Czwartek, 23 maja 2019 r.   Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2014-05-27, 22:43 Polska Agencja Prasowa

Obama ogłasza plan wycofania wojsk z Afganistanu po 2014 r.

- Po ponad 10 latach wojny w Afganistanie kończymy rozpoczęte zadanie - powiedział prezydent USA. Fot. PAP/EPA
- Po ponad 10 latach wojny w Afganistanie kończymy rozpoczęte zadanie - powiedział prezydent USA. Fot. PAP/EPA
Po ponad 10 latach wojny w Afganistanie kończymy rozpoczęte zadanie - powiedział we wtorek prezydent USA Barack Obama, ogłaszając plan stopniowego wycofywania amerykańskich sił z Afganistanu po 2014 roku.
"Musimy sobie uświadomić, że Afganistan nie będzie miejscem idealnym i nie jest obowiązkiem USA, by go takim uczynić" - podkreślił. Dodał, że afgańskie siły bezpieczeństwa udowodniły, że są w stanie bronić kraju.

Obama zaznaczył, że pozostanie części amerykańskich wojsk w Afganistanie zależy od tego, czy strona afgańska złoży podpis pod dwustronnym porozumieniem o bezpieczeństwie (BSA). Ustępujący prezydent Afganistanu Hamid Karzaj nie zgadzał się na podpisanie BSA, jednak - jak pisze agencja AP - Waszyngton jest przekonany, że zgodę wyrazi jego następca, który zostanie wyłoniony po drugiej turze wyborów 14 czerwca.

Obama przyznał, że siły USA pozostały w Afganistanie o wiele dłużej, niż oczekiwało wielu Amerykanów. Przypomniał, że amerykańskie wojsko znacząco osłabiło dowództwo Al-Kaidy, wyeliminowało Osamę bin Ladena i zapobiegło utworzeniu z Afganistanu bazy wroga.

Plan przewiduje, że do początku 2015 r. liczebność amerykańskich sił w Afganistanie zostanie zredukowana z obecnych 32 tys. do 9,8 tys. żołnierzy; będą oni rozmieszczeni w różnych miejscach kraju i nie będą uczestniczyli w misjach bojowych. W ciągu roku pozostawiony kontyngent zostanie zmniejszony o połowę oraz skoncentrowany w Kabulu i głównej bazie amerykańskiej Bagram, ok. 60 km na północ od afgańskiej stolicy. Do końca 2016 r. większość amerykańskich wojsk ma zostać wycofana; w Afganistanie pozostanie mniej niż 1000 żołnierzy, którzy będą prowadzić biuro bezpieczeństwa w Kabulu.

Wcześniej Obama o swoim planie wycofywania wojsk poinformował Karzaja, a także kilku europejskich przywódców, w tym kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona i szefa rządu Włoch Matteo Renziego - podały źródła w prezydenckiej administracji.

W niedzielę Obama zjawił się z niespodziewaną wizytą w Afganistanie, gdzie spotkał się z amerykańskimi żołnierzami i dowódcami. (PAP)

Kraj - świat

2019-05-23, godz. 11:29 Premier: Monitorujemy zagrożenie powodziowe. Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu - Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiec ... » więcej 2019-05-20, godz. 15:14 Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwsze sześcioraczki w Polsce! W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. » więcej 2019-05-20, godz. 12:56 Centrum Informacyjne Rządu ws. tekstu GW o zakupie ziemi przez premiera i jego żonę Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej Gazety Wyborczej na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w ... » więcej 2019-05-20, godz. 10:58 TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki exit poll TVP, TVN i Polsat 26 maja po zakończeniu ciszy wyborczej podadzą wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziac ... » więcej 2019-05-19, godz. 15:57 Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni ... » więcej 2019-05-18, godz. 15:44 Premier: Tegoroczne wakacje rozpoczną się wcześniej Rok szkolny 2018/19 zakończy się 19 czerwca, w środę przed świętem Bożego Ciała, a nie jak planowano w piątek 21 czerwca - poinformował premier Mateusz Morawi ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:00 75 lat temu Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino 75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze zna ... » więcej 2019-05-15, godz. 20:46 Prezydent: M. Magierowski został zaatakowany i poniżony; władze Izraela muszą to wyjaśnić W związku z atakiem do MSZ na środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem po ... » więcej 2019-05-14, godz. 15:54 Minister Ziobro: kary za przestępstwa związane z pedofilią będą surowsze Surowsze karanie m.in. przestępstw związanych z pedofilią zapowiedzieli we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rząd ... » więcej 2019-05-12, godz. 17:58 Kaczyński: przestępstwa niektórych księży nie mogą być podstawą do ataku na Kościół W Szczecinie prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że to nie oznacza tolerancji wobec jakiejkolwiek patologii, także wobec przestępstw pedofilii. » więcej
1234567