Czwartek, 28 maja 2020 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Apartamentowiec
2015-03-23, 18:42 Polska Agencja Prasowa

Anna Komorowska odwiedziła poszkodowanych w ataku w Tunezji

Anna Komorowska odwiedziła w poniedziałek poszkodowanych w ataku w Tunezji. Pierwsza dama oceniła, że pacjenci są w dobrej kondycji psychicznej; towarzyszący jej dyrektor szpitala MSW w Warszawie, gdzie przebywają ranni, dodał, że ich stan zdrowia jest też zadowalający.
Ośmioro Polaków rannych w środę w ataku terrorystycznym w Muzeum Narodowym Bardo w Tunisie w piątek wieczorem trafiło do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Na razie nie wiadomo, kiedy ranni będą mogli opuścić szpital, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podkreślają lekarze. Większość obrażeń, jakie odnieśli polscy turyści, to rany postrzałowe i ortopedyczne.

Po spotkaniu z rannymi Anna Komorowska powiedziała dziennikarzom, że pacjenci wydają się być w dobrej kondycji psychicznej - mają świadomość, że mieli ogromne szczęście, ale - jak zaznaczyła - jakieś ślady po tym szoku, którego doznali, na pewno w ich psychice pozostaną. Dodała, że na razie myślą głównie o tym, żeby wrócić do domu.

"Każdy z nich podkreśla, że po pierwsze tam na miejscu w tym całym nieszczęściu mieli dużo szczęścia. Wszyscy chwalą opiekę, z którą się spotkali w Tunezji. Są dobrej myśli. Większość wyjdzie już w tym tygodniu do domu" - powiedziała Komorowska.

Dyrektor szpitala prof. Marek Durlik poinformował, że pacjenci przebywają na dwóch oddziałach - mają rany postrzałowe, ale nie są to ciężkie urazy. Jedna pacjentka przejdzie jeszcze operację ortopedyczną.

"Nasi pacjenci podkreślają fachowość lekarzy tunezyjskich i są bardzo zadowoleni z tej pierwszej pomocy, którą otrzymali w Tunezji. Mieli ogromnie dużo szczęścia. Większość pacjentów ma rany postrzałowe, które nie uszkodziły na szczęście ważnych nerwów i naczyń" - powiedział profesor.

Pytany, kiedy do kraju mogą wrócić pozostali poszkodowani, powiedział, że może to nastąpić w najbliższym czasie, zależy to jednak od decyzji tunezyjskich lekarzy.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski pytany o możliwą datę powrotu dwóch najciężej rannych osób odpowiedział, że "do czasu podjęcia decyzji przez lekarzy nie będą podejmowane żadne działania". Z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych wynika, że może to nastąpić w najbliższych dniach; niewykluczone, że ranni wrócą do Polski przed końcem tygodnia.

W piątek na warszawskim lotnisku wojskowym na Okęciu wylądowały dwa samoloty specjalne z Polakami rannymi w zamachu terrorystycznym w Tunezji oraz ich rodzinami. Rannych przewieziono do szpitala MSW. Dwie osoby - ciężej ranne - kontynuują leczenie w Tunezji.

W sumie w piątek do Polski przyleciały 32 osoby, wśród nich było 8 rannych i 5 członków rodzin. Resztę stanowił personel wysłany z Polski.

Do zamachu doszło w środę w słynnym Muzeum Narodowym Bardo w Tunisie. Terroryści strzelali i do zwiedzających w środku budynku, i do turystów w autobusach zaparkowanych przed placówką. Wśród zwiedzających muzeum w krytycznym momencie była grupa 36 polskich obywateli. Wśród ofiar śmiertelnych było trzech Polaków, dziesięciu zostało rannych. Ciała zabitych mają być przetransportowane do kraju po przeprowadzeniu niezbędnych procedur.

Do zamachu, w którym zginęły 23 osoby z różnych krajów, przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego. (PAP)

Kraj - świat

2020-05-28, godz. 11:55 Rzecznik MZ: poza trzema województwami mamy spadek liczby zachorowań - Poza trzema województwami, czyli śląskim, łódzkim i wielkopolskim mówimy o spadku liczby zachorowań; tam są ogniska, które w przyszłym tygodniu powinny wyga ... » więcej 2020-05-28, godz. 10:35 Ministerstwo Zdrowia: 127 nowych zakażeń koronawirusem, w regionie nie ma - Mamy 127 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, dwie kolejne osoby nie żyją - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (28 maja) rano. » więcej 2020-05-27, godz. 17:55 170 nowych zakażeń koronawirusem, Śląsk ciągle na czele. Raport wieczorny z 27 maja - Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, trzy kolejne osoby nie żyją - informuje Ministerstwo Zdrowia w środę (27 maja) wieczore ... » więcej 2020-05-27, godz. 16:37 Abp Gądecki zachęca biskupów do odwoływania dyspens w niedzielnych mszach św. Przewodniczący KEP zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podes ... » więcej 2020-05-27, godz. 14:21 „Początek przemian i wielka lekcja demokracji". 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów W środę (27 maja) obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Tegoroczne święto jest wyjątkowe - przypada w 30. rocznicę pierwszych po drugiej wojnie światowej ... » więcej 2020-05-27, godz. 12:08 Czwarty etap odmrażania kraju: od soboty bez maseczek na powietrzu! I bez limitów! Od soboty 30 maja, w sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu; od niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w ... » więcej 2020-05-27, godz. 11:38 Koronawirus: jeden zgon i 229 nowych zakażeń, w tym jedno w kujawsko-pomorskim Służby sanitarno - epidemiologiczne i medyczne wciąż walczą z ogniskiem koronawirusa na Śląsku, tymczasem na Kujawach i Pomorzu, w statystykach z poranka 27 m ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:05 W środę informacja o kolejnym etapie znoszenia obostrzeń. Znikną maseczki? W środę rano premier Mateusz Morawiecki przedstawi terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa - poinformował we wtore ... » więcej 2020-05-26, godz. 10:17 Resort zdrowia: 236 nowych zakażeń koronawirusem, ani jednego w regionie - Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarło sześć kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia we wtorek (26 maj ... » więcej 2020-05-25, godz. 19:40 Koronawirus: kujawsko-pomorskie jeden przypadek zakażenia i jeden zgon - Mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - zawiadamia wieczorem 25 maja Ministerstwo Zdrowia. Najliczniejsza grupa chorych znów związa ... » więcej
1234567