Wtorek, 10 grudnia 2019 r.   Imieniny: Julii, Danieli, Bogdana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-09-07, 23:38 Polska Agencja Prasowa

W Rzymie wniosek o przestawienie i obrócenie pomnika Jana Pawła II

Politycy rządzącej w Rzymie centrolewicy zaczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przesunięcie i obrócenie pomnika Jana Pawła II przed dworcem Termini. Chodzi głównie o to, by papież stał na pomniku zwrócony twarzą do wychodzących ze stacji, a nie tyłem.
Pomnik dłuta Oliviero Rainaldiego, odsłonięty w 2011 roku na ruchliwym placu przed dworcem, wzbudził wtedy gorące polemiki, a nawet protesty, ponieważ uznano, że jego pierwsza wersja jest wyjątkowo nieudana czy wręcz szpetna. Zwracano uwagę na to, że postać na pomniku nie przypomina w ogóle papieża. Kontrowersje wywołała sama koncepcja artystyczna, czyli przedstawienie Jana Pawła II okrytego rozchylonym płaszczem, który porównano w druzgocących recenzjach do „budki wartowniczej”. Słów krytyki nie szczędził Watykan.

Władze Wiecznego Miasta nakłoniły włoskiego rzeźbiarza, by poprawił swe dzieło. Wprowadził on korekty, które nie wszystkich jednak przekonały, ale na pewno zmieniły monument na korzyść.

Obecnie, na niecałe trzy miesiące przed inauguracją Roku Świętego i spodziewanym napływem pielgrzymów, pojawił się wniosek, by pomnik przestawić w bardziej widoczne miejsce i obrócić o 180 stopni.

Jeden z pomysłodawców tej inicjatywy, senator centrolewicowej Partii Demokratycznej Stefano Pedica oświadczył, że nie do przyjęcia jest to, że turyści przybywający do Rzymu i wychodzący z dworca widzą postać na pomniku odwróconą plecami, a sam pomnik schowany za pętlą autobusów.

„A największą przykrość wywołują miny tych, którzy odkrywają potem, że jest to pomnik Jana Pawła II” - dodał senator, cytowany przez włoskie media. Wnioskodawcy domagają się od władz stolicy ustawienia pomnika tuż przed dworcem Termini tak, aby symbolicznie witał on podróżnych.

Okazja, zauważa się, jest dobra, bo w rejonie największej rzymskiej stacji rozpoczęły się właśnie roboty w ramach przygotowań do Roku Świętego. (PAP)

Kraj - świat

2019-12-08, godz. 21:59 Rozpoczął się 77. Konkurs Szopek Krakowskich. Są niesamowite! Prace zgłoszone do 77. Konkursu Szopek Krakowskich, który zainaugurowano w czwartkowe przedpołudnie, prezentowane są na Rynku Głównym. W ubiegłym roku szopkar ... » więcej 2019-12-08, godz. 19:08 Szymon Hołownia: chcę kandydować w wyborach prezydenckich Powiem wprost, po raz pierwszy publicznie - na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory prezydenckie, chcę w nich kandydować - powiedział w niedzielę ... » więcej 2019-12-08, godz. 13:34 Barbara Nowacka wystartuje w wyborach prezydenckich? iPL rozważy wystawienie w wyborach prezydenckich Barbary Nowackiej lub poparcie wspólnego kandydata KO. » więcej 2019-12-07, godz. 11:48 Kidawa-Błońska: przeciw podziałom, Jaśkowiak: po stronie słabszych. Debata prawyborcza w PO - Kandyduję, bo jestem kobietą, a kobieta lepiej da radę zasypywać podziały w społeczeństwie - prezentowała się w debacie prawyborczej Małgorzata Kidawa-Błońs ... » więcej 2019-12-05, godz. 20:30 „Korytarze życia” i jazda „na suwak” obowiązkowe od piątku [wideo] W piątek wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza ”obowiązek tworzenia tzw. „korytarzy życia' i jazdy „na suwak” - przypomina komun ... » więcej 2019-12-05, godz. 12:31 Znaleziono ciała dwóch kolejnych ofiar wybuchu gazu w Szczyrku; zginęło w sumie osiem osób O znalezieniu ciał dwojga dzieci - przypuszczalnie ostatnich ofiar tragedii w Szczyrku - poinformował w czwartek przed południem wojewoda śląski. W sumie w śr ... » więcej 2019-12-05, godz. 07:28 Wybuch gazu w Szczyrku. Są ofiary Do wybuchu doszło w środę wieczorem. W budynku było prawdopodobnie osiem osób. Dotychczas znaleziono 5 ofiar, w tym trzy osoby dorosłe. » więcej 2019-12-04, godz. 15:36 Prezes NIK: Stałem się elementem gry politycznej, będę kontynuował misję [wideo] - Byłem gotów złożyć rezygnację, ale stałem się przedmiotem brutalnej gry politycznej - oświadczył w środę szef NIK Marian Banaś. Zadeklarował, że jest gotów ... » więcej 2019-12-04, godz. 08:12 Akcja „Wrzuć bieg na zdrowie” ma zachęcić kierowców do zdrowego trybu życia Główny Inspektorat Transportu Drogowego i Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczęli wspólną akcję edukacyjno-informacyjną „Wrzuć bieg na zdrowie”. Akcja skierow ... » więcej 2019-12-03, godz. 13:21 Prokuratura wszczęła śledztwo ws. m.in. oświadczeń majątkowych Mariana Banasia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mari ... » więcej
1234567