Poniedziałek, 27 maja 2019 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-03-23, 19:05 Polska Agencja Prasowa

W wyborach regionalnych Francuzi postawili na centroprawicę

W niedzielnych wyborach do władz departamentów Francuzi postawili na centroprawicę: najlepszy wynik uzyskała opozycyjna centroprawicowa UMP, która stowarzyszyła się z partiami centrowymi: UDI oraz MoDem - komentują w poniedziałek francuskie media.
"Punkt dla (Nicolasa) Sarkozy'ego" - napisał w poniedziałek dziennik "Le Parisien", który uznał, że były prezydent, a zarazem przywódca UMP dobrze poradził sobie "w pierwszym teście wyborczym po powrocie do polityki".

UMP i jego sojusznicy Związek Demokratów i Niezależnych (UDI) oraz Ruch Demokratyczny (MoDem) zdobyli w pierwszej turze wyborów regionalnych 29 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) - 25 proc. Najsłabiej wypadli rządzący socjaliści, którzy uzyskali 22-procentowe poparcie.

Jak komentuje Reuters, nie jest to właściwie sukces Sakrozy'ego, tylko jego konkurenta do wyścigu wyborczego w 2017 roku, byłego premiera Alaina Juppe. To jemu udało się zmontować kruchą koalicję centrum i prawicy.

Juppe, jeden z liderów UMP, zdołał pozyskać poparcie umiarkowanego elektoratu; Sarkozy zmobilizował do głosowania prawe skrzydło sympatyków UMP.

Głowa państwa może tymczasem "kontemplować skalę porażki" - pisze "Le Point". Wszystko wskazuje bowiem na to, że szanse prezydenta Francois Hollande'a na reelekcję w 2017 roku są nikłe. Jego partia oddaliła się od radykalnej lewicy, toteż komuniści i Zieloni nie poparli socjalistów - stracili oni mandaty samorządowe w 524 kantonach.

Hollande nie ma też raczej szans na zjednoczenie lewicy, bo popiera popularnego premiera Manuela Vallsa, uważanego za polityka centrowego, a to znaczy, że prezydent nie ma pola do manewru na dalekiej lewicy - komentuje "Le Point".

Słabszy niż przewidywano wynik wyborczy FN nie zmienia faktu, że antyimigrancka, antyunijna i antykapitalistyczna partia Marine Le Pen może stać się trzecią z najważniejszych sił na scenie politycznej - ostrzegł w poniedziałek były minister obrony i lider UDI Herve Morin. Wezwał też do zacieśnienia współpracy centrum i umiarkowanej prawicy, by blokować dalszą ekspansję FN.

Sarkozy zaapelował zaś do zwolenników UMP, by w drugiej turze wyborów do władz departamentów w tych kantonach, w których jego partia nie ma swych kandydatów, nie głosowali "ani na Partię Socjalistyczną, ani na Front Narodowy" - pisze "Le Point".

Były prezydent podkreślił też, że UMP nie wejdzie w "żadne porozumienia polityczne z FN, ani na szczeblu lokalnym, ani narodowym".

Dodał, że FN to partia, "która ma taki sam program gospodarczy jak skrajna lewica", nie rozwiąże zatem problemów Francuzów, "wręcz przeciwnie - pogorszy je".

Valls wyraził zadowolenie z gorszego wyniku FN; skrytykował też rekomendację Sarkozy'ego dotyczącą nieoddawania głosów na FN i socjalistów w drugiej turze. Premier nazwał to błędem "moralnym i politycznym", gdyż nie należy się wahać, gdy stawką jest niedopuszczenie do władzy partii tak skrajnej jak Front - relacjonuje "Le Point".

Magazyn "Causeur" ostrzegł, że nie należy przesadnie cieszyć się ze słabszego niż przewidywany wyniku FN. Zdobył on 22 proc. głosów, "bo jest pariasem politycznym i nie zdołał wejść w żadną koalicję". Wciąż oznacza to, że "niekoherentna" grupa zwolenników Marine Le Pen jest nieco większa, niż liczba zwolenników jej partii - pisze "Causeur".

Dziennik "Les Echos" cieszy się z mniejszej niż w poprzednich wyborach absencji wyborców (49 proc.), co może świadczyć o tym, że Francuzów zmobilizowały do głosowania niepokojąco wysokie wyniki FN w sondażach przedwyborczych.

W sumie zdecydowanym faworytem Francuzów przed drugą turą wyborów (29 marca) jest centroprawica, gdyż w bardzo wielu departamentach widoczny jest transfer głosów ku zjednoczonym UMP, UDI i MoDem - konkluduje "Les Echos". (PAP)

Kraj - świat

2019-05-26, godz. 22:39 Sondaż Ipsos: PiS zwyciężyło w siedmiu okręgach, Koalicja Europejska - w sześciu Z sondażu wynika, że w okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i okolice, najwyższy wynik zdobyła Koalicja Europejska (47,4 proc.). Na PiS głosowało 29,8 proc. wybo ... » więcej 2019-05-26, godz. 21:30 PiS wygrywa Eurowybory! Jarosław Kaczyński: W wyborach parlamentarnych będzie trudniej Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 proc. Wedłu ... » więcej 2019-05-26, godz. 18:12 Po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle obniża się jej poziom Fala kulminacyjna na Wiśle do Sandomierza dotarła w niedzielę po godz. 8. Wówczas rzeka osiągnęła poziom 740 cm, przekraczając stan alarmowy o 130 cm. » więcej 2019-05-26, godz. 11:34 Wybory do PE w całej Unii Europejskiej [zdjęcia] Drugie największe na świecie demokratyczne wybory wkroczyły w niedzielę w główną fazę, gdy w większości państw unijnych rozpoczęło się głosowanie do PE. Kilka ... » więcej 2019-05-26, godz. 08:55 Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybierzemy 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zak ... » więcej 2019-05-25, godz. 09:08 71 lat temu komunistyczne władze wykonały wyrok na rtm. Pileckim. Wciąż nie wiadomo gdzie spoczywa 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., ofi ... » więcej 2019-05-25, godz. 05:30 Cisza wyborcza. Zakaz agitacji również w internecie O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; potrwa do końca niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:25 Zmarł przewodniczący OPZZ Jan Guz W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r. » więcej 2019-05-24, godz. 16:25 Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji Theresa May zapowiedziała rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej 7 czerwca br., uruchamiając proces wyboru swojego następcy. Nowy szef ... » więcej 2019-05-23, godz. 21:23 Niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali w Warszawie Protestujący chcieli zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Domagali się także większego wsparcia ze strony państwa. » więcej
1234567