Poniedziałek, 25 maja 2020 r.   Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Apartamentowiec
2017-07-19, 22:28 Polska Agencja Prasowa

Schetyna: nie chcę Majdanu w Polsce, ale PiS robi wszystko, żeby do niego doprowadzić

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział w wywiadzie dla Polsatu, że nie chce w Polsce Majdanu, ale Jarosław Kaczyński i PiS robią wszystko, żeby do niego doprowadzić. Jego zdaniem słowa prezesa PiS o "zdradzieckich mordach" są nie do wytłumaczenia i nie można ich usprawiedliwić.
"Nie chcę Majdanu w Polsce, ale Kaczyński i większość PiS robią wszystko, żeby doprowadzić do takiej sytuacji" - powiedział Schetyna wieczorem w Polsacie, pytany czy nie obawia się, że dojdzie po polskiego Majdanu.

Według niego wypowiedziane w drugim czytaniu poselskiego projektu PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przez Kaczyńskiego emocjonalne słowa skierowane do opozycji o "zdradzieckich mordach" są nie do wytłumaczenia i nie można ich usprawiedliwić. Powiedział, że są to "haniebne słowa, wypowiedziane w emocjonalnym starciu" i liczył, że prezes jednak przeprosi tych, do których to mówił.

"Ten Sejm, te ściany dużo słyszały i inwektyw, i przekleństw. Takie życie. Ten język parlamentarny nie jest taki jak powinien być, ale dziś rano liczyłem na refleksję, myślałem, że prezes przeprosi" - mówił Schetyna. Według niego nie tak powinna wyglądać debata w Polsce.

Według szefa PO ten wybuch pokazuje, jaki jest stan psychiczny Kaczyńskiego i w jakich jest emocjach. "To osoba, która podejmuje decyzje zamiast prezydenta, premiera. Jest szefem partii rządzącej, chce mieć wpływ na ministrów, a dziś słyszymy, że i na wszystkie sądy. Nie możemy na to pozwolić" - mówił. "Jeśli zaakceptujemy takie oskarżenia, to znaczy, że wszystko jest postawione na głowie" - dodał.

Przewodniczący PO zaapelował, by prezydent nie podpisywał ustaw, które "demolują niezależne sądownictwo" i przejął inicjatywę legislacyjną w tej sprawie.

Podkreślał silne poparcie społeczne dla działań opozycji, pomimo lata i trwających wakacji. "Demonstracje odbywają się codziennie, jest połowa lipca, a dziesiątki tysięcy ludzi wychodzą na ulice polskich miast protestując przeciw łamaniu prawa" - mówił w wywiadzie. Zaprosił na czwartkowy wiec przed Pałacem Prezydenckim o godz. 20.00.

"Polska nie jest własnością Jarosława Kaczyńskiego i musi on zdawać sobie z tego sprawę. Albo będzie wpisywał rozmowę o polityce i o rzeczywistości, i przyszłości Polski w zasady kraju demokracji parlamentarnej, albo będzie robił wszystko, żeby tę demokrację złamać. Będę robił wszystko, żeby mu na to nie pozwolić" – zapowiedział lider PO.(PAP)

Kraj - świat

2020-05-24, godz. 17:43 Ministerstwo Zdrowia: 90 nowych zakażeń koronawirusem, jedna osoba nie żyje - Mamy 90 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, kolejna jedna osoba nie żyje - informuje Ministerstwo Zdrowia w niedzielę (24 maja) wiec ... » więcej 2020-05-24, godz. 12:19 Burmistrz Rzymu zaprasza turystów: Przyjeżdżajcie, miasto jest bezpieczne Ponad dwa miesiące od zamknięcia granic regionów i Włoch oraz przed ich ponownym otwarciem 3 czerwca - w pierwszym takim apelu od początku epidemii - burmistr ... » więcej 2020-05-24, godz. 10:42 Resort zdrowia: 305 nowych zakażeń koronawirusem, dwie osoby nie żyją - Mamy 305 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje w niedzielę (24 maja) rano Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2020-05-23, godz. 19:43 Wieczorny raport Ministerstwa Zdrowia: 97 zakażeń koronawirusem Tym razem województwo mazowieckie odnotowało najwięcej pozytywnych wyników testów na koronawirusa. Kujawsko - pomorskie od kilku dni ma pojedyncze zachorowani ... » więcej 2020-05-23, godz. 10:42 Koronawirus: jedna osoba zakażona w kujawsko-pomorskim. W kraju: 219 przypadków Ministerstwo Zdrowia opublikowało poranny raport z 23 maja dotyczący pandemii koronawirusa. Kujawsko-pomorskie ma jedno zakażenie. Chodzi o mieszkańca powiatu ... » więcej 2020-05-23, godz. 09:20 Zasada jest taka: sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom Przez tydzień, do programu „Zdalna szkoła+”, w ramach którego dofinansowywany zakup sprzętu do zdalnej edukacji, zgłosiło się już ponad 1100 gmin. Większość z ... » więcej 2020-05-22, godz. 19:40 Koronawirus: kolejne zakażenie Covid-19 w Toruniu i jeden zgon w Bydgoszczy W wieczornym raporcie Ministerstwa Zdrowia z 22 maja jest 240 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - wciąż najwięcej na Śląsku, i 9 zgonów. » więcej 2020-05-22, godz. 11:17 Resort zdrowia: 236 nowych zakażeń koronawirusem, zmarła jedna osoba - Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, kolejna osoba nie żyje - informuje w piątek (22 maja) rano Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2020-05-22, godz. 08:25 Rekrutacja w czasie pandemii: uczelnie dostosowują się do harmonogramu matur W związku z epidemią koronawirusa polskie uczelnie przesuwają terminy rekrutacji, by dostosować je do harmonogramu matur. Listy przyjętych na studia będą ogła ... » więcej 2020-05-21, godz. 21:02 Szkoły mogą zgłaszać się do Ministerstwa Zdrowia po środki do dezynfekcji i dozowniki Wystarczy wypełnić wniosek przez Internet. Resort wystosował w czwartek pismo w tej sprawie m.in. do dyrektorów placówek. » więcej
1234567