Czwartek, 25 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marka, Jarosława, Wasyla
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2018-03-03, 16:42 Polska Agencja Prasowa

Przed ambasadą i konsulatami Federacji Rosyjskiej odbyły się manifestacje przeciw wojnie w Syrii

W sobotę odbyły się manifestacje organizacji "Humans of Aleppo" przed ambasadą i konsulatami Federacji Rosyjskiej w całej Polsce. Manifestanci protestowali przeciw bombardowaniu Wschodniej Guty w Syrii przez siły rządowe Baszara el-Asada i armię rosyjską.
Organizacja "Humans of Aleppo" zorganizowała manifestacje pod hasłem "Stop ludobójstwu w syryjskiej Ghouta Vol.2" przed ambasadą oraz konsulatami Federacji Rosyjskiej w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Poznaniu.

Manifestacja w Warszawie zgromadziła 27 osób, które trzymały z kartki z hasłem: "Stop the crime in Ghouta"(Zatrzymać zbrodnię w Gucie - PAP) z odesłaniem do hasztagów "SaveGhouta" oraz "Ratujmy Ghoute".

"Razem z nami w całej Polsce zebrali się ludzie, aby zaprotestować przeciwko ludobójstwu we Wschodniej Gucie. Wschodnia Guta to rejon kontrolowany przez umiarkowanych rebeliantów walczących z (prezydentem Baszarem el-) Asadem i ISIS. Od prawie dwóch tygodni trwają tam bestialskie, terrorystyczne naloty koalicji Asada i (Władimira) Putina na miasta Wschodniej Guty. Giną setki osób" - powiedziała jedna z organizatorek manifestacji Krystyna Zowczak-Jastrzębska.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii. Siły syryjskie i rosyjskie w czwartek wciąż wywierały jednak wojskową presję na enklawę.

Protest "Humans of Aleppo" jest skierowany przeciw niewykonaniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Demonstranci wznosili okrzyki, domagając się m.in. wprowadzenia pomocy humanitarnej do Wschodniej Guty.

"Żadne z postanowień ONZ oraz Rosji nie zostały do tej pory dotrzymane. Codziennie ginie ok. stu osób w Gucie. Ofiar jest w tej chwili ponad 670; od czasu kiedy została ustanowiona decyzja o zawieszeniu broni" - powiedziała jedna z organizatorek Dorota Szelezińska.

"Naloty Asada i Putina trwają nadal. Asad systematycznie likwiduje tych, których nazwał ekstremistami we Wschodniej Gucie - jednej z ostatnich buntowniczych redut. Rosja i Asad nic sobie nie robią z ustalonego zawieszenia broni. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres nazwał sytuację +piekłem na ziemi+. Ludzie z pomocy humanitarnej twierdzą, że siły reżimu po raz kolejny zamierzają użyć broni chemicznej. 400 tysięcy osób tkwiących w oblężonej Gucie, rozpaczliwie szuka pomocy" - podkreśla Zowczak-Jastrzębska.

Manifestanci wznosili okrzyki: "Guta - Warszawa wspólna sprawa", "Stop wojnie w Syrii", "Warszawa mówi: dość zabijania", "Russia stop killing".

Na koniec demonstracji odsłuchano nagrania z piątkowego bombardowania Wschodniej Guty oraz odczytano relację mieszkańców, którzy stracili dom i rodziny. Organizatorzy zaapelowali do wszystkich z prośbą o wsparcie, poprzez informowanie o akcjach "Humans of Aleppo" w internecie.

W Krakowie kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko bombardowaniom i ludobójstwu w Syrii, stojąc w milczeniu u zbiegu ulicy Szewskiej i Rynku Głównego. Uczestnicy pikiety przynieśli ze sobą wypisane na kartkach po polsku i po angielsku hasła: "Stop ludobójstwu", "Jesteśmy tu dla bombardowanej Syrii", "Masakra cywilów w Ghucie dzieje się teraz".

Przed konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku protestowało kilkanaście osób, którzy mieli ze sobą transparenty z takimi hasłami jak: „Russia stop killing”, „Pokój dla Syrii”, „Syryjczycy – nasi sąsiedzi”, „Dość zabijania”, „Stop wojnie w Syrii”, „Stop killing children”.

