Wtorek, 20 października 2020 r.   Imieniny: Ireny, Kleopatry, Jana
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Ogłoszenie własne nadawcy
2014-12-11, 10:23 Polska Agencja Prasowa

Prezydent Komorowski przybył z wizytą do Czech

Prezydent RP Bronisław Komorowski (3L), prezydent Słowenii (2P), prezydent Słowacji (P), prezydent Czech (L), prezydent Austrii (2L) i prezydent Węgier (3P) pozują do wspólnego zdjęcia przed spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii w Pradze. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent RP Bronisław Komorowski (3L), prezydent Słowenii (2P), prezydent Słowacji (P), prezydent Czech (L), prezydent Austrii (2L) i prezydent Węgier (3P) pozują do wspólnego zdjęcia przed spotkaniem prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej, Republiki Austrii i Republiki Słowenii w Pradze. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Prezydent Bronisław Komorowski przybył w czwartek z dwudniową wizytą do Pragi, gdzie weźmie udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii. Tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne i infrastruktura transportowa.
Prezydenci Polski, Czech - Milosz Zeman, Słowacji - Andrej Kiska i Węgier - Janos Ader najpierw spotkają się w formule V4, a następnie razem z prezydentami Austrii - Heinzem Fischerem i Słowenii - Borutem Pahorem wezmą udział w obradach podzielonych na dwie sesje plenarne: jedną w czwartek i drugą w piątek.

Przywódcy wspólnie otworzą w czwartek wystawę zatytułowaną "Dunaj-Odra-Łaba". W piątek zaplanowano konferencję prasową prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii.

"Konsultacje prezydentów będą się koncentrować głównie na kwestiach bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz rozwoju infrastruktury transportowej łączącej państwa Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział PAP i IAR prezydencki doradca ds. zagranicznych Jaromir Sokołowski. Zaznaczył, że prezydenci przedyskutują kwestię rozwoju transportu drogowego, kolejowego i powietrznego w Europie Środkowej. W tym kontekście omówione zostaną możliwości współpracy państw V4 oraz Austrii i Słowenii.

Jak dodał Sokołowski, omówione zostaną też aktualne kwestie związane z bezpieczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie i konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Tematem rozmów będzie też polityka wobec zjawiska rozprzestrzeniania się działań Państwa Islamskiego oraz proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Komorowski, jak zaznaczył Sokołowski, będzie podczas praskiego spotkania podkreślał konieczność podejmowania wspólnych wysiłków na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw energii oraz poprawy infrastruktury energetycznej.

Minister poinformował ponadto, że prezydent Komorowski na marginesie praskiego spotkania będzie też rozmawiał z prezydentem Słowenii oraz prezydentem Słowacji.

Sokołowski zaznaczył, że spotkanie w stolicy Czech będzie kolejnym w formacie wyszehradzkim na szczeblu prezydenckim. "Prezydenci Grupy Wyszehradzkiej brali wspólnie udział w obchodach 25-lecia przemian demokratycznych, najpierw w Warszawie, potem w Budapeszcie, w Lipsku, a na końcu w Pradze i Bratysławie" - powiedział.

Jak przypomniał, w lipcu przed szczytem NATO w Newport prezydenci spotkali się też w Warszawie w ramach szerszej formuły państw tzw. flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Brali również udział w spotkaniu, które przygotowywało środkowo-wschodnią część Europy do szczytu w Newport" - dodał Sokołowski.

Z Pragi Marzena Kozłowska (PAP)

Kraj - świat

2020-10-20, godz. 11:34 Koronawirus atakuje: 9291 zakażeń w kraju, 446 w regionie, 107 zgonów Pandemia nie ustępuje. Tym razem mamy 9291 zakażeń w całej Polsce, najwięcej w Małopolsce, Wielkopolsce i na Mazowszu - wynika z dobowego raportu Ministerstwa ... » więcej 2020-10-19, godz. 18:14 Pierwszy w kraju szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. 500 miejsc dla chorych Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu szpitali tymczasowych - pierwszy powstanie na Stadionie Narodowym. W pierwszym etapie utworzonych zo ... » więcej 2020-10-19, godz. 16:20 Premier: jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia - ogłosimy je za dwa, trzy dni - Idziemy drogą środka i jeśli będą potrzebne dodatkowe obostrzenia, to ogłosimy je za dwa, trzy dni i będą one tak skonstruowane, by ogromna część naszej gos ... » więcej 2020-10-19, godz. 14:33 W przyszłym tygodniu 15-20 tys. zachorowań dziennie? Zmiany w szpitalach - Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań, to trzeba mieć świadomość, że w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tysięcy zakażeń ko ... » więcej 2020-10-19, godz. 10:47 Ministerstwo Zdrowia: 7482 nowe zakażenia koronawirusem; w naszym regionie 473 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7482 osób - podał w poniedziałek resort zdrowia. Zmarło 41 chorych. Najwięcej zakażeń z ... » więcej 2020-10-18, godz. 21:36 Były senator Stanisław Kogut nie żyje, chorował na covid-19 W szpitalu w Gorlicach (woj. małopolskie) w niedzielę zmarł były senator PiS z ziemi sądeckiej Stanisław Kogut. Był zakażony koronawirusem. » więcej 2020-10-18, godz. 10:52 Ministerstwo Zdrowia: 8 tys. 536 nowych zakażeń koronawirusem; w naszym regionie 523 Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 8 tys. 536 osób - podał w niedzielę resort zdrowia. Zmarło też 49 chorych. Najwięcej za ... » więcej 2020-10-18, godz. 10:46 Bez aresztu dla Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych Poznański sąd nie aresztował biznesmena Ryszarda Krauze i czterech innych podejrzanych w sprawie wyprowadzenia pieniędzy ze spółki Polnord. - Jestem wolny do ... » więcej 2020-10-17, godz. 10:59 Ponad 9 tys. zakażeń Covid-19 w kraju, 470 na Kujawach i Pomorzu, 84 zgony Dobowy raport Ministerstwa Zdrowia z 17 października przynosi kolejny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. To już 9622 nowych przypadków, czyli rekord ... » więcej 2020-10-16, godz. 21:10 42 lata temu, 16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został Papieżem - Wybór Karola Wojtyły to wydarzenie, które zdarza się raz na tysiąc lat dla chrześcijańskiego narodu, Polaków. Być może nigdy już się nie powtórzy tego rodza ... » więcej
1234567