Czwartek, 26 listopada 2020 r.   Imieniny: Delfiny, Sylwestra, Konrada
Szef PSL: władze partii jednogłośnie uznały, że nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Pawła Kukiza
Paweł Kukiz: decyzją Rady Naczelnej PSL klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę.
Szef PSL: władze partii jednogłośnie uznały, że nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Pawła Kukiza
Paweł Kukiz: decyzją Rady Naczelnej PSL klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę.
Szef PSL: władze partii jednogłośnie uznały, że nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Pawła Kukiza
Paweł Kukiz: decyzją Rady Naczelnej PSL klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę.
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2015-08-11, 16:04 Polska Agencja Prasowa

Okulista: słońce zdecydowanie przyspiesza powstawanie zaćmy

Słońce zdecydowanie przyspiesza powstawanie zaćmy, chrońmy oczy podczas upałów zakładając odpowiednie okulary z filtrem - mówiła we wtorek dziennikarzom docent Dorota Pojda-Wilczek z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.
"Oczy pochłaniają każdą długość promieniowania nawet tą, której nie widzimy i nie rejestrujemy; właściwie każde promieniowanie dla oczu jest szkodliwe. Stopień szkodliwości zależy od dawki i stopnia ekspozycji, dlatego jeżeli chcemy długo dobrze widzieć, bardzo ważne jest, żeby w środowisku, do którego nie jesteśmy przystosowani (np. w tropikach) lub w warunkach jakie nam się w tej chwili zdarzyły - gdy mamy Afrykę w naszej szerokości geograficznej - chronić oczy przed nadmiarem światła" - powiedziała na konferencji prasowej w Katowicach doc. Pojda-Wilczek.

Okulistka dodała, że "przyciemnione szkła" to za mało. "Należy zadbać, aby miały odpowiedni filtr, który odcina te długości fali świetlnej dla oczu szkodliwe". Dodała, że filtry "mają sens, jeżeli nie są tylko namiastką tego czym powinny być".

Według Pojdy-Wilczek, osoby, które podejmują pracę w różnych szerokościach geograficznych mogą nie mieć świadomości, że "kilka miesięcy przebywania w innych warunkach nasłonecznienia może doprowadzić do zmian w siatkówce". Dodała, że już się z tym problemem spotkała m.in. u misjonarzy, czy opiekunek, które podejmują pracę na południu Włoch.

"Kiedy oko jest niezabezpieczone, w siatkówce pojawiają się pewne zmiany, które w okulistyce nazywamy druzami, a które są widocznym znakiem nieprawidłowej funkcji siatkówki, uszkodzenia komórek siatkówki, a jeżeli tych zmian pojawi się więcej ( ) to może mieć to konsekwencje w postaci nieodwracalnej utraty ostrości wzroku" - dodała specjalistka.

Początkowo druzy mogą być bezobjawowe. "Dlatego ważne jest, żeby regularnie kontrolować się u okulisty, który przeprowadza m.in. badanie dna oka. Natomiast jeżeli tego typu zmian jest dużo, to mogą one spowodować bardzo dużo różnych dolegliwości: zniekształcenie obrazu, krzywienie się konturów linii, pogorszenie widzenia, problemy z czytaniem. Niestety w większości przypadków, jeżeli jest to spowodowane już tak zaawansowanymi zmianami, są one nieodwracalne i nie poddają się leczeniu. Profilaktyka jest niezmiernie ważna, bo tych stanów nie da się już wyleczyć" - dodała.

Pojda-Wilczek podkreśliła, że właściwa ochrona oczu - podczas wyjazdu - powinna być tak samo ważna jak ubiór, czy szczepienia ochronne. "Przed wyjazdem trzeba konkretnie dowiedzieć się jak należy chronić oczy. Ja nie kupuję okularów na targu tylko u optyka i jestem zawsze zainteresowana, żeby okulary odcinały - w szczególności - krótkofalowe światło niebieskie, które jest najbardziej szkodliwe dla siatkówki" - dodała.

Okulistka przestrzegła, że "słońce zdecydowanie przyspiesza powstawanie zaćmy". "W tym przypadku chodzi raczej o inny rodzaj promieniowania - promieniowanie podczerwone, czyli właściwie to, które powoduje, że jest nam przyjemnie ciepło. Niestety kiedy jest go za dużo i pada pod niewłaściwym kątem to może spowodować zaćmę" - powiedziała.

