Czwartek, 14 listopada 2019 r.   Imieniny: Rogera, Serafina, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-09-15, 18:43 Polska Agencja Prasowa/Jakub Krupa

W. Brytania/ 19 osób rannych po eksplozji w londyńskim metrze

Co najmniej 19 osób zostało rannych, gdy w piątek rano na stacji londyńskiego metra Parsons Green eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy - poinformowała policja metropolitalna. Zdarzenie jest traktowane jako akt terroryzmu.
Śledztwo jest prowadzone przez jednostkę antyterrorystyczną przy wsparciu służb bezpieczeństwa wewnętrznego MI5. Mieszkańcy Londynu powinni być "czujni, ale nie zaniepokojeni" - podkreślił komisarz policji metropolitalnej Mark Rowley.

Krótko po konferencji prasowej policji telewizja BBC, powołując się na swoje źródła, poinformowała, że ładunek był wyposażony w zapalnik czasowy. Według telewizji Sky News eksplodowała tylko część materiału wybuchowego.

Pogotowie ratunkowe zapewniło, że życiu rannych nic nie zagraża. Brytyjskie media informowały wcześniej o poszkodowanych z poparzeniami twarzy; część osób miała także odnieść obrażenia w wyniku chaotycznej ewakuacji stacji metra.

Telewizja Sky News przekazała, że pobliski szpital św. Marii niedaleko dworca kolejowego Paddington został bezpośrednio po eksplozji postawiony w stan wysokiej gotowości, który został odwołany tuż przed 14:00 czasu miejscowego.

W związku ze zdarzeniem kancelaria brytyjskiej premier Theresy May poinformowała, że szefowa rządu jest "na bieżąco informowana" o postępach w śledztwie.

"Myślami jestem z poszkodowanymi na Parsons Green oraz ze służbami ratunkowymi, które z odwagą reagują na ten domniemany incydent terrorystyczny" - napisała przed południem na Twitterze premier May.

W podobnym tonie wypowiedziała się minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, która nazwała atak "bezdusznym" i "pozbawionym skrupułów". Jednocześnie podziękowała służbom ratunkowym za szybkie pojawienie się na miejscu zdarzenia.

Również burmistrz Londynu Sadiq Khan stanowczo potępił tych, którzy "próbują siać terror", wyrządzić krzywdę mieszkańcom i "zniszczyć to, w jaki sposób żyją". "Londyn wielokrotnie udowadniał, że nie da się zastraszyć i pokonać terroryzmowi" - podkreślił Khan w oświadczeniu, apelując do londyńczyków o zachowanie spokoju i ostrożności.

W rozmowie z radiem LBC Khan ujawnił, że sprawca lub sprawcy zamachu pozostają na wolności i policja nie dokonała na razie żadnych aresztowań. Informacja została potwierdzona przez Scotland Yard.

O godz. 14 (czasu polskiego) zebrał się sztab kryzysowy COBRA, by przeanalizować konsekwencje zdarzenia dla krajowego poziomu zagrożenia terrorystycznego. Spotkaniu przewodniczy szefowa rządu, która po jego zakończeniu ma wygłosić specjalne przemówienie.

O "stosowanie się do zaleceń lokalnych władz i zachowanie szczególnej ostrożności" po doniesieniach o eksplozji zaapelowała na Twitterze także polska ambasada w Wielkiej Brytanii.

Według niepotwierdzonych informacji do wybuchu doszło w białym pojemniku przypominającym plastikowe wiadro, który był przewożony w jednym z wagonów metra. Na zdjęciach opublikowanych przez świadków w mediach społecznościowych widać kable wystające z torby, w którą zawinięty był pojemnik.

Jak podała telewizja Sky News powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, śledczy ustalili, że ładunek nie został zdetonowany w całości.

Stacja Parsons Green znajduje się na zielonej linii metra District w dzielnicy Fulham. W odróżnieniu od większości przystanków londyńskiego metra jest to stacja naziemna. Po eksplozji zawieszono kursowanie metra na odcinku tej linii pomiędzy stacjami Earl's Court i Wimbledon.

Piątkowy zamach terrorystyczny jest piątym w tym roku na terytorium Wielkiej Brytanii. Trzy z nich były dokonane przez radykalnych islamistów i jeden przez napastnika motywowanego nienawiścią do muzułmanów. Łącznie zginęło w nich 36 osób.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się na czwartym, "poważnym" poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza bardzo duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zamachu.

Ewentualna decyzja o podniesieniu zagrożenia do najwyższego, krytycznego poziomu może zostać podjęta przez niezależne od rządu Połączone Centrum Analizy Zagrożenia Terrorystycznego (JTAC).

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Kraj - świat

2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej 2019-11-12, godz. 16:03 Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. „To wyróżnienie i zobowiązanie, jestem zaszczycona” Kandydaturę Elżbiety Witek na marszałka Sejmu poparło PiS, SLD oraz PSL; Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowała Konfederacja. » więcej 2019-11-12, godz. 13:55 Orędzie prezydenta Dudy, ślubowanie posłów. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji Prezydent Andrzej Duda otwierając pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji podziękował Polakom za udział w wyborach i rekordową frekwencję. - Dali wyraz swojej ... » więcej 2019-11-11, godz. 20:11 Policja: Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie było spokojnie Marsz Niepodległości, który wyruszył po godz. 15 z ronda Dmowskiego, dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie do godz. 19 po zakończeniu przemarszu mają tr ... » więcej 2019-11-11, godz. 17:04 Prof. Nowak: „Polski orzeł, żeby swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” Żywiołem polskiego orła jest wolność, ale żeby swobodnie szybować trzeba mieć gniazdo, gdzie można wrócić - mówił prof. Andrzej Nowak w poniedziałek, dziękują ... » więcej 2019-11-11, godz. 10:03 Prezydent: dziś nasze wejście do amerykańskiego Visa Waver Program staje się faktem Wejście Polski do amerykańskiego Visa Waver Program staje się dziś faktem. Polacy czekali na to nie tylko dlatego, by mieć ułatwienia w podróży. To była także ... » więcej 2019-11-08, godz. 20:26 Premier Mateusz Morawiecki podał skład rządu. Jest kilka nowych nazwisk W siedzibie PiS przedstawiono skład i strukturę nowego rządu.Większość ministrów rządu obecnej kadencji utrzyma swoje stanowiska. - To będzie w dużej mierze r ... » więcej 2019-11-08, godz. 11:52 Szkoła do hymnu. O 11.11 śpiewali wspólnie uczniowie i nauczyciele w całej Polsce Prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie, o symbolicznej godzinie 11.11, odśp ... » więcej 2019-11-06, godz. 12:34 Od 11 listopada bez wiz do USA. W celach biznesowych i turystycznych do 90 dni 11 listopada Polska dołączy do programu ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych. Ogłosił to prezydent Andrzej Duda po pilnym spotkaniu z ambasador USA w Pol ... » więcej
1234567