Sobota, 20 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-09-07, 20:20 Polska Agencja Prasowa

Huragan Irma szaleje na Karaibach

Żywioł pochłonął już kilka ofiar śmiertelnych. Fot. PAP/EPA/Thais Llorca
Żywioł pochłonął już kilka ofiar śmiertelnych. Fot. PAP/EPA/Thais Llorca
Potężny huragan Irma (najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona) powoduje ogromne zniszczenia na Karaibach. Żywioł pochłonął już kilka ofiar śmiertelnych.
Wiatr, którego prędkość dochodzi do 290 km/h, zrywa dachy domów i linie energetyczne, wyrywa drzewa z korzeniami. Zniszczenia na niewielkiej wyspie Barbuda są tak ogromne, że prawie nie nadaje się ona do zamieszkania – informuje BBC na swoim portalu. Premier Antigui i Barbudy Gaston Browne powiedział, że huragan zniszczył bądź uszkodził 95 proc. budynków na tej wyspie, zamieszkanej przez ok. 1600 osób. Koszty odbudowy oszacował na 100 milionów USD. Natomiast na wyspie Antigua z jej 80 tys. mieszkańców nie zanotowano większych zniszczeń.

Informacje o wielkich zniszczeniach docierają z wyspy Saint-Martin (zamorska wspólnota terytorialna Francji i terytorium autonomiczne Holandii). Według francuskich władz huragan pochłonął tam co najmniej cztery ofiary śmiertelne; wcześniej mówiono o ośmiu, ale ostatecznie liczba zabitych okazała się mniejsza. „To ogromna katastrofa – 95 proc. wyspy jest zniszczone” – cytuje BBC przedstawiciela lokalnych władz. Poważnie ucierpiał port lotniczy południowej, holenderskiej części wyspy, trzeci co do wielkości na Karaibach. Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek, że nie ma obecnie możliwości dotarcia na tę wyspę z powodu ogromnych zniszczeń na lotnisku i w porcie morskim.

Co najmniej trzy ofiary śmiertelne Irma pochłonęła w Portoryko, co najmniej jedną na wyspie Anguilla (terytorium zamorskie W. Brytanii).

Przewiduje się, że w sobotę Irma dotrze do Florydy. Przystąpiono już do ewakuacji turystów i mieszkańców z Florida Keys (łańcuch wysp koralowych w stanie Floryda).

W czwartek Irma znajdowała się w rejonie na północ od Dominikany, zmierzając w kierunku Turks i Caicos (terytorium zamorskie W. Brytanii).

Na atak Irmy przygotowuje się Kuba. Nadejście huraganu jest tam spodziewane w nocy z czwartku na piątek. Ze szczególnie zagrożonej północnej części wyspy ewakuuje się tysiące turystów; cudzoziemcy są rozlokowywani w hotelach w innych rejonach Kuby, a Kubańczyków odsyła się do domów.(PAP)

Kraj - świat

2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej 2019-04-20, godz. 08:30 W lasach sucho jak pieprz! Najwyższy stopień zagrożenia pożarem W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 ... » więcej 2019-04-20, godz. 05:43 Papież na Drodze Krzyżowej w Koloseum: wszystkie krzyże świata Papież Franciszek na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek mówił o 'wszystkich krzyżach świata' i modlił się za osoby spragnione spr ... » więcej 2019-04-19, godz. 18:38 Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra. Przed jego rozpoczęciem papież leżał dłuższą chwilę pogr ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:55 Szczyt świątecznych kolejowych przewozów Świąteczny szczyt przewozów na kolei już się rozpoczął. PKP Intercity planują zwiększyć liczbę wagonów w pociągach na najpopularniejszych trasach, czyli do Tr ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:13 Premier Morawiecki: zapraszamy w piątek 26 kwietnia o godz. 12 na Stadion Narodowy na "okrągły stół" oświatowy Zapraszamy z wicepremier Beatą Szydło na okrągły stół ws. oświaty w piątek, 26 kwietnia, na godz. 12 na Stadion PGE Narodowy - powiedział w czwartek w Krakowi ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:24 Szydło: podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu Podtrzymuję wolę rozmowy, debaty i dialogu - oświadczyła w czwartek w Krakowie wicepremier Beata Szydło. Zwróciła się jednocześnie z apelem do związkowców z Z ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:58 ZNP i FZZ odrzuciły rządową propozycję podwyżki płac dla nauczycieli ZNP i FZZ odrzuciły przedstawioną przez rząd propozycję podwyżki płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesie ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:21 Prokuratura wniosła o kary 25 lat więzienia dla oskarżonych ws. afery Amber Gold O kary po 25 lat więzienia wniosła prokuratura w czwartek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku w mowie końcowej procesu ws. afery finansowej Amber Gold dla założyc ... » więcej 2019-04-17, godz. 21:17 Wypadek autokaru na Maderze! Do tragicznego zdarzenia doszło w środę (15.04.) wieczorem na portugalskiej wyspie Madera. - Wśród turystów są ofiary śmiertelne - potwierdził burmistrz miast ... » więcej
1234567