Czwartek, 23 stycznia 2020 r.   Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2014-07-04, 10:41 Polska Agencja Prasowa

Norman Davies z polskim obywatelstwem, prezydent: to niezwykły Polak [wideo]

Prof. Norman Davies podczas uroczystości wręczenia mu aktu nadania polskiego obywatelstwa. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prof. Norman Davies podczas uroczystości wręczenia mu aktu nadania polskiego obywatelstwa. Fot. PAP/Paweł Supernak
Niezwykłym Polakiem nazwał prezydent prof. Normana Daviesa, który odebrał z rąk Bronisława Komorowskiego akt nadania polskiego obywatelstwa. Davies przekonywał, że można być jednocześnie Polakiem i Europejczykiem, podobnie jak Polakiem i Brytyjczykiem.
"Jest pan niezwykłym Polakiem, cieszę się, że mogę panu wręczyć obywatelstwo polskie, kraju, który z trudem przezwyciężył system, który nas oddzielał od świata zachodniego, który konsekwentnie od 25 lat stara się nawiązać pozrywane, nadwyrężone więzy łączące nas ze światem zachodnim" - powiedział prezydent podczas piątkowej uroczystości w Belwederze.

Jak mówił, niezwykłą okazją jest nadanie polskiego obywatelstwa osobie, która jest "dobrym sygnałem, płynącym do środka Polski i jednocześnie na zewnątrz". Przekonywał, że wielkim zadaniem jest dzisiaj nie tylko opowiadanie światu historii Polski, ale też "pokazywanie nam w Polsce, jak świat nas widział". "To wielkie zadanie w wielkiej mierze wypełniane przez pana profesora" - ocenił.

Żartował, że Davies jest w tej chwili "najmłodszym Polakiem", bo "obywatelstwo dokonało się tuż, tuż przed chwilą".

Komorowski podkreślił też, że dla właściwego odczytania całej, również najnowszej historii Polski istotny jest fakt, że jeszcze do niedawna "nie mogliśmy normalnym głosem, w normalny sposób opowiadać naszej historii światu zachodniemu, światu wolnemu". Jak mówił, ograniczającym było jednocześnie to, że "w zasadzie nasza narracja naszej historii była często pozbawiona możliwości konfrontowania się i słuchania innych".

Przekonywał, że dla Polaków ważne jest, abyśmy "widzieli samych siebie w różnych lustrach, a nie tylko w lustrze polskich emocji, polskich przyzwyczajeń".

Komorowski przypomniał, że pochodzi z rodziny z dawnych Kresów Wschodnich, gdzie była "ogromna mieszanina kultur, religii, języka, tradycji narodowych". "To (było) miejsce z którego najlepiej było widać, jak ważne było zawsze dla Polski pozbycie się kompleksów oraz posiadanie przekonania o tym, że gdzieś w naszej historii były zawsze silne źródła atrakcyjności kultury polskiej, polskości" - zaznaczył Komorowski.

"To jest rzecz bardzo ważna, aby także dziś móc dotknąć, zaobserwować i wyciągnąć odpowiednie wnioski z tego, bez czego nie da się funkcjonować we współczesnym świecie, z tego co w dawnej Rzeczypospolitej można było nazwać blaskiem asymilacyjnym, zdolnością przyciągania innych. Nie po to, żeby byli tacy sami, tylko po to, aby wzbogacali nas przez różnorodność tradycji i kierunku spojrzenia na wiele istotnych spraw" - powiedział prezydent.

"Dla mnie możliwość wręczenia panu obywatelstwa polskiego, jest potwierdzeniem tego, że Polska zachowała szczególny urok, zachowała ten blask asymilacyjny dawnej Rzeczypospolitej. Za to serdecznie dziękuję" - dodał Komorowski zwracając się do profesora. Życzył też Daviesowi dalszych sukcesów - już jako obywatelowi polskiemu.

"Nie spodziewałem się tego, myślałem, że paszport przyjdzie kiedyś pocztą" - żartował Davies podczas piątkowej uroczystości w Belwederze. Podkreślał, że można być jednocześnie Polakiem i Europejczykiem, podobnie jak Polakiem i Brytyjczykiem.


Przemówienie prof. Normana Daviesa. "Myślałem, że paszport przyjdzie pocztą...". Źródło: TVN24/x-news

Podziękował prezydentowi za "nieprzeciętną odwagę" i "gotowość przyjęcia do zagrody czarnego baranka z drugiej strony gór". "Przepraszam za taką metaforę - ona jest absolutnie zrozumiała w Walii, nawet na Podhalu, ale w Warszawie niekoniecznie" - dodał.