Niezwykle istotna jest też ochrona oczu kierowcy. W tym wypadku okulary powinny chronić przed słońcem oraz "zapewniać stabilny poziom oświetlenia", by podczas zmian naświetlania (ciemno i jasno na zmianę) oko się zaadaptowało na te zmiany, co "może uchronić kierowcę m.in. przed wypadkiem drogowym".

W szczególności o ochronie oczu w czasie upałów powinny pamiętać osoby po operacjach zaćmy. "Pacjenci po operacji zaćmy mają wszczepione sztuczne soczewki, które są przezroczyste, nie filtrują światła w sposób odpowiedni tak jak naturalne soczewki. Dlatego szczególnie powinni chronić oczy okularami z filtrem, bo tych pacjentów - i to w coraz młodszym wieku - jest coraz więcej" - dodała.

W przypadku dzieci okulary słoneczne nie zawsze są wskazane i "trzeba tu uważać". "Jeżeli szkła będą tylko przyciemniały obraz to zapobiegną zwężaniu się źrenicy, czyli tym naturalnym ochronnym procesom, które zachodzą w oku. To spowoduje, że o wiele więcej niekorzystnego światła wpadnie do oka, czyli właściwie w naszych warunkach, jeśli dziecko ma nosić byle jakie okulary, to lepiej, żeby nie nosiło żadnych" - zaznaczyła.

Nie wolno jest również spoglądać w ostre słońce bez okularów, bo "światło może zniszczyć siatkówkę i tak jak laser wypalić w niej dziurę powodując nieodwracalną śmierć tych elementów, które tam się znajdują". Należy ponadto pamiętać, że odblask światła odbitego od piasku, czy papieru (podczas czytania książki, czasopisma) może "spowodować coś porównywalnego z oparzeniem siatkówki, czy jej obrzęk". Takie dolegliwości najczęściej przemijają przy odpowiednim leczeniu pod warunkiem, że jak najszybciej trafimy do lekarza. (PAP)

Kraj - świat

2020-11-26, godz. 18:13 Kukiz: klub Koalicja Polska podziękował nam za współpracę Decyzję Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego klub PSL-u - Koalicja Polska podziękował nam za współpracę - oświadczył w czwartek dziennikarzom Paweł K ... » więcej 2020-11-26, godz. 10:44 Resort zdrowia: 16 687 nowych zakażeń, 1207 w Kujawsko-Pomorskiem - Mamy 16 687 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (26 listopada). Zmarło 580 osób. » więcej 2020-11-26, godz. 09:47 Hanna Suchocka: W świetle raportu postawa Jana Pawła jednoznaczna, nie tuszował pedofilii [wywiad] - Jan Paweł II rozwiązywał problemy jednoznacznie i działał adekwatnie do posiadanej wiedzy. Nigdy nie uchylał się od działania i w żaden sposób nie tuszował ... » więcej 2020-11-25, godz. 10:41 Zmarły kolejne 674 osoby, 15 362 nowe zakażenia w całej Polsce - Mamy 15 362 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (25 listopada). W Kujawsko-Pomorskiem zachorowało ... » więcej 2020-11-24, godz. 21:28 Samorządy gmin górskich chcą zmiany obostrzeń dot. ferii Samorządy gmin górskich przygotowują wniosek do rady ministrów odnośnie złagodzenia obostrzeń dotyczących ferii zimowych i wydłużenia zimowego wypoczynku. Wyp ... » więcej 2020-11-24, godz. 12:03 Będą nowe żłobki w gminach. Rządowy program „Maluch plus” W przyszłym roku w ramach programu „Maluch plus” powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Samorządy otrzymają na ten cel ponad 167 mln zł ... » więcej 2020-11-24, godz. 10:36 Koronawirus w Polsce: 10 139 nowych zakażeń, 521 na Kujawach i Pomorzu Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o potwierdzeniu koronawirusa u kolejnych 10 139 osób, w Kujawsko-Pomorskiem u 521 osób. » więcej 2020-11-23, godz. 19:35 Po 18 stycznia dzieci wrócą do szkół? Minister edukacji: Bardzo w to wierzę Minister edukacji Przemysław Czarnek wyraził wiarę, że „po 18 stycznia dzieci będą wracać do nauczania stacjonarnego. - Jest absolutnie konieczne dla nich, dl ... » więcej 2020-11-23, godz. 13:03 Kraska: mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19 Mamy rozpracowaną logistykę do transportu i przechowywania szczepionki przeciwko COVID-19 - podkreślił w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Po ... » więcej 2020-11-23, godz. 10:57 15 002 nowe zakażenia koronawirusem, w naszym regionie 931 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 15 002 osób, jest to najmniej od 26 października. Zmarło 156 osób - podało w poniedział ... » więcej
1234567