„Od miesiąca bombardowana jest w sposób bestialski Guta, której oblężenie trwa już od 2012 r. Ale, to co się dzieje w ostatnich tygodniach jest po prostu nieludzkie – wszystkie konwencje są łamane. Rosjanie bombardują niewinnych ludzi, cywilów. I dlatego jesteśmy tu, panie konsulu (…) Proszę mi wierzyć, że jak wasze bestialstwo się nie skończy, to za tydzień będziemy nie tylko przed pięcioma konsulatami w Polsce, jak dzisiaj, ale przed pięćdziesięcioma, albo pięcioma tysiącami w całej Europie. I panie konsulu: ponieważ Rosjanie to są mądrzy ludzie, to takie protesty mogą się również pojawić na ulicach Moskwy i Petersburga, żebyście skończyli tę bezsensowną wojnę” – mówił przed konsulatem rosyjskim w Gdańsku jeden z organizatorów demonstracji Michał Wojciechowicz.

W sobotę przed Konsulatem Generalnym Rosji w Poznaniu zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Mieli ze sobą transparenty z napisami „Aleppo, Ghouta umiera”, „Tylko pokój nas uratuje”.

Współorganizatorka manifestacji Joanna Spychała w rozmowie z PAP oceniła, że „współczesny świat pełen jest obojętności, znieczulicy, a ludzie, którzy giną w Syrii wydają się być jedynie statystykami. „Ostatnie masakry, które są dokonywane w Syrii są nieporównywalne nawet do tego, co działo się w ostatnich latach – to jest absolutnie straszny świat i straszna bezmoc” - powiedziała.

W trakcie zgromadzenia odczytano apel do ambasadora Rosji w Polsce o natychmiastowe zaprzestanie masakry we Wschodniej Gucie. Jak podkreślono, „trzeba robić wszystko, choćby to było tylko +cokolwiek+, bo nawet takie +cokolwiek+ jest w stanie choć na chwilę zagłuszyć bombardowanie”.

W Szczecinie na placu Żołnierza Polskiego przeciw wojnie w Syrii i sytuacji we Wschodniej Gucie protestowało kilkadziesiąt osób.

"Jesteśmy świadomi, że tych konfliktów na całym świecie jest więcej, natomiast to, co nas najbardziej boli i dotyka, to fakt, że rozgrywki rządów kosztują życie cywili, niewinnych ludzi. I na to nie ma naszej zgody. (…) Stajemy tutaj dzisiaj, żeby pokazać swój sprzeciw w sposób symboliczny, ale też żeby pokazać swoją solidarność" – powiedziała podczas manifestacji Małgorzata Rawa z Inicjatywy BASTA.

Uczestnicy manifestacji trzymali banery z napisami wzywającymi do zaprzestania wojny. Organizatorzy odczytali relacje świadków wojny w Syrii.

Protest w Szczecinie zorganizowały m.in. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA, Ośrodek Teatralny Kana, Refugees Szczecin i Kongres Kobiet w Szczecinie. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-24, godz. 13:43 Ulicami Warszawy przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Nar ... » więcej 2019-04-24, godz. 09:09 Rząd ma "plan B" w sprawie matur. Premier przedłoży go w środę Radzie Ministrów Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, ... » więcej 2019-04-24, godz. 08:33 Na Sri Lance było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano Policja na Sri Lance poinformowała w środę, że serię ataków na kościoły i hotele w tym kraju przeprowadziło dziewięciu zamachowców, a tożsamość ośmiu z nich j ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:03 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus" Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emeryt ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:08 Komitet Strajkowy apeluje, by klasyfikować uczniów przed maturą. ZNP: okrągły stół bez nas - Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie - poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz ... » więcej 2019-04-23, godz. 11:28 Manifestacja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej o godz. 11 rozpoczęła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. » więcej 2019-04-22, godz. 12:28 Rząd na Sri Lance: ataki na kościoły i hotele przeprowadziła radykalna grupa islamska Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri L ... » więcej 2019-04-20, godz. 21:47 Abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:30 W lasach sucho jak pieprz! Najwyższy stopień zagrożenia pożarem W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 ... » więcej
1234567