Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2017-07-19, 22:28 Polska Agencja Prasowa

Schetyna: nie chcę Majdanu w Polsce, ale PiS robi wszystko, żeby do niego doprowadzić

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział w wywiadzie dla Polsatu, że nie chce w Polsce Majdanu, ale Jarosław Kaczyński i PiS robią wszystko, żeby do niego doprowadzić. Jego zdaniem słowa prezesa PiS o "zdradzieckich mordach" są nie do wytłumaczenia i nie można ich usprawiedliwić.
"Nie chcę Majdanu w Polsce, ale Kaczyński i większość PiS robią wszystko, żeby doprowadzić do takiej sytuacji" - powiedział Schetyna wieczorem w Polsacie, pytany czy nie obawia się, że dojdzie po polskiego Majdanu.

Według niego wypowiedziane w drugim czytaniu poselskiego projektu PiS nowej ustawy o Sądzie Najwyższym przez Kaczyńskiego emocjonalne słowa skierowane do opozycji o "zdradzieckich mordach" są nie do wytłumaczenia i nie można ich usprawiedliwić. Powiedział, że są to "haniebne słowa, wypowiedziane w emocjonalnym starciu" i liczył, że prezes jednak przeprosi tych, do których to mówił.

"Ten Sejm, te ściany dużo słyszały i inwektyw, i przekleństw. Takie życie. Ten język parlamentarny nie jest taki jak powinien być, ale dziś rano liczyłem na refleksję, myślałem, że prezes przeprosi" - mówił Schetyna. Według niego nie tak powinna wyglądać debata w Polsce.

Według szefa PO ten wybuch pokazuje, jaki jest stan psychiczny Kaczyńskiego i w jakich jest emocjach. "To osoba, która podejmuje decyzje zamiast prezydenta, premiera. Jest szefem partii rządzącej, chce mieć wpływ na ministrów, a dziś słyszymy, że i na wszystkie sądy. Nie możemy na to pozwolić" - mówił. "Jeśli zaakceptujemy takie oskarżenia, to znaczy, że wszystko jest postawione na głowie" - dodał.

Przewodniczący PO zaapelował, by prezydent nie podpisywał ustaw, które "demolują niezależne sądownictwo" i przejął inicjatywę legislacyjną w tej sprawie.

Podkreślał silne poparcie społeczne dla działań opozycji, pomimo lata i trwających wakacji. "Demonstracje odbywają się codziennie, jest połowa lipca, a dziesiątki tysięcy ludzi wychodzą na ulice polskich miast protestując przeciw łamaniu prawa" - mówił w wywiadzie. Zaprosił na czwartkowy wiec przed Pałacem Prezydenckim o godz. 20.00.

"Polska nie jest własnością Jarosława Kaczyńskiego i musi on zdawać sobie z tego sprawę. Albo będzie wpisywał rozmowę o polityce i o rzeczywistości, i przyszłości Polski w zasady kraju demokracji parlamentarnej, albo będzie robił wszystko, żeby tę demokrację złamać. Będę robił wszystko, żeby mu na to nie pozwolić" – zapowiedział lider PO.(PAP)

Kraj - świat

2019-05-26, godz. 11:34 Wybory do PE w całej Unii Europejskiej [zdęcia] Drugie największe na świecie demokratyczne wybory wkroczyły w niedzielę w główną fazę, gdy w większości państw unijnych rozpoczęło się głosowanie do PE. Kilka ... » więcej 2019-05-26, godz. 08:55 Idź na wybory! Trwa głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybierzemy 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zak ... » więcej 2019-05-25, godz. 09:08 71 lat temu komunistyczne władze wykonały wyrok na rtm. Pileckim. Wciąż nie wiadomo gdzie spoczywa 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., ofi ... » więcej 2019-05-25, godz. 05:30 Cisza wyborcza. Zakaz agitacji również w internecie O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; potrwa do końca niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:25 Zmarł przewodniczący OPZZ Jan Guz W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r. » więcej 2019-05-24, godz. 16:25 Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji Theresa May zapowiedziała rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej 7 czerwca br., uruchamiając proces wyboru swojego następcy. Nowy szef ... » więcej 2019-05-23, godz. 21:23 Niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali w Warszawie Protestujący chcieli zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Domagali się także większego wsparcia ze strony państwa. » więcej 2019-05-23, godz. 20:41 Prezydent: każdy głos ma znaczenie, każdy głos jest ważny; idźmy na wybory [wideo] - Wysoka frekwencja będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, idąc do urn, Polacy wraz z ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:23 Kantar dla TVN: PiS - 36 proc., Koalicja Europejska - 34 proc., Wiosna Biedronia - 8 proc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 36 proc. Polaków zamierza oddać głos na PiS, 34 proc. - na Koalicję Europejską, a 8 proc. badanych deklaruje poparcie W ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:29 Premier: Monitorujemy zagrożenie powodziowe. Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu - Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiec ... » więcej
1234567