Środa, 22 maja 2019 r.   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-08-18, 18:37 Polska Agencja Prasowa

Pielgrzymi docierają na uroczystości na Grabarce

Wierni biorący udział w Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę dotarli do celu. Fot. PAP/Artur Reszko
Wierni biorący udział w Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę dotarli do celu. Fot. PAP/Artur Reszko
Do prawosławnego sanktuarium na św. Górze Grabarce koło Siemiatycz (Podlaskie) dotarły we wtorek ostatnie piesze pielgrzymki wiernych, zdążających na Święto Przemienienia Pańskiego. Wśród nich - największa w kraju pielgrzymka z Białegostoku.
Przemienienie Pańskie to najważniejsze w roku święto na Grabarce. Główne uroczystości odbędą się w środę przed południem. Weźmie w nich udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Na Grabarkę już od poniedziałku przybywały piesze pielgrzymki, m.in. z Warszawy, Jabłecznej czy Sokółki. We wtorek przybyli tam m.in. uczestnicy pielgrzymki służb mundurowych, tradycyjnie organizowanej z Siemiatycz.

Doszła też, największa w kraju, pielgrzymka z Białegostoku. 14 sierpnia wyruszyło w niej ok. 250 osób, ale po drodze dołączyło jeszcze ok. stu pątników. Wśród uczestników byli m.in. pątnicy z Litwy i Rosji; była też grupa Polaków z parafii prawosławnej w Brukseli.

Pielgrzymka Białystok-Grabarka została zorganizowana po raz trzydziesty. Jak przyznają jej organizatorzy z Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, z racji bardzo upalnej pogody był to duży wysiłek, choć w ostatnie dni temperatury były już znośniejsze.

Święto Przemienienia Pańskiego przypada 19 sierpnia, ale - zgodnie ze wschodnią tradycją - obchody rozpoczęły się już we wtorek wieczorem.

Zwyczajowo właśnie na te wieczorne uroczystości przyjeżdżają okoliczni mieszkańcy, którzy z różnych powodów nie mogą wziąć udziału w głównych obchodach. Według szacunków siemiatyckiej policji, we wtorek w wieczornych uroczystościach na Grabarce bierze udział ok. 6-7 tys. osób. Utrudnień na drogach dojazdowych i na parkingach nie ma.

Tradycyjnie wiele osób gromadzi się przy kapliczce z cudownym źródłem, która znajduje się u podnóża Świętej Góry otoczonej monasterskim murem. Wierni wierzą, że woda stamtąd ma uzdrawiającą moc. Chusteczkami przemywają twarze i chore, bolące miejsca, a mokre chusteczki zostawiają przy kapliczce z przekonaniem, że zostawiają tam też swoje choroby. Wodę zabierają również do domów.

Wierni gromadzą się też wokół cerkiewki na wzgórzu. Wiele osób, zwłaszcza uczestnicy pieszych pielgrzymek, obchodzą ją na kolanach, dziękując za łaski lub modląc się w różnych intencjach.

Jeszcze przed wieczornymi uroczystościami we wtorek na Grabarkę przyjechała delegacja greckiej Cerkwi z wyspy Korfu, z relikwiami św. Spirydona. Powitał ją zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Delegacja odwiedza miejsca ważne dla prawosławia w naszym kraju, zwłaszcza w województwie podlaskim. Przyleciała do Polski 15 sierpnia, na osiem dni. Jak poinformowali organizatorzy tej wizyty, Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego, do tej pory osobiście cześć oddało relikwiom św. Spirydona ok. 10 tys. osób m.in. w Warszawie, Jabłecznej, Terespolu i Hajnówce.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, to dla prawosławnych święte miejsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Często nazywana jest też "wzgórzem krzyży" - z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych.

Przez lata ustawiono ich na Grabarce już tysiące. Największe, kilkumetrowe krzyże ustawiają zorganizowane grupy pielgrzymów, m.in. z Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać tam po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie. (PAP)

Kraj - świat

2019-05-20, godz. 15:14 Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwsze sześcioraczki w Polsce! W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. » więcej 2019-05-20, godz. 12:56 Centrum Informacyjne Rządu ws. tekstu GW o zakupie ziemi przez premiera i jego żonę Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej Gazety Wyborczej na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w ... » więcej 2019-05-20, godz. 10:58 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki exit poll TVP, TVN i Polsat 26 maja po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziac ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:57 Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:44 Premier: Tegoroczne wakacje rozpoczną się wcześniej Rok szkolny 2018/19 zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca - poinformował premier Mateusz Morawi ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:00 75 lat temu Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino 75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze zna ... » więcej 2019-05-15, godz. 20:46 Prezydent: M. Magierowski został zaatakowany i poniżony; władze Izraela muszą to wyjaśnić W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem po ... » więcej 2019-05-14, godz. 15:54 Minister Ziobro: kary za przestępstwa związane z pedofilią będą surowsze Surowsze karanie m.in. przestępstw związanych z pedofilią zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rząd ... » więcej 2019-05-12, godz. 17:58 Kaczyński: przestępstwa niektórych księży nie mogą być podstawą do ataku na Kościół W Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to nie oznacza tolerancji wobec jakiejkolwiek patologii, także wobec przestępstw pedofilii. » więcej 2019-05-12, godz. 12:14 Prymas o filmie Sekielskiego: przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego - napisał w oświadczeniu przesłanym w sobotę PAP prymas Polski abp Wojciech P ... » więcej
1234567