą śmierci" pomiędzy obozami jest wyrazem hołdu, jaki uczestnicy składają ofiarom Holokaustu. Przy pomniku w byłym obozie Birkenau, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów, odbędzie się główna ceremonia upamiętniająca zgładzonych. Przemówią m.in. prezydenci Duda i Riwlin.

W Marszu przywódcom Polski i Izraela oraz młodzieży towarzyszą ocaleni z Holokaustu. Wśród nich jest Janek Jabłoń z Kanady. - Pochodzę z Krakowa i tam straciłem całą rodzinę, 39 osób. Ja się uratowałem. Przyjechałem tu po ponad 70 latach. Jako 15-latek byłem tu przez rok. Przeżyłem, bo pomógł mi ruch oporu; pan Stańczykowski – mówił z trudem powstrzymując wzruszenie.
Jak dodał, przyjechał do Miejsca Pamięci z młodzieżą, by mówić im o historii. - Początkowo niczego nie czułem, ale wspomnienia odżyły, gdy podszedłem do bloku 18 i 19. Tam byłem więziony – dodał.

W trzykilometrową trasę Marszu wyruszył były polski więzień Auschwitz Bogdan Bartnikowski, deportowany do obozu w sierpniu 1944 r. z Warszawy. Miał wtedy 12 lat.
- To dla mnie ważny dzień, bo jest to Marsz Żywych, ale żywych więźniów Auschwitz-Birkenau jest dziś niewielu. I dlatego właśnie, czując się na siłach, jestem obecny. Oczywiście, to nie jest tylko demonstracja z mojej strony, że przeżyłem. Chcę wspominać o zagazowanych Żydach oraz o Polakach, od których właściwie zaczął się obóz już w 1940 r. Pierwsi więźniowie Auschwitz byli Polakami – powiedział.

Elijah jest niemieckim Żydem. Jak powiedział, to ważne dla jego społeczności, dla wspólnot żydowskich na całym świecie, by pamiętać o ofiarach, a także zamanifestować, że one przetrwały. - Jest to dla mnie błogosławieństwem, że mogę być na Marszu Żywych jako przedstawiciel żyjącej generacji Żydów z Niemiec. To dla nas wyjątkowe – mówił.
Dawid Żurawiel, Polak, uczeń szkoły ponadgimnazjalnej z Kłodzka, wyruszył w kolumnie Marszu, by uczcić pamięć ofiar i lepiej poznać historię tego miejsca. - Polacy powinni wiedzieć co tu się stało. Moje pokolenie chce pamiętać o ludziach, którzy tu zginęli – powiedział.

Przed wyruszeniem Marszu młodzi Żydzi, którzy przyjechali z różnych zakątków świata, zwiedzali ekspozycję w Muzeum Auschwitz. Większość z nich ubrana jest w niebieskie kurtki, które otrzymali od organizatorów. Ten kolor dominuje w czwartek w byłym niemieckim obozie.

Miejsce, z którego wyruszył Marsz Żywych - brama główna „Arbeit macht frei" - jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Auschwitz. Jako jedyna w obozie, została wykonana na rozkaz Niemców przez polskich więźniów politycznych deportowanych z więzienia w Wiśniczu w 1940 r. Jej wykonanie związane było z wymianą prowizorycznego ogrodzenia wspartego na słupach drewnianych na stałe na słupach żelbetowych z drutem kolczastym pod napięciem.
Pomysłodawcą charakterystycznego wygiętego kształtu zwieńczenia był kapo obozowej ślusarni Kurt Mueller. Litery zrobił polski więzień Jan Liwacz.

Napis nad bramą „Arbeit Macht Frei" ("Praca czyni wolnym") pochodzi od tytułu XIX-w. powieści niemieckiego pisarza i pastora Lorenza Diefenbacha. Stanowił on parafrazę cytatu z Ewangelii św. Jana „Prawda czyni wolnym". Niemcy umieścili napis nad wejściem do kilku obozów, m.in. w Dachau, Sachsenhausen, Flossenbuerg i Gross-Rosen. Miał zapewniać o porządku panującym w obozie i dawać więźniom złudną nadzieję, że dzięki wytężonej pracy odzyskają wolność.

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami i polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.
W tym roku Marsz Żywych przypada w 70. rocznicę powstania Izraela i 30 lat po pierwszym Marszu.

Kraj - świat

2018-11-21, godz. 18:19 Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy pr ... » więcej 2018-11-21, godz. 14:30 Fort Trump wzbudza coraz większe zainteresowanie ekspertów Przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas spotkania z Donaldem Trumpem koncepcja stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce - nazwana roboczo Fo ... » więcej 2018-11-21, godz. 13:31 Rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyzszym 21 listopada przed godz. 13.00 rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt - złożony w środę rano przez posłów P ... » więcej 2018-11-21, godz. 09:23 Zdaniem Ardanowskiego, nie ma potrzeby powoływania komisji śledczej ws. KNF Nie ma potrzeby powoływania komisji śledczej ws. KNF - tego typu komisja jest potrzebna, gdy prokuratura nie radzi sobie z prowadzeniem sprawy. W tym przypadk ... » więcej 2018-11-20, godz. 06:00 Prezydent Duda: Silne państwo to porządna i silna rodzina Silne państwo to porządna, silna rodzina. To dzieci, wnuki, prawnuki, to wielopokoleniowe rodziny, które są razem, bo razem jest lepiej - powiedział w poniedz ... » więcej 2018-11-20, godz. 01:51 Leszek Czarnecki złożył zeznania w prokuraturze; przekazał nagrania audio i wideo Właściciel Getin Nobel Banku Leszek Czarnecki, który w poniedziałek przez blisko 12 godzin zeznawał w katowickiej prokuraturze, dołączył nośniki, na których s ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:59 Biskupi przyjęli stanowisko dot. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych przyjęli w poniedziałek hierarchowie uczestniczący w 381. Zebran ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:18 Papież Franciszek zaprosił w niedzielę trzy tysiące ubogich i bezdomnych na obiad W obchodzony w niedzielę Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek zje obiad z trzema tysiącami osób biednych i bezdomnych. Uroczysty posiłek w Watykanie zafun ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:48 "Teraz!" - nowe ugrupowanie Petru i Scheuring-Wielgus Nowopowstała partia Teraz! będzie propozycją dla wszystkich, którzy chcą czuć się godnie i bezpiecznie - powiedziała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Nowy bilans pożarów w północnej Kalifornii: 71 ofiar śmiertelnych Po odnalezieniu w piątek kolejnych ośmiu ciał w północnej Kalifornii bilans dotychczasowych ofiar pożarów lasów w tym regionie wzrósł do 71 osób - poinformowa ... » więcej
1234567