Podkreślił, że nie zamienia obywatelstwa brytyjskiego na polskie. "Chcę być równy ze swoją żoną. Ona ma dwa paszporty - polski i brytyjski, ja chcę mieć to samo" - mówił Davies.

"Od dzisiaj będę miał podwójne obywatelstwo. To ważna uwaga, bo taki stan rzeczy jest zupełnie naturalny. (...) Każdy człowiek ma wielowarstwową tożsamość, albo jest do tego zdolny. Można bez problemu być patriotą krakowskim lub wrocławskim, patriotycznym Polakiem i oddanym Europejczykiem równocześnie. Tak samo można - w normalnych czasach - być wiernym Polakiem i wiernym Brytyjczykiem, bez zgrzytu" - podkreślił.

Jak mówił, za często spotyka w Polsce ludzi, którzy "bezmyślnie przyjmują czarno-białe kategorie: my i oni, Polacy-obcy, patriota-zdrajca, syn narodu i gość z zagranicy".

"Taki sposób myślenia wysadza demokrację, jest więcej nic fałszywy. Budzi pogardę i strach, przeszkadza we współpracy, otwiera drzwi na manipulacje demagogów i populistów" - podkreślił Davies.

Prof. Norman Davies studiował w Oksfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim; tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej. W twórczości historyka, Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem m.in. takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko", "Serce Europy", "Mikrokosmos" czy "Powstanie '44". W 2012 roku w Święto Niepodległości, Davies został odznaczony przez prezydenta najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. (PAP)

Kraj - świat

2020-01-22, godz. 20:01 Kantar: 38 proc. poparcia dla A. Dudy, 20 proc. dla M. Kidawy-Błońskiej Na początku stycznia największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda, którego wskazało 38 proc. respondentów deklarujących udziału w wyborach prezydenckich, na dru ... » więcej 2020-01-22, godz. 14:05 Szczepionka obroni cię przed grypą. Przed nami szczyt sezonu zachorowań - Najwięcej osób choruje na grypę od stycznia do marca. To ostatni moment na szczepienie - przypominają eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. » więcej 2020-01-22, godz. 08:22 Kolejne trzy ofiary śmiertelne nowego koronawirusa w Chinach, pierwszy nosiciel w USA - Kolejne trzy osoby zarażone nowego typu koronawirusem zmarły w Chinach - podało w środę w Pekinie ministerstwo zdrowia. Do 440 wzrosła też liczba zainfekowa ... » więcej 2020-01-21, godz. 16:26 Wycofanie delegacji sędziemu Juszczyszynowi uniemożliwiło przedstawienie list poparcia do KRS Wycofanie przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego delegacji do Warszawy dla sędziego Pawła Juszczyszyna uniemożliwiło oględziny list popa ... » więcej 2020-01-20, godz. 19:40 Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Członkostwo w PKW to rola fundamentalna z niezwykłą odpowiedzialnością - mówił pr ... » więcej 2020-01-19, godz. 16:44 Prezydent Macron złoży wizytę w Polsce w dniach 3-4 lutego W trakcie wizyty francuski przywódca będzie przebywał w Warszawie i Krakowie. » więcej 2020-01-19, godz. 13:11 Gdzie najchętniej wypoczywamy zimą? Zaskoczenie! Nie tylko góry i narty Na wypoczynek zimowy Polacy najchętniej wybierają Tatry, Beskid Śląski i Karkonosze - podała Polska Izba Turystyczna. Z kolei najpopularniejsze kierunki zagra ... » więcej 2020-01-18, godz. 14:22 Krzysztof Bosak został kandydatem Konfederacji na prezydenta Polski W ostatniej turze prawyborów otrzymał 163 głosy i pokonał Grzegorza Brauna, na którego zagłosowało 146 osób. Krzysztof Bosak został kandydatem Konfederacji Wo ... » więcej 2020-01-17, godz. 21:12 Nowela ustaw sądowych wróci do Sejmu. Senat w piątek ją odrzucił PiS w Sejmie dysponuje wystarczającą większością, aby ustawa trafiła na biurko prezydenta. » więcej 2020-01-17, godz. 20:23 MSZ: dopóki Rosja nie zaakceptuje własnej, trudnej historii, Europa będzie zagrożona W 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy i została w Polsce na kolejnych 48 lat, oznaczało to dekady komunistycznych opresji; dopóki Rosja nie zaakceptu ... » więcej
1234567