Poniedziałek, 27 maja 2019 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
PKW: wyniki głosowania z 95,9 obwodowych komisji wyborczych - PiS 46,01 proc., KE 37,87 proc.
PKW: wyniki głosowania z 95,9 obwodowych komisji wyborczych - PiS 46,01 proc., KE 37,87 proc.
PKW: wyniki głosowania z 95,9 obwodowych komisji wyborczych - PiS 46,01 proc., KE 37,87 proc.
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-03-23, 18:42 Polska Agencja Prasowa

Anna Komorowska odwiedziła poszkodowanych w ataku w Tunezji

Anna Komorowska odwiedziła w poniedziałek poszkodowanych w ataku w Tunezji. Pierwsza dama oceniła, że pacjenci są w dobrej kondycji psychicznej; towarzyszący jej dyrektor szpitala MSW w Warszawie, gdzie przebywają ranni, dodał, że ich stan zdrowia jest też zadowalający.
Ośmioro Polaków rannych w środę w ataku terrorystycznym w Muzeum Narodowym Bardo w Tunisie w piątek wieczorem trafiło do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Na razie nie wiadomo, kiedy ranni będą mogli opuścić szpital, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podkreślają lekarze. Większość obrażeń, jakie odnieśli polscy turyści, to rany postrzałowe i ortopedyczne.

Po spotkaniu z rannymi Anna Komorowska powiedziała dziennikarzom, że pacjenci wydają się być w dobrej kondycji psychicznej - mają świadomość, że mieli ogromne szczęście, ale - jak zaznaczyła - jakieś ślady po tym szoku, którego doznali, na pewno w ich psychice pozostaną. Dodała, że na razie myślą głównie o tym, żeby wrócić do domu.

"Każdy z nich podkreśla, że po pierwsze tam na miejscu w tym całym nieszczęściu mieli dużo szczęścia. Wszyscy chwalą opiekę, z którą się spotkali w Tunezji. Są dobrej myśli. Większość wyjdzie już w tym tygodniu do domu" - powiedziała Komorowska.

Dyrektor szpitala prof. Marek Durlik poinformował, że pacjenci przebywają na dwóch oddziałach - mają rany postrzałowe, ale nie są to ciężkie urazy. Jedna pacjentka przejdzie jeszcze operację ortopedyczną.

"Nasi pacjenci podkreślają fachowość lekarzy tunezyjskich i są bardzo zadowoleni z tej pierwszej pomocy, którą otrzymali w Tunezji. Mieli ogromnie dużo szczęścia. Większość pacjentów ma rany postrzałowe, które nie uszkodziły na szczęście ważnych nerwów i naczyń" - powiedział profesor.

Pytany, kiedy do kraju mogą wrócić pozostali poszkodowani, powiedział, że może to nastąpić w najbliższym czasie, zależy to jednak od decyzji tunezyjskich lekarzy.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski pytany o możliwą datę powrotu dwóch najciężej rannych osób odpowiedział, że "do czasu podjęcia decyzji przez lekarzy nie będą podejmowane żadne działania". Z informacji PAP ze źródeł dyplomatycznych wynika, że może to nastąpić w najbliższych dniach; niewykluczone, że ranni wrócą do Polski przed końcem tygodnia.

W piątek na warszawskim lotnisku wojskowym na Okęciu wylądowały dwa samoloty specjalne z Polakami rannymi w zamachu terrorystycznym w Tunezji oraz ich rodzinami. Rannych przewieziono do szpitala MSW. Dwie osoby - ciężej ranne - kontynuują leczenie w Tunezji.

W sumie w piątek do Polski przyleciały 32 osoby, wśród nich było 8 rannych i 5 członków rodzin. Resztę stanowił personel wysłany z Polski.

Do zamachu doszło w środę w słynnym Muzeum Narodowym Bardo w Tunisie. Terroryści strzelali i do zwiedzających w środku budynku, i do turystów w autobusach zaparkowanych przed placówką. Wśród zwiedzających muzeum w krytycznym momencie była grupa 36 polskich obywateli. Wśród ofiar śmiertelnych było trzech Polaków, dziesięciu zostało rannych. Ciała zabitych mają być przetransportowane do kraju po przeprowadzeniu niezbędnych procedur.

Do zamachu, w którym zginęły 23 osoby z różnych krajów, przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego. (PAP)

Kraj - świat

2019-05-27, godz. 06:12 PKW: wyniki głosowania z 95,9 obwodowych komisji wyborczych - PiS 46,01 proc., KE 37,87 proc. Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek rano podała na swojej stronie wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego przeliczone z 95,9 proc. obwodowych komisji ... » więcej 2019-05-26, godz. 22:39 Sondaż Ipsos: PiS zwyciężyło w siedmiu okręgach, Koalicja Europejska - w sześciu Z sondażu wynika, że w okręgu nr 4, obejmującym Warszawę i okolice, najwyższy wynik zdobyła Koalicja Europejska (47,4 proc.). Na PiS głosowało 29,8 proc. wybo ... » więcej 2019-05-26, godz. 21:30 PiS wygrywa Eurowybory! Jarosław Kaczyński: W wyborach parlamentarnych będzie trudniej Z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsat wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43 proc. Wedłu ... » więcej 2019-05-26, godz. 18:12 Po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle obniża się jej poziom Fala kulminacyjna na Wiśle do Sandomierza dotarła w niedzielę po godz. 8. Wówczas rzeka osiągnęła poziom 740 cm, przekraczając stan alarmowy o 130 cm. » więcej 2019-05-26, godz. 11:34 Wybory do PE w całej Unii Europejskiej [zdjęcia] Drugie największe na świecie demokratyczne wybory wkroczyły w niedzielę w główną fazę, gdy w większości państw unijnych rozpoczęło się głosowanie do PE. Kilka ... » więcej 2019-05-26, godz. 08:55 Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybierzemy 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Do zak ... » więcej 2019-05-25, godz. 09:08 71 lat temu komunistyczne władze wykonały wyrok na rtm. Pileckim. Wciąż nie wiadomo gdzie spoczywa 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., ofi ... » więcej 2019-05-25, godz. 05:30 Cisza wyborcza. Zakaz agitacji również w internecie O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; potrwa do końca niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:25 Zmarł przewodniczący OPZZ Jan Guz W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r. » więcej 2019-05-24, godz. 16:25 Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji Theresa May zapowiedziała rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej 7 czerwca br., uruchamiając proces wyboru swojego następcy. Nowy szef ... » więcej
1234567