Wtorek, 15 października 2019 r.   Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-02-19, 08:17 Polska Agencja Prasowa

W czwartek przypada 542. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Z okazji 542. urodzin astronoma zarówno w Toruniu, jak i we Fromborku pod pomnikami Kopernika zostaną złożone kwiaty. Fot. pl.wikipedia.org
Z okazji 542. urodzin astronoma zarówno w Toruniu, jak i we Fromborku pod pomnikami Kopernika zostaną złożone kwiaty. Fot. pl.wikipedia.org
Miasta i miasteczka związane z Mikołajem Kopernikiem będą świętować we czwartek 542. rocznicę urodzin astronoma. W sposób szczególny urodziny Kopernika będą obchodzone w Toruniu, gdzie się urodził, i we Fromborku, gdzie zmarł i jest pochowany.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, w kamienicy przy ul św. Anny, która po latach została przemianowana na ulicę imienia Kopernika. Był czwartym z kolei dzieckiem kupca Mikołaja i Barbary z domu Watzenrode. Warto o tym dziś pamiętać m.in. z tego powodu, że wuj Łukasz Watzenrode, biskup warmiński, miał znaczący wpływ na losy dorosłego siostrzeńca (m.in. wysłał go na studia do Włoch, a po ich skończeniu ściągnął Kopernika na Warmię). Obaj - tj. Łukasz Watzenrode i Mikołaj Kopernik - są pochowani we fromborskiej katedrze.

Proboszcz katedry we Fromborku ks. Jacek Wojtkowski powiedział PAP, że z okazji rocznicy urodzin astronoma w tej świątyni zostanie w jego intencji odmówiona modlitwa.

Pamięć o Mikołaju Koperniku wciąż jest żywa, o czym świadczą różne formy świętowania jego urodzin - te poważne, i te z przymrużeniem oka - organizowane w całym kraju.

W czwartek z okazji urodzin astronoma zarówno w Toruniu, jak i we Fromborku pod pomnikami Kopernika zostaną złożone kwiaty. W Toruniu pod pomnikiem na Rynku Staromiejskim tradycyjnie złożą je członkowie senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zaś pod pomnik u stóp fromborskiego wzgórza wiązankę zaniosą miejscowi muzealnicy.

"Robimy to od lat i w tym roku nie przerywamy tej tradycji" - powiedział PAP dyrektor kopernikańskiego muzeum we Fromborku Henryk Szkop. Zaznaczył jednocześnie, że większą wagę we Fromborku przywiązuje się do rocznicy śmierci astronoma, która przypada w maju.

"Kopernik urodził się w Toruniu, więc siłą rzeczy temu miastu oddajemy prym w celebrowaniu urodzin" - dodał Szkop. Jak zauważył, przez cały rok we fromborskim muzeum można oglądać wystawę stałą poświęconą Kopernikowi, a w tym roku także wystawę czasową o Koperniku - Europejczyku (zorganizowana z okazji 10-lecia Polski w UE) oraz o roli astronomii w nawigacji i geodezji. W ubiegłym roku wystawy te zwiedziło w sumie 120 tys. osób.

W Toruniu urodziny Kopernika od lat wiążą się ze świętem miejscowego uniwersytetu. W tym roku święto to ma szczególny charakter ze względu na jubileusz 70-lecia uczelni. W programie obchodów przewidziano m.in. nadanie tytułu honorowego doktora wybitnemu specjaliście z dziedziny tomografii optycznej prof. Jamesowi G. Fujimoto z Massachusttes Institute of Technology w USA, a także honorowego wyróżniania Convallaria Copernicana (konwalia kopernikańska) wybitnemu historykowi archiwiście prof. Andrzejowi Tomczakowi z UMK.

Urodziny Kopernika będzie też świętować Grudziądz, gdzie astronom wygłosił wykład: kwiaty pod jego pomnikiem złożą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a w ramach 43. Grudziądzkich Dni Kopernikańskich odbędzie się seans o ciekawych zjawiskach w kosmosie i prezentacja stanu wiedzy o aktywności Słońca.

Od kilku lat również olsztyńskie planetarium, na wesoło i z myślą o dzieciach, celebruje urodziny astronoma, który przez kilka lat (1516-21) mieszkał w Olsztynie administrując miejscowym zamkiem kapituły warmińskiej (do dziś na zamku zachowała się tablica astronomiczna nakreślona przez Kopernika oraz m.in. ślad po jego... wychodku).

Podczas najbliższych urodzin Kopernika w planetarium olsztyńskim zostanie m.in. wystawiony spektakl o Koperniku, najmłodsi zostaną też poczęstowani urodzinowym tortem astronoma, a na koniec na kopule planetarium zostanie wyświetlona współczesna bajka o smokach.

W ocenie dyrektora fromborskiego muzeum dobrze, że pamięć o Koperniku jest wciąż żywa, bo był to nieprzeciętny człowiek. "I dobrze, że nieco ustały spory, czy był Polakiem, czy Niemcem, bo on był wybitnym europejskim uczonym" - podkreślił Szkop.

Kopernik, który w powszechnej świadomości istnieje jako ten, który "wstrzymał Słońce, a wzruszył Ziemię" poza astronomią zajmował się także medycyną, ekonomią oraz pracą administracyjną m.in. zakładając pod Olsztynem kolejne wsie i nadając chłopom ziemie.

Życie Kopernika wciąż budzi spory i emocje zwłaszcza, jeśli chodzi o jego relacje z gosposią Anną Schilling - wszystkie aspekty życia i twórczości astronoma na nowo zgłębia od kilku lat pracownia kopernikańska powołana przy olsztyńskim Ośrodku Badań Naukowych. O tym, że w tym temacie wciąż można coś odkryć najdobitniej świadczy to, że w księgach olsztyńskiego seminarium duchownego w minionym roku odkryto na marginesach odręczne notatki Kopernika. (PAP)

Kraj - świat

2019-10-14, godz. 19:33 Nobel z ekonomii za skuteczniejsze sposoby na zwalczanie biedy na świecie Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za 2019 rok zostali Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer za badania nad praktycznymi sposobami łagod ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:40 PKW: głosy policzone. Komisja podała szczegółowe wyniki wyborów, frekwencję... [wideo] Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,59% głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40%, Sojusz Lewicy Demokratycznej - 12,56%, Polskie Stronnictwo Ludowe - 8,55% Konfede ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:10 Sondaż: Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory i zdobywa większość w Sejmie PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN ... » więcej 2019-10-13, godz. 18:53 PKW: frekwencja w wyborach parlamentarnych na godz. 17 wyniosła 45,94 proc. [wideo] Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu na godz. 17 wyniosła 45,94 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Lokale wyborcze są otwarte o ... » więcej 2019-10-13, godz. 18:24 Od początku ciszy wyborczej odnotowano 11 przestępstw i 208 wykroczeń W całym kraju od początku ciszy wyborczej odnotowaliśmy 11 przestępstw oraz 208 wykroczeń - poinformował w niedzielę PAP aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy ... » więcej 2019-10-13, godz. 14:04 PKW: frekwencja w wyborach parlamentarnych na godz. 12 wyniosła 18,14 proc. [wideo] Cztery lata temu w wyborach do Parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 16,47 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 13:29 PKW: głosowanie rozpoczęło się bez przeszkód; 64 incydenty z naruszeniem ciszy wyborczej [wideo] Głosowanie w wyborach parlamentarnych rozpoczęło się o godz. 7 bez przeszkód; Państwowa Komisja Wyborcza odnotowała do godz. 6 rano w niedzielę 64 incydenty w ... » więcej 2019-10-13, godz. 07:25 Trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Do zakończenia głosowania o ... » więcej 2019-10-13, godz. 06:30 PKW: do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem Aby zagłosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych, do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem; wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - ... » więcej 2019-10-11, godz. 16:59 Kraków zasadzi 25 tys. drzew z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk 25 tys. dębów szypułkowych, lip drobnolistnych i buków zwyczajnych posadzi na liczącym ok. 5-ha terenie nowohuckich Kujaw miasto Kraków by uczcić literackiego ... » więcej
1234567