Poniedziałek, 13 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Kręgielnia
2014-03-25, 17:48 Polska Agencja Prasowa

Senacka komisja: bez poprawek do ustawy usprawniającej urzędy pracy

Senacka komisja rodziny i polityki społecznej bez poprawek zarekomendowała we wtorek nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Sejm uchwalił ją w połowie marca. Zmiany reformują działanie urzędów pracy i mają je usprawnić.
Za niewnoszeniem poprawek opowiedziało się 4 senatorów, 3 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Decyzja komisji nie oznacza, że nie było uwag do projektu. Kilka zaproponowało senackie biuro legislacyjne, o poprawki apelowali też przedstawiciele organizacji społecznych i samorządów.

Przewodniczący komisji Mieczysław Augustyn (PO) przekonywał, że niewniesienie poprawek pozwoli na to, by ustawa weszła w życie w terminie. "Gdybyśmy przyjęli w Senacie poprawki, kalendarz byłby taki, że prezydent miałby tylko cztery dni - z weekendem - na zapoznanie się z projektem i podpisanie go" - wyjaśnił. "Ja nie chciałbym takiego ryzyka podjąć" - dodał.

Nowela ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia