Środa, 30 września 2020 r.   Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronim
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2015-01-17, 10:45 Polska Agencja Prasowa

Specjalny zespół koordynuje wsparcie dla ewakuowanych z Donbasu

Kursy językowe, doradztwo zawodowe, pomoc w znalezieniu pracy oraz oferta edukacyjna dla dzieci - to wsparcie, na jakie mogą liczyć osoby polskiego pochodzenia ewakuowane z Donbasu. Pomoc koordynuje zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele kilku resortów.
Grupa 178 Polaków przyleciała z Charkowa do Polski we wtorek. Rozmieszczeni zostali w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim: w Łańsku i Rybakach. Mają tam przejść trwającą pół roku adaptację, pozwalającą na znalezienie pracy i rozpoczęcie nowego życia w Polsce.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, w zdecydowanej większości są to osoby z polskimi korzeniami posiadające Kartę Polaka. "Na tej podstawie mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały. Daje to możliwości, które zrównują takiego cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych" - powiedział.

W ośrodkach obecni są przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego. Zbierają informacje na temat tego, jaka jest formalno-prawna sytuacja tych osób. Na miejscu jest fotograf, który robi zdjęcia do dokumentów. "Wszystkie kwestie związane z legalizacją ich pobytu zakończą się w ciągu kilku dni. Teraz dajemy im odpocząć i załatwić codzienne najpilniejsze potrzeby, np. wymienić walutę w kantorach. Część osób była już w Olsztynie, gdzie zrobiła najbardziej potrzebne zakupy" - powiedział Rogala.

Szef UdSC poinformował, że w najbliższych dniach odbędzie się kolejne spotkanie przedstawicieli wszystkich resortów zaangażowanych w ten proces: MSW, MPiPS, MEN, MNiSW, MZ. "Powstanie zespół roboczy. Chodzi o to, żeby wprowadzić te osoby na rynek pracy. Już mamy dużo zgłoszeń, jeśli chodzi np. o chęć zatrudnienia lekarzy. Tak naprawdę ci ludzie zaczynają od zera, a proces adaptacji będzie trwał latami. My dajemy im wędkę" - powiedział.

Podczas pobytu w ośrodkach odbędą się kursy m.in. języka polskiego. "Większość z nich posługuje się językiem polskim, ale jego znajomość jest różna. 180 godzin kursu to przyjęte minimum, żeby móc się porozumiewać. Ponadto przewidziane są kursy doradztwa zawodowego oraz kursy orientacyjne" - powiedział szef UdSC.

Oprócz zakwaterowania i wyżywienia, mają także zapewnioną opiekę medyczną: lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pediatrę, internistę, ginekologa i stomatologa. Ponadto stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wykupiło polisę ubezpieczeniową dla tych osób, m.in. w zakresie hospitalizacji. W nagłych przypadkach takie osoby mogą trafić do szpitala MSW w Olsztynie. Jedna z nich już została tam skierowana pod opiekę onkologiczną.

Wśród ewakuowanych jest ponad 50 dzieci, które będą chodziły do lokalnej szkoły. Są też oferty z innych gmin, które mogą przyjąć dzieci starsze, do gimnazjum i liceum. "W ośrodku zorganizowano salę przedszkolną, gdzie najmłodsze dzieci mają zapewnioną podstawową opiekę. W najbliższym czasie będzie tam działało przedszkole" - powiedział Rogala.

Według danych MSZ przed wybuchem konfliktu w regionie Donbasu żyło ok. 4 tys. osób polskiego pochodzenia; większość z nich opuściło zagrożone tereny. W tej chwili znajduje się na nich około 100 osób. Ci, którzy pozostaną, mają znajdować się pod opieką MSZ; będą otrzymywać zapomogi. (PAP)

Kraj - świat

2020-09-29, godz. 18:17 Finał procesu w sprawie zabójstwa szefa policji Marka Papały - mowy stron Warszawski sąd okręgowy rozpoczął we wtorek 29 września wysłuchiwanie mów końcowych w procesie w sprawie zabójstwa b. szefa policji Marka Papały, w którym osk ... » więcej 2020-09-29, godz. 11:18 Koronawirus: 1326 nowych przypadków w kraju, 120 na Kujawach i Pomorzu W raporcie z 29 września, Ministerstwo Zdrowia rozgranicza zgony spowodowane wyłącznie przez wirus Covid-19 i te związane z chorobami towarzyszącymi, które za ... » więcej 2020-09-28, godz. 16:40 Resort zdrowia: nie zabraknie łóżek i respiratorów dla pacjentów z Covid-19 - Zajęte jest ok. 2,3 tys. łóżek z przygotowanych 6,3 tys. miejsc oraz 130 z 800 respiratorów - podał w poniedziałek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech An ... » więcej 2020-09-28, godz. 10:41 Nasz region na drugim miejscu w ilości zakażeń! 152 nowe osoby z Covid-19 - Mamy 1306 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerrstwo Zdrowia w poniedziałek (28 września). W Kujawsko-Pomorskiem z ... » więcej 2020-09-27, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia: 1350 nowych przypadków koronawirusa, w naszym regionie 72 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1350 osób. To o 187 przypadków mniej niż wyniósł piątkowy rekord - wynika z niedzielnej ... » więcej 2020-09-26, godz. 13:42 Apel środowiska Solidarnościowego regionu w obronie prof. Wojciecha Polaka Zarząd Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ 'Solidarność' apeluje do rektora UMK w Toruniu w sprawie pozbawienia funkcji szefa katedry prof. Wojciecha Polaka. ... » więcej 2020-09-26, godz. 11:39 Znów padł rekord - 167 nowych zakażeń koronawirusem w regionie 167 zakażeń koronawirusem - statystyki z 26 września plasują nas w raporcie Ministerstwa Zdrowia na niechlubnym trzecim miejscu po Małopolsce i Wielkopolsce. ... » więcej 2020-09-25, godz. 10:55 Rekordowy skok zakażeń koronawirusem.162 przypadki na Kujawach i Pomorzu! [wideo] Mocno wzrosła liczba zakażeń Covid-19. W ostatniej dobie Polsce przybyło 1587 nowych i potwierdzonych przypadków. Zmarły 23 osoby - to dane z raportu Minister ... » więcej 2020-09-24, godz. 16:05 Więcej powiatów z obostrzeniami epidemicznymi. U nas: aleksandrowski Do 21 z 11 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami w związku z epidemią. W czerwonej strefie znalazły się dwa powiaty: głubczycki (woj. opo ... » więcej 2020-09-24, godz. 10:58 1136 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce! Zmarli dwaj mężczyźni w Bydgoszczy - Mamy 1136 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia w czwartek (24 września). W naszym regionie zachorował ... » więcej
1234567