Niedziela, 23 lutego 2020 r.   Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-07-19, 22:29 Polska Agencja Prasowa

Łapiński: najlepiej, gdyby w debatach unikać prowokacji i nie reagować na nie

Najlepiej, gdyby w debatach unikać prowokacji i nie reagować na nie - byłaby to idealna sytuacja - mówił w środę wieczorem minister w kancelarii prezydenta Krzysztof Łapiński.
Najlepiej byłoby tak, żeby w tego typu debatach było mniej emocji; aby lewa strona nie prowokowała prawej, a prawa unikała odpowiedzi na prowokacje, czyli byłaby na nie głucha - mówił minister, pytany w TVN24 o wtorkową emocjonalną wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie do opozycji.

"To byłaby sytuacja idealna, ale musiałoby być tak, że lewa strona nie będzie prowokować, nie będzie powoływać się często i mieć na ustach osób zmarłych, bo myślę, iż nie jest to dobre dla debaty publicznej" - dodał Łapiński.

Ocenił, że używanie w debacie publicznej nawiązań do nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i mówienie, co by zrobił, nie jest na miejscu. "My dzisiaj nie wiemy, co Lech Kaczyński by zrobił, a jestem bliski przekonania, że w żaden sposób, gdyby żył, nie stanąłby przeciwko swojemu bratu Jarosławowi Kaczyńskiemu" - podkreślił rzecznik.

W kontekście wtorkowej debaty przypomniał, że prezydent Andrzej Duda apelował, by przy tej ustawie kierować się rozwagą, mądrością i spokojem. "Mam nadzieję, że posłowie wszystkich opcji wysłuchają tego apelu. Dzisiaj także apeluje o pewien spokój, rozwagę także Konferencja Episkopatu Polski - to też głos znaczący" - powiedział.

Apelował, by nie było też przepychanek na sali sejmowej, "bo widać, że te emocje są zbyt rozgrzane".

Sejm we wtorek obradował w pierwszym czytaniu, a późnym wieczorem w drugim czytaniu nad projektem posłów PiS - nową ustawą o Sądzie Najwyższym. W środę wieczorem poprawkami zgłoszonymi do ustawy ma zająć się komisja; opiniuje m.in. ponad 1000 poprawek zgłoszonych przez Nowoczesną; część wniósł PiS, m.in. takie, o które wnosił prezydent.

Łapiński zaznaczył w środowej rozmowie, że taki tryb wniesienia poprawek został uzgodniony i nie musi być to osobna ustawa, która będzie zawierała prezydenckie propozycje dotyczące KRS. "Jeśli to, czego oczekuje prezydent będzie zapisane od razu, to dlaczego z tego nie skorzystać" - powiedział.

Projekt poselski przewiduje m.in. umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i trzy nowe Izby SN.

Łapiński ocenił, że jeśli zostanie "podniesiona poprzeczka" i parlament uwzględni propozycję prezydenta, by wprowadzić próg 3/5 głosów do wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa - zarzut upartyjnienia przyszłej Rady upadnie, bo obecnie żadna partia takiej większości nie ma i trudno uważać, żeby w przyszłości miała. Odparł też, że trudno mówić, by propozycja była zaproszeniem dla koalicji Kukiz'15, skoro nie była to propozycja PiS i partia była nią zaskoczona.

"Gdzie dwóch prawników, tam trzy zdania" - odpowiedział rzecznik pytany, czy prezydent uznaje za zgodne z konstytucją proponowane w ustawie przerwanie kadencji sędziów Sądu Najwyższego. "Są prawnicy, którzy mówią, że przy takich zmianach zgodnych z konstytucją można zmieniać granice okręgów, czy usytuowanie sądów, przenosić w stan spoczynku sędziów" - powiedział. Dodał, że te wątpliwości, które prezydent miał - wyraził podczas wtorkowego spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu.

Zapytany, czy jeśli sędziom KRS, sędziom Sądu Najwyższego i pierwszej prezes SN można przerwać kadencję według zapisów w projektowanych i przyjętych już ustawach - to prezydentowi w pewnych okolicznościach też - odparł, że nie. "Chociażby dlatego, że taką ustawę - gdyby jakikolwiek pomysł się pojawił - prezydent by zawetował" - odparł.(PAP)

Kraj - świat

2020-02-21, godz. 18:23 Wojsko Polskie przetransportowało kolejną grupę Polaków z Wuhan do Polski Wojsko Polskie zrealizowało kolejny transport powietrzny obywateli polskich z chińskiego Wuhan - przez Paryż. Wobec pasażerów zostanie zastosowana taka sama p ... » więcej 2020-02-21, godz. 17:41 Kantar: 40 proc. poparcia dla Andrzeja Dudy, 21 proc. dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej W lutym największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, na którego chciało głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich; Małgorzata Ki ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:15 Prawdopodobny zabójca z Hanau znaleziony martwy w domu Mężczyzna, który prawdopodobnie zamordował w Hanau dziewięć osób, został w czwartek rano znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, ż ... » więcej 2020-02-19, godz. 16:54 Prezydent Andrzej Duda przedstawia swoich ludzi. Szefową kampanii bydgoszczanka Mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło szefową kampanii Andrzeja Dudy, Joachim Brudziński - szefem sztabu organizacyjnego, a b. premier Beata Szydło - sztabu p ... » więcej 2020-02-19, godz. 10:01 Policjanci rozpoczęli akcję „Smog”; mogą nałożyć mandat do 500 zł W środę rano rozpoczęła się kolejna w tym roku akcja „Smog”, podczas której policjanci będą prowadzić kontrole emisji spalin - poinformowało Biuro Ruchu Drogo ... » więcej 2020-02-18, godz. 12:14 Minister zdrowia: Na onkologię wydajemy ponad 3 mld zł więcej niż w 2015 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że planowane w 2020 r. wydatki na świadczenia onkologiczne wzrosną do ponad 11 mld zł. » więcej 2020-02-18, godz. 06:45 W Polsce hospitalizowanych jest 13 osób z powodu podejrzeń koronawirusa W Polsce nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zarażenia koronawirusem - zapewnił w poniedziałek w Polsat News Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że ... » więcej 2020-02-17, godz. 16:17 Uprowadzony chłopczyk rozmawiał z matką przez telefon. Prawdopodobnie jest za granicą W czasie przesłuchania na gdyńskiej komendzie matka 10-letniego Ibrahima odebrała telefon od Azeddine Oudrissa, Marokańczyka, który porwał chłopca. Kobieta mo ... » więcej 2020-02-17, godz. 08:36 Child alert, uprowadzenie 10-latka w Gdyni W Trójmieście trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna. » więcej 2020-02-16, godz. 09:41 Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach wzrosła do 1670 Taką informację podała w niedzielę chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 142 osoby. » więcej
1234567