Czwartek, 21 listopada 2019 r.   Imieniny: Alberta, Janusza, Konrada
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-09-07, 20:20 Polska Agencja Prasowa

Huragan Irma szaleje na Karaibach

Żywioł pochłonął już kilka ofiar śmiertelnych. Fot. PAP/EPA/Thais Llorca
Żywioł pochłonął już kilka ofiar śmiertelnych. Fot. PAP/EPA/Thais Llorca
Potężny huragan Irma (najwyższej, piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona) powoduje ogromne zniszczenia na Karaibach. Żywioł pochłonął już kilka ofiar śmiertelnych.
Wiatr, którego prędkość dochodzi do 290 km/h, zrywa dachy domów i linie energetyczne, wyrywa drzewa z korzeniami. Zniszczenia na niewielkiej wyspie Barbuda są tak ogromne, że prawie nie nadaje się ona do zamieszkania – informuje BBC na swoim portalu. Premier Antigui i Barbudy Gaston Browne powiedział, że huragan zniszczył bądź uszkodził 95 proc. budynków na tej wyspie, zamieszkanej przez ok. 1600 osób. Koszty odbudowy oszacował na 100 milionów USD. Natomiast na wyspie Antigua z jej 80 tys. mieszkańców nie zanotowano większych zniszczeń.

Informacje o wielkich zniszczeniach docierają z wyspy Saint-Martin (zamorska wspólnota terytorialna Francji i terytorium autonomiczne Holandii). Według francuskich władz huragan pochłonął tam co najmniej cztery ofiary śmiertelne; wcześniej mówiono o ośmiu, ale ostatecznie liczba zabitych okazała się mniejsza. „To ogromna katastrofa – 95 proc. wyspy jest zniszczone” – cytuje BBC przedstawiciela lokalnych władz. Poważnie ucierpiał port lotniczy południowej, holenderskiej części wyspy, trzeci co do wielkości na Karaibach. Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek, że nie ma obecnie możliwości dotarcia na tę wyspę z powodu ogromnych zniszczeń na lotnisku i w porcie morskim.

Co najmniej trzy ofiary śmiertelne Irma pochłonęła w Portoryko, co najmniej jedną na wyspie Anguilla (terytorium zamorskie W. Brytanii).

Przewiduje się, że w sobotę Irma dotrze do Florydy. Przystąpiono już do ewakuacji turystów i mieszkańców z Florida Keys (łańcuch wysp koralowych w stanie Floryda).

W czwartek Irma znajdowała się w rejonie na północ od Dominikany, zmierzając w kierunku Turks i Caicos (terytorium zamorskie W. Brytanii).

Na atak Irmy przygotowuje się Kuba. Nadejście huraganu jest tam spodziewane w nocy z czwartku na piątek. Ze szczególnie zagrożonej północnej części wyspy ewakuuje się tysiące turystów; cudzoziemcy są rozlokowywani w hotelach w innych rejonach Kuby, a Kubańczyków odsyła się do domów.(PAP)

Kraj - świat

2019-11-21, godz. 14:41 Morawiecki: elektromobilność pozostaje priorytetem - Polska jest liderem w wielu obszarach elektromobilności - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas forum poświęconego elektromobilności. Zda ... » więcej 2019-11-20, godz. 20:55 Donald Tusk wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej. Poparło go 491 delegatów Były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk został w środę wybrany na szefa Europejskiej Partii L ... » więcej 2019-11-19, godz. 11:38 „Polacy to wielki naród, czas na wielką przyszłość ”. Expose premiera Morawieckiego Naszym celem jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w expose. Zaapelował o zmianę kon ... » więcej 2019-11-18, godz. 16:48 Policjant, który śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może przez miesiąc przebywać w szpitalu Obserwacja psychiatryczna policjanta, który w czwartek śmiertelnie postrzelił 21-latka w Koninie, może potrwać miesiąc - poinformował w poniedziałek PAP pełno ... » więcej 2019-11-17, godz. 14:09 Plac św. Marka zamknięty, 70. proc. historycznego centrum pod wodą. Trzecia powódź w Wenecji 70 proc. powierzchni historycznego centrum Wenecji znalazło się w niedzielę tuż po południu pod wodą, gdy poziom przypływu osiągnął 150 centymetrów. To trzeci ... » więcej 2019-11-16, godz. 10:10 Szlachetna Paczka - wybierz rodzinę i pomóż! Ruszyła internetowa baza potrzebujących W sobotę rano ruszyła internetowa baza rodzin, spośród których każdy zainteresowany może wybrać tę, której zechce przygotować „szlachetną paczkę”. Prezenty tr ... » więcej 2019-11-15, godz. 19:08 Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego Członkowie Rady Ministrów na czele z premierem odebrali nominacje i złożyli przysięgę. 'Dla premiera, wicepremierów, ministrów - drzwi Pałacu Prezydenckiego s ... » więcej 2019-11-14, godz. 21:30 Wenecja tonie. Czy pieniądze pomogą perle architektury wypłynąć na powierzchnię? Zgodnie z oczekiwaniami, podczas posiedzenia włoskiego rządu zapadła decyzja o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w dotkniętej powodzią Wenecji. Umożliwia to natych ... » więcej 2019-11-14, godz. 13:07 Prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu. Jak mówił, ma „absolutn ... » więcej 2019-11-12, godz. 19:59 Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu. „To jest zwycięstwo demokracji” Tomasz Grodzki (KO) został wybrany we wtorek marszałkiem Senatu X kadencji izby. Poparło go 51 senatorów. Na Stanisława Karczewskiego (PiS) zagłosowało 48 sen ... » więcej
1234567