Niedziela, 26 maja 2019 r.   Imieniny: Filipa, Pauliny / Dzień Matki
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2014-05-27, 19:34 Polska Agencja Prasowa

Po eurowyborach: kilka powrotów do Sejmu, pojawią się też debiutanci

W związku z tym, że 16 posłów przeniesienie się do europarlamentu, na Wiejskiej na ich miejsce pojawią się prawdopodobnie m.in. zasiadający w Sejmie w przeszłości Andrzej Smirnow i Jan Rzymełka, ale też polityczni debiutanci, np. syn europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, Przemysław.
Do europarlamentu przeniosą się senatorowie PiS: Bolesław Piecha i Beata Gosiewska, co oznacza kolejne wybory uzupełniające do izby wyższej.

Natomiast zgodnie z prawem dotychczasowych posłów zastępują kandydaci z list tych samych komitetów, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 r. otrzymali kolejny najlepszy wynik.

Eurodeputowanymi zostanie 8 posłów PiS, 7 z PO oraz jedna posłanka SLD.

Z klubem Platformy Obywatelskiej w Sejmie pożegnają się: minister kultury i zarazem poseł Bogdan Zdrojewski, szef komisji finansów publicznych Dariusz Rosati, Marek Plura, b. minister nauki Barbara Kudrycka, Julia Pitera, dotychczasowa pełnomocniczka ds. równego traktowania i zarazem posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz Adam Szejnfeld.

Zdrojewskiego zastąpi prawdopodobnie Aldona Młyńczak, która była posłanką V i VI kadencji w latach 2005-2011. Pracowała w komisjach gospodarki i infrastruktury. Z wykształcenia jest architektem, w ostatnim okresie była doradcą wojewody dolnośląskiego ds. infrastruktury. W latach 2002-2005 była wrocławską radną.

Sukces Rosatiego oznacza miejsce w Sejmie dla b. posła AWS, a potem PO Andrzeja Smirnowa. Potwierdził on we wtorek PAP, że ma zamiar przyjąć mandat. Ten 76-letni polityk jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, w 1974 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Od 1980 r. należy do "Solidarności", przez 11 lat przewodniczył komisji zakładowej związku na Politechnice Warszawskiej, w kilku kadencjach należał do Komisji Krajowej. Jest przewodnikiem SKPB Warszawa.

Był współzałożycielem Porozumienia Centrum, z którego odszedł po uzyskaniu mandatu poselskiego w 1991 r. z listy związkowej. W 1998 r. współtworzył Ruch Społeczny AWS, w którym pełnił m.in. funkcję przewodniczącego mazowieckiego zarządu wojewódzkiego. Od 2002 r. należy do PO. W l. 1998-2002 był radnym sejmiku mazowieckiego I kadencji. Sprawował mandat posła na Sejm I kadencji (z ramienia "Solidarności"), III kadencji (AWS) i V kadencji (PO). W wyborach 2007 r. z listy PO po raz czwarty wszedł do Sejmu. W 2011 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Za Piterę w ławach poselskich PO może zasiąść Beata Rusinowska, pedagog z Żyrardowa, a za Plurę - b. poseł Jan Rzymełka. W latach 80. Rzymełka działał w Solidarności na Uniwersytecie Śląskim, w stanie wojennym był internowany. Był posłem w latach 1989-1993 i 2000-2011 (w latach 1998-2000 radnym sejmiku i członkiem zarządu woj. śląskiego). Specjalizuje się m.in. w sprawach związanych z ochroną środowiska; w poprzedniej kadencji był sprawozdawcą nowelizacji Prawa atomowego, Prawa geologiczno-górniczego czy Prawa ochrony środowiska. Zajmował się też m.in. kwestiami polityki klimatycznej Polski w kontekście UE.

Rzymełka jest katowiczaninem, podkreśla swoje śląskie pochodzenie. Z wykształcenia jest geologiem i filozofem, w tej drugiej dziedzinie ma tytuł doktora. Jest przewodnikiem tatrzańskim, pasjonatem przyrody, właścicielem kolekcji śląskich agatów; sam zwykle nosi pod szyją ten kamień - zamiast krawatu. W wyborach 2011 r. zdobył 7821 głosów.

Kozłowską-Rajewicz, która startowała do PE z Wielkopolski, może w Sejmie zastąpić Michał Stuligrosz, samorządowiec i b. poseł. Stuligrosz jest obecnie wicedyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu. Startował do PE z wielkopolskiej listy PO; zdobył 9,8 tys. głosów. W latach 2001-2011 zasiadał w Sejmie. W 2004 r. kandydował do PE. Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Jest bratankiem dyrygenta Stefana Stuligrosza.

Kudrycką może zastąpić wiceprezydent Białegostoku Aleksander Sosna, a Szejnfelda - Stanisław Chmielewski, prawnik, od lipca 2013 r. podsekretarz stanu w resorcie sprawiedliwości. Wcześniej, od 2009 r., pełnił funkcję sekretarza stanu. Chmielewski był posłem V i VI kadencji. W 2011 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu. W pilskim okręgu wyborczym był czwarty na liście PO i zdobył 5,6 tys. głosów. Był m.in. prezesem sądu w Złotowie, radcą prawnym, radnym Złotowa i powiatu złotowskiego.

Klub PiS na Wiejskiej na PE zamienią Anna Fotyga, Stanisław Ożóg, Andrzej Duda, Jadwiga Wiśniewska, Dawid Jackiewicz, Kazimierz Michał Ujazdowski, Zbigniew Kuźmiuk i Kosma Złotowski.

Za Fotygę do Sejmu może wejść Kazimierz Smoliński - 58-letni prawnik z Tczewa. Obecnie prowadzi kancelarię adwokacką. W l. 1998-2002 był przewodniczącym Rady Miasta w Tczewie. W l. 2006-07 był prezesem zarządu Stoczni Gdynia. W maju 2010 r. objął mandat posła po śmierci Macieja Płażyńskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Smoliński pełni funkcję wiceprezesa Okręgu Gdańskiego PiS.

Złotowskiego w Sejmie zastąpi Marek Król; potwierdził już, że przyjmie mandat. Król ma niespełna 40 lat. Od 1998 r. jest radnym w Bydgoszczy; obecnie przewodniczy komisji rewizyjnej, zasiada w komisjach: gospodarki przestrzennej i kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jest działaczem PiS, a wcześniej był aktywistą PC (m.in. wiceprezesem Forum Młodych PC) i NZS. W wyborach do Sejmu w 2011 r. uzyskał 5797 głosów.

Król jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dziś Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) w Bydgoszczy. Obecnie kończy pierwszy rok zaocznych studiów doktoranckich z ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Pracę zawodową zaczynał w bydgoskim Urzędzie Miasta, w l. 2000-2013 był zatrudniony w Poczcie Polskiej, a od jesieni 2013 r. pracuje w prywatnej firmie produkcyjno-handlowej.

Zamiast Kuźmiuka w Sejmie zasiądzie b. poseł Krzysztof Sońta, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i studiów podyplomowych m.in. z zakresu prawa administracyjnego na UW. W l. 1990-2007 pracował jako nauczyciel w radomskich szkołach (z trzyletnią przerwą od 1999 do 2002 r., gdy był zatrudniony w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim). W l. 1998-2007 zasiadał w radomskiej radzie miasta. W 1998 r. zdobył mandat z listy komitetu Centroprawica 98, w 2002 r. z listy Wspólnoty Samorządowej, a w 2006 r. z PiS. W 2005 r. bez powodzenia kandydował do Senatu. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. został posłem na Sejm VI kadencji z listy PiS. W 2009 r. bez powodzenia kandydował do PE. Pełnił następnie funkcję pełnomocnika prezydenta Radomia ds. osób wykluczonych, a w 2012 r. został dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych.

Na mandat po Ożogu miał szansę senator Zbigniew Pupa. Senator powiedział jednak PAP, że nie zdecyduje się objąć mandatu europosła, ponieważ wówczas konieczne byłoby organizowanie wyborów uzupełniających do Senatu. Pupa sam został wybrany w takich wyborach na Podkarpaciu w 2013 r. Zamiast Ożoga w ławach poselskich PiS zasiądzie więc Antoni Błądek. Powiedział on PAP, że "w Sejmie chciałby pracować w komisjach obrony narodowej i samorządu terytorialnego".

Błądek ma 66 lat. Od 1965 do 2006 r. pracował najpierw w Hucie Stalowa Wola, a potem w firmach powstałych w wyniku jej restrukturyzacji. Zajmował systemami zarządzania jakością. W l. 2006-07 był starostą powiatu stalowowolskiego. Był posłem na Sejm w l. 2007-11; został wybrany z listy PiS. W Sejmie pracował m.in. w komisji obrony narodowej oraz administracji i spraw wewnętrznych. Od 1980 r. związany z NSZZ "Solidarność", w l. 1980-81 był członkiem komisja zakładowej "S" w HSW. Należy do PiS, gdzie pełni m.in. funkcje pełnomocnika powiatowego tej partii. Błądek jest związany ze Stalowa Wolą. Z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. Żonaty, ma dwoje dzieci i trzech wnuków.

Z kolei miejsce Dudy zajmie Piotr Ćwik, 46-letni filozof. Ukończył on także studia podyplomowe z zarządzania oświatą oraz doradztwa europejskiego. Pracował m.in. jako katecheta, obecnie jest dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie. Jest radnym Skawiny od kilku kadencji i radnym powiatu krakowskiego drugą kadencję, członkiem PiS od 2005 r., sekretarzem zarządu okręgowego tej partii.

Wiśniewską w Sejmie zastąpi leśnik i rolnik Jerzy Sądel, wiceprzewodniczący rady powiatu w Kłobucku (Śląskie) i wiceszef okręgowych struktur PiS w Częstochowie. Sądel jest pracownikiem Nadleśnictwa Kłobuck; do tej pory nie zasiadał w parlamencie. Jak sam zapowiadał przed wyborami 2011 r., w Sejmie chce m.in. działać na rzecz utrzymania modelu polskiego leśnictwa, który uważa za wzorcowy. W jego materiałach wyborczych z 2011 r. podkreślano m.in., że działa aktywnie w środowisku leśników, a także że jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego i Polskiego Związku Pszczelarskiego, "gdzie stara się forsować wzorzec leśnika patrioty o prawicowych i konserwatywnych poglądach".

Z kolei Ujazdowskiego może zastąpić 31-letni Przemysław Czarnecki - syn obecnego eurodeputowanego PiS Ryszarda Czarneckiego. Jak podkreśla przyszły poseł, "choć nazwisko ma po ojcu, to na własne imię ma zamiar samodzielnie zapracować w polityce". W 2011 r. startował po raz pierwszy do Sejmu z 10. miejsca i osiągnął piąty wynik na liście PiS w okręgu wrocławskim. Wcześniej bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego we Wrocławiu. Z wykształcenia jest prawnikiem. W ostatnim okresie pracował jako stażysta w klubie parlamentarnym PiS w Warszawie.

Jackiewicza może zastąpić radny z Wrocławia Piotr Babiarz - od 2006 r. wrocławski radny, w tej kadencji pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta Wrocławia. Jest też członkiem Rady politycznej PiS oraz wiceprzewodniczącym partii w okręgu wrocławskim. Z wykształcenia politolog; pracuje w dolnośląskim oddziale PCK.

Z kolei Sojusz opuści wieloletnia posłanka tego klubu Krystyna Łybacka; prawdopodobnie zastąpi ją Marek Niedbała - 49-letni przedsiębiorca, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, członek SLD. Jako kandydat do PE z listy SLD-UP w Wielkopolsce zdobył w ostatnich wyborach 2,4 tys. głosów. Niedbała jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jest działaczem społecznym i sportowym, członkiem zarządu Związku Piłki Ręcznej. (PAP)

Kraj - świat

2019-05-25, godz. 09:08 71 lat temu komunistyczne władze wykonały wyrok na rtm. Pileckim. Wciąż nie wiadomo gdzie spoczywa 25 maja 1948 r., w więzieniu mokotowskim komuniści stracili po torturach rtm. Witolda Pileckiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii 1939 r., ofi ... » więcej 2019-05-25, godz. 05:30 Cisza wyborcza. Zakaz agitacji również w internecie O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego; potrwa do końca niedzielnego głosowania. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:25 Zmarł przewodniczący OPZZ Jan Guz W piątek w Warszawie zmarł przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Miał 62 lata. Na czele OPZZ stał od 2004 r. » więcej 2019-05-24, godz. 16:25 Premier Wielkiej Brytanii podała się do dymisji Theresa May zapowiedziała rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Partii Konserwatywnej 7 czerwca br., uruchamiając proces wyboru swojego następcy. Nowy szef ... » więcej 2019-05-23, godz. 21:23 Niepełnosprawni i ich opiekunowie protestowali w Warszawie Protestujący chcieli zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Domagali się także większego wsparcia ze strony państwa. » więcej 2019-05-23, godz. 20:41 Prezydent: każdy głos ma znaczenie, każdy głos jest ważny; idźmy na wybory [wideo] - Wysoka frekwencja będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, idąc do urn, Polacy wraz z ... » więcej 2019-05-23, godz. 20:23 Kantar dla TVN: PiS - 36 proc., Koalicja Europejska - 34 proc., Wiosna Biedronia - 8 proc. W wyborach do Parlamentu Europejskiego 36 proc. Polaków zamierza oddać głos na PiS, 34 proc. - na Koalicję Europejską, a 8 proc. badanych deklaruje poparcie W ... » więcej 2019-05-23, godz. 11:29 Premier: Monitorujemy zagrożenie powodziowe. Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu - Zapewniam, że będziemy z mieszkańcami w tych miejscach, w których rzeki grożą wylaniem i podtopieniem domów - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiec ... » więcej 2019-05-20, godz. 15:14 Cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Pierwsze sześcioraczki w Polsce! W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego. » więcej 2019-05-20, godz. 12:56 Centrum Informacyjne Rządu ws. tekstu GW o zakupie ziemi przez premiera i jego żonę Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną podjęli decyzję o skierowaniu artykułu dzisiejszej Gazety Wyborczej na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w ... » więcej
1234567