Piątek, 26 kwietnia 2019 r.   Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-02-19, 08:17 Polska Agencja Prasowa

W czwartek przypada 542. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Z okazji 542. urodzin astronoma zarówno w Toruniu, jak i we Fromborku pod pomnikami Kopernika zostaną złożone kwiaty. Fot. pl.wikipedia.org
Z okazji 542. urodzin astronoma zarówno w Toruniu, jak i we Fromborku pod pomnikami Kopernika zostaną złożone kwiaty. Fot. pl.wikipedia.org
Miasta i miasteczka związane z Mikołajem Kopernikiem będą świętować we czwartek 542. rocznicę urodzin astronoma. W sposób szczególny urodziny Kopernika będą obchodzone w Toruniu, gdzie się urodził, i we Fromborku, gdzie zmarł i jest pochowany.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, w kamienicy przy ul św. Anny, która po latach została przemianowana na ulicę imienia Kopernika. Był czwartym z kolei dzieckiem kupca Mikołaja i Barbary z domu Watzenrode. Warto o tym dziś pamiętać m.in. z tego powodu, że wuj Łukasz Watzenrode, biskup warmiński, miał znaczący wpływ na losy dorosłego siostrzeńca (m.in. wysłał go na studia do Włoch, a po ich skończeniu ściągnął Kopernika na Warmię). Obaj - tj. Łukasz Watzenrode i Mikołaj Kopernik - są pochowani we fromborskiej katedrze.

Proboszcz katedry we Fromborku ks. Jacek Wojtkowski powiedział PAP, że z okazji rocznicy urodzin astronoma w tej świątyni zostanie w jego intencji odmówiona modlitwa.

Pamięć o Mikołaju Koperniku wciąż jest żywa, o czym świadczą różne formy świętowania jego urodzin - te poważne, i te z przymrużeniem oka - organizowane w całym kraju.

W czwartek z okazji urodzin astronoma zarówno w Toruniu, jak i we Fromborku pod pomnikami Kopernika zostaną złożone kwiaty. W Toruniu pod pomnikiem na Rynku Staromiejskim tradycyjnie złożą je członkowie senatu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zaś pod pomnik u stóp fromborskiego wzgórza wiązankę zaniosą miejscowi muzealnicy.

"Robimy to od lat i w tym roku nie przerywamy tej tradycji" - powiedział PAP dyrektor kopernikańskiego muzeum we Fromborku Henryk Szkop. Zaznaczył jednocześnie, że większą wagę we Fromborku przywiązuje się do rocznicy śmierci astronoma, która przypada w maju.

"Kopernik urodził się w Toruniu, więc siłą rzeczy temu miastu oddajemy prym w celebrowaniu urodzin" - dodał Szkop. Jak zauważył, przez cały rok we fromborskim muzeum można oglądać wystawę stałą poświęconą Kopernikowi, a w tym roku także wystawę czasową o Koperniku - Europejczyku (zorganizowana z okazji 10-lecia Polski w UE) oraz o roli astronomii w nawigacji i geodezji. W ubiegłym roku wystawy te zwiedziło w sumie 120 tys. osób.

W Toruniu urodziny Kopernika od lat wiążą się ze świętem miejscowego uniwersytetu. W tym roku święto to ma szczególny charakter ze względu na jubileusz 70-lecia uczelni. W programie obchodów przewidziano m.in. nadanie tytułu honorowego doktora wybitnemu specjaliście z dziedziny tomografii optycznej prof. Jamesowi G. Fujimoto z Massachusttes Institute of Technology w USA, a także honorowego wyróżniania Convallaria Copernicana (konwalia kopernikańska) wybitnemu historykowi archiwiście prof. Andrzejowi Tomczakowi z UMK.

Urodziny Kopernika będzie też świętować Grudziądz, gdzie astronom wygłosił wykład: kwiaty pod jego pomnikiem złożą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, a w ramach 43. Grudziądzkich Dni Kopernikańskich odbędzie się seans o ciekawych zjawiskach w kosmosie i prezentacja stanu wiedzy o aktywności Słońca.

Od kilku lat również olsztyńskie planetarium, na wesoło i z myślą o dzieciach, celebruje urodziny astronoma, który przez kilka lat (1516-21) mieszkał w Olsztynie administrując miejscowym zamkiem kapituły warmińskiej (do dziś na zamku zachowała się tablica astronomiczna nakreślona przez Kopernika oraz m.in. ślad po jego... wychodku).

Podczas najbliższych urodzin Kopernika w planetarium olsztyńskim zostanie m.in. wystawiony spektakl o Koperniku, najmłodsi zostaną też poczęstowani urodzinowym tortem astronoma, a na koniec na kopule planetarium zostanie wyświetlona współczesna bajka o smokach.

W ocenie dyrektora fromborskiego muzeum dobrze, że pamięć o Koperniku jest wciąż żywa, bo był to nieprzeciętny człowiek. "I dobrze, że nieco ustały spory, czy był Polakiem, czy Niemcem, bo on był wybitnym europejskim uczonym" - podkreślił Szkop.

Kopernik, który w powszechnej świadomości istnieje jako ten, który "wstrzymał Słońce, a wzruszył Ziemię" poza astronomią zajmował się także medycyną, ekonomią oraz pracą administracyjną m.in. zakładając pod Olsztynem kolejne wsie i nadając chłopom ziemie.

Życie Kopernika wciąż budzi spory i emocje zwłaszcza, jeśli chodzi o jego relacje z gosposią Anną Schilling - wszystkie aspekty życia i twórczości astronoma na nowo zgłębia od kilku lat pracownia kopernikańska powołana przy olsztyńskim Ośrodku Badań Naukowych. O tym, że w tym temacie wciąż można coś odkryć najdobitniej świadczy to, że w księgach olsztyńskiego seminarium duchownego w minionym roku odkryto na marginesach odręczne notatki Kopernika. (PAP)

Kraj - świat

2019-04-25, godz. 13:20 Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza strajk, ale go nie kończy Od soboty (27 kwietnia) Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. - Zawiesza, ale go nie kończy - poinformował w czwartek przewodniczący ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:43 Ulicami Warszawy przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły Ulicami stolicy w środę przed południem przeszła Ogólnopolska Manifestacja dla Szkoły. Protestujący udali się przed siedzibę Sejmu i Ministerstwo Edukacji Nar ... » więcej 2019-04-24, godz. 09:09 Rząd ma "plan B" w sprawie matur. Premier przedłoży go w środę Radzie Ministrów Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przedłożeniu na środowej Radzie Ministrów specjalnego projektu nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, ... » więcej 2019-04-24, godz. 08:33 Na Sri Lance było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano Policja na Sri Lance poinformowała w środę, że serię ataków na kościoły i hotele w tym kraju przeprowadziło dziewięciu zamachowców, a tożsamość ośmiu z nich j ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:03 Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu "Emerytura plus" Emeryci i renciści wraz z majowym świadczeniem otrzymają 1100 zł brutto (888,25 zł netto) - przewiduje ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emeryt ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:08 Komitet Strajkowy apeluje, by klasyfikować uczniów przed maturą. ZNP: okrągły stół bez nas - Kierownictwo Związku Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału w obradach okrągłego stołu o oświacie - poinformował we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz ... » więcej 2019-04-23, godz. 11:28 Manifestacja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej Przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej o godz. 11 rozpoczęła się ogólnopolska manifestacja nauczycieli. » więcej 2019-04-22, godz. 12:28 Rząd na Sri Lance: ataki na kościoły i hotele przeprowadziła radykalna grupa islamska Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama'ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri L ... » więcej 2019-04-20, godz. 21:47 Abp Jędraszewski: z przesłaniem o Jezusie zmartwychwstałym apostołowie poszli w świat Z przesłaniem o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym poszli apostołowie na cały świat. W ten właśnie sposób zaczęły się widzialne dzieje Kościoła, które ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:29 Rzecznik KEP: święcąc pokarmy, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami Święcąc pokarmy, niosąc wielkanocny koszyk i przygotowując wielkanocne śniadanie, naśladujemy Jezusa, który po zmartwychwstaniu zjadł śniadanie z apostołami - ... » więcej
1234567