Sobota, 20 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-09-07, 20:13 Polska Agencja Prasowa

Szef MSW Francji: podejrzani z Villejuif planowali ataki na banki

Mężczyźni zatrzymani w związku z odkryciem składników do produkcji materiału wybuchowego w Villejuif pod Paryżem mieli powiązania z terrorystami i zamierzali przeprowadzić serię ataków na banki - powiedział w czwartek szef MSW Francji Gerard Collomb.
Zatrzymani twierdzą, że nie kierowali się motywami terrorystycznymi - przekazał Collomb, cytowany przez BBC na stronie internetowej. Minister dodał jednak, że pozostawali w telefonicznym kontakcie z osobami w Syrii.

"Chcieli wysadzić banki w powietrze z użyciem TATP, ale widzimy, że byli powiązani z terrorystami, więc to na tym kierunku (śledztwa) musimy się skoncentrować" - powiedział szef MSW w rozmowie ze stacją FranceInfo TV.

W środę policja znalazła w mieszkaniu w Villejuif na południowych przedmieściach Paryża składniki do produkcji materiału wybuchowego TATP (nadtlenek acetonu). Jest to łatwy do wyprodukowania, lecz rozkładający się w niebezpieczny sposób materiał wybuchowy, który był używany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w zamachach w Europie.

Dotychczas w sprawie znaleziska zatrzymano trzy osoby - dwóch podejrzanych północnoafrykańskiego pochodzenia w wieku 36 i 47 lat ujęto w okolicy przeszukanego mieszkania jeszcze w środę, a w nocy ze środy na czwartek zatrzymany został trzeci mężczyzna. Collomb powiedział, że wszyscy trzej to obywatele francuscy, którzy wcześniej nie byli znani policji.

Ślady TATP znaleziono w sierpniu w gruzach domu w Alcanar w północno-wschodniej Hiszpanii, gdzie zdaniem tamtejszej policji sprawcy ataków w Barcelonie i Cambrils mieli swoją bazę logistyczną i gdzie 16 sierpnia doszło do eksplozji.

Collomb odmówił spekulacji, czy znalezisko z Villejuif jest w jakiś sposób powiązane z zamachem w Barcelonie.

Jednocześnie śledczy próbują ustalić, dlaczego jeden ze sprawców, Junes Abujakub, na krótko przed atakiem udał się do Paryża. Jak ustaliła policja, Abujakub zatrzymał się w hotelu w gminie Malakoff, zaledwie kilka kilometrów od Villejuif. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej 2019-04-17, godz. 21:17 Wypadek autokaru na Maderze! Do tragicznego zdarzenia doszło w środę (15.04.) wieczorem na portugalskiej wyspie Madera. - Wśród turystów są ofiary śmiertelne - potwierdził burmistrz miast ... » więcej 2019-04-17, godz. 12:27 Sąd w Poznaniu: Adam Z. nie zamordował Ewy Tylman Adam Z. nie miał czasu, ani sposobności, by w czasie 5 minut i 8 sekund dokonać zabójstwa Ewy Tylman w sposób opisany w akcie oskarżenia - podkreśliła w uzasa ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:13 Struktura i fasada katedry Notre Dame ocalone. Prezydent Francji obiecuje odbudowę Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i ... » więcej 2019-04-15, godz. 21:12 Płonie paryska katedra Notre Dame! Pożar w świątyni pojawił się w poniedziałek, 15 kwietnia tuż przed godziną 19. Zawaliła się iglica świątyni. Rokowania są bardzo złe... » więcej
1234567