Niedziela, 31 maja 2020 r.   Imieniny: Anieli, Petronel
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Apartamentowiec
2015-03-23, 19:05 Polska Agencja Prasowa

W wyborach regionalnych Francuzi postawili na centroprawicę

W niedzielnych wyborach do władz departamentów Francuzi postawili na centroprawicę: najlepszy wynik uzyskała opozycyjna centroprawicowa UMP, która stowarzyszyła się z partiami centrowymi: UDI oraz MoDem - komentują w poniedziałek francuskie media.
"Punkt dla (Nicolasa) Sarkozy'ego" - napisał w poniedziałek dziennik "Le Parisien", który uznał, że były prezydent, a zarazem przywódca UMP dobrze poradził sobie "w pierwszym teście wyborczym po powrocie do polityki".

UMP i jego sojusznicy Związek Demokratów i Niezależnych (UDI) oraz Ruch Demokratyczny (MoDem) zdobyli w pierwszej turze wyborów regionalnych 29 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasował się skrajnie prawicowy Front Narodowy (FN) - 25 proc. Najsłabiej wypadli rządzący socjaliści, którzy uzyskali 22-procentowe poparcie.

Jak komentuje Reuters, nie jest to właściwie sukces Sakrozy'ego, tylko jego konkurenta do wyścigu wyborczego w 2017 roku, byłego premiera Alaina Juppe. To jemu udało się zmontować kruchą koalicję centrum i prawicy.

Juppe, jeden z liderów UMP, zdołał pozyskać poparcie umiarkowanego elektoratu; Sarkozy zmobilizował do głosowania prawe skrzydło sympatyków UMP.

Głowa państwa może tymczasem "kontemplować skalę porażki" - pisze "Le Point". Wszystko wskazuje bowiem na to, że szanse prezydenta Francois Hollande'a na reelekcję w 2017 roku są nikłe. Jego partia oddaliła się od radykalnej lewicy, toteż komuniści i Zieloni nie poparli socjalistów - stracili oni mandaty samorządowe w 524 kantonach.

Hollande nie ma też raczej szans na zjednoczenie lewicy, bo popiera popularnego premiera Manuela Vallsa, uważanego za polityka centrowego, a to znaczy, że prezydent nie ma pola do manewru na dalekiej lewicy - komentuje "Le Point".

Słabszy niż przewidywano wynik wyborczy FN nie zmienia faktu, że antyimigrancka, antyunijna i antykapitalistyczna partia Marine Le Pen może stać się trzecią z najważniejszych sił na scenie politycznej - ostrzegł w poniedziałek były minister obrony i lider UDI Herve Morin. Wezwał też do zacieśnienia współpracy centrum i umiarkowanej prawicy, by blokować dalszą ekspansję FN.

Sarkozy zaapelował zaś do zwolenników UMP, by w drugiej turze wyborów do władz departamentów w tych kantonach, w których jego partia nie ma swych kandydatów, nie głosowali "ani na Partię Socjalistyczną, ani na Front Narodowy" - pisze "Le Point".

Były prezydent podkreślił też, że UMP nie wejdzie w "żadne porozumienia polityczne z FN, ani na szczeblu lokalnym, ani narodowym".

Dodał, że FN to partia, "która ma taki sam program gospodarczy jak skrajna lewica", nie rozwiąże zatem problemów Francuzów, "wręcz przeciwnie - pogorszy je".

Valls wyraził zadowolenie z gorszego wyniku FN; skrytykował też rekomendację Sarkozy'ego dotyczącą nieoddawania głosów na FN i socjalistów w drugiej turze. Premier nazwał to błędem "moralnym i politycznym", gdyż nie należy się wahać, gdy stawką jest niedopuszczenie do władzy partii tak skrajnej jak Front - relacjonuje "Le Point".

Magazyn "Causeur" ostrzegł, że nie należy przesadnie cieszyć się ze słabszego niż przewidywany wyniku FN. Zdobył on 22 proc. głosów, "bo jest pariasem politycznym i nie zdołał wejść w żadną koalicję". Wciąż oznacza to, że "niekoherentna" grupa zwolenników Marine Le Pen jest nieco większa, niż liczba zwolenników jej partii - pisze "Causeur".

Dziennik "Les Echos" cieszy się z mniejszej niż w poprzednich wyborach absencji wyborców (49 proc.), co może świadczyć o tym, że Francuzów zmobilizowały do głosowania niepokojąco wysokie wyniki FN w sondażach przedwyborczych.

W sumie zdecydowanym faworytem Francuzów przed drugą turą wyborów (29 marca) jest centroprawica, gdyż w bardzo wielu departamentach widoczny jest transfer głosów ku zjednoczonym UMP, UDI i MoDem - konkluduje "Les Echos". (PAP)

Kraj - świat

2020-05-30, godz. 10:35 Kujawsko-Pomorskie bez nowego przypadku zakażenia koronawirusem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 221 osób, z czego 178 na Śląsku - podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej ... » więcej 2020-05-30, godz. 08:35 Bez maseczki na ulicy pod warunkiem zachowania 2 m dystansu Od soboty nie musimy zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeśli możemy zachować 2 m odległości od innych. Maseczki nadal są konieczne m.in. w sklepach ... » więcej 2020-05-29, godz. 21:08 Koronawirus w kraju: 192 zakażenia. Kujawsko-pomorskie bez zgłoszeń Ministerstwo Zdrowia podało kolejne statystyki dotyczące walki z wirusem Covid-19. Zakażonych ubywa. Najwolniej na Śląsku. Nasz region nie pojawił się w wiecz ... » więcej 2020-05-29, godz. 20:11 Jerzy Pilch nie żyje. Był pisarzem, publicystą, dramaturgiem [archiwalna rozmowa] Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych, nie żyje. Miał 68 lat, od lat zmagał się z chorobą Parkinsona. » więcej 2020-05-29, godz. 10:19 Ministerstwo Zdrowia: 141 nowych przypadków koronawirusa, kolejne 5 osób zmarło Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 141 osób, w sumie zanotowano dotąd 22 tys. 964 przypadki - podało w piątek rano Minister ... » więcej 2020-05-28, godz. 18:03 Ministerstwo Zdrowia: 225 nowych zakażeń koronawirusem; zmarło 8 kolejnych osób Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 225 osób - poinformowało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. 69 przypadków dot ... » więcej 2020-05-28, godz. 11:55 Rzecznik MZ: poza trzema województwami mamy spadek liczby zachorowań - Poza trzema województwami, czyli śląskim, łódzkim i wielkopolskim mówimy o spadku liczby zachorowań; tam są ogniska, które w przyszłym tygodniu powinny wyga ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:35 Ministerstwo Zdrowia: 127 nowych zakażeń koronawirusem, w regionie nie ma - Mamy 127 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, dwie kolejne osoby nie żyją - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (28 maja) rano. » więcej 2020-05-27, godz. 17:55 170 nowych zakażeń koronawirusem, Śląsk ciągle na czele. Raport wieczorny z 27 maja - Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, trzy kolejne osoby nie żyją - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (27 maja) wieczore ... » więcej 2020-05-27, godz. 16:37 Abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania dyspens w niedzielnych mszach św. Przewodniczący KEP zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podes ... » więcej
1234567