Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-09-07, 20:13 Polska Agencja Prasowa

Szef MSW Francji: podejrzani z Villejuif planowali ataki na banki

Mężczyźni zatrzymani w związku z odkryciem składników do produkcji materiału wybuchowego w Villejuif pod Paryżem mieli powiązania z terrorystami i zamierzali przeprowadzić serię ataków na banki - powiedział w czwartek szef MSW Francji Gerard Collomb.
Zatrzymani twierdzą, że nie kierowali się motywami terrorystycznymi - przekazał Collomb, cytowany przez BBC na stronie internetowej. Minister dodał jednak, że pozostawali w telefonicznym kontakcie z osobami w Syrii.

"Chcieli wysadzić banki w powietrze z użyciem TATP, ale widzimy, że byli powiązani z terrorystami, więc to na tym kierunku (śledztwa) musimy się skoncentrować" - powiedział szef MSW w rozmowie ze stacją FranceInfo TV.

W środę policja znalazła w mieszkaniu w Villejuif na południowych przedmieściach Paryża składniki do produkcji materiału wybuchowego TATP (nadtlenek acetonu). Jest to łatwy do wyprodukowania, lecz rozkładający się w niebezpieczny sposób materiał wybuchowy, który był używany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego w zamachach w Europie.

Dotychczas w sprawie znaleziska zatrzymano trzy osoby - dwóch podejrzanych północnoafrykańskiego pochodzenia w wieku 36 i 47 lat ujęto w okolicy przeszukanego mieszkania jeszcze w środę, a w nocy ze środy na czwartek zatrzymany został trzeci mężczyzna. Collomb powiedział, że wszyscy trzej to obywatele francuscy, którzy wcześniej nie byli znani policji.

Ślady TATP znaleziono w sierpniu w gruzach domu w Alcanar w północno-wschodniej Hiszpanii, gdzie zdaniem tamtejszej policji sprawcy ataków w Barcelonie i Cambrils mieli swoją bazę logistyczną i gdzie 16 sierpnia doszło do eksplozji.

Collomb odmówił spekulacji, czy znalezisko z Villejuif jest w jakiś sposób powiązane z zamachem w Barcelonie.

Jednocześnie śledczy próbują ustalić, dlaczego jeden ze sprawców, Junes Abujakub, na krótko przed atakiem udał się do Paryża. Jak ustaliła policja, Abujakub zatrzymał się w hotelu w gminie Malakoff, zaledwie kilka kilometrów od Villejuif. (PAP)

Kraj - świat

2019-11-21, godz. 14:41 Morawiecki: elektromobilność pozostaje priorytetem - Polska jest liderem w wielu obszarach elektromobilności - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas forum poświęconego elektromobilności. Zda ... » więcej 2019-11-20, godz. 20:55 Donald Tusk wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Poparło go 491 delegatów Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został w środę wybrany na szefa Europejskiej Partii L ... » więcej 2019-11-19, godz. 11:38 „Polacy to wielki naród, czas na wielką przyszłość ”. Expose premiera Morawieckiego Naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w expose. Zaapelował o zmianę kon ... » więcej 2019-11-18, godz. 16:48 Policjant, który śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może przez miesiąc przebywać w szpitalu Obserwacja psychiatryczna policjanta, który w czwartek śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może potrwać miesiąc - poinformował w poniedziałek PAP pełno ... » więcej 2019-11-17, godz. 14:09 Plac św. Marka zamknięty, 70. proc. historycznego centrum pod wodą. Trzecia powódź w Wenecji 70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzeci ... » więcej 2019-11-16, godz. 10:10 Szlachetna Paczka - wybierz rodzinę i pomóż! Ruszyła internetowa baza potrzebujących W sobotę rano ruszyła internetowa baza rodzin, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”. Prezenty tr ... » więcej 2019-11-15, godz. 19:08 Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. 'Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego s ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:30 Wenecja tonie. Czy pieniądze pomogą perle architektury wypłynąć na powierzchnię? Zgodnie z oczekiwaniami, podczas posiedzenia włoskiego rządu zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w dotkniętej powodzią Wenecji. Umożliwia to natych ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej
1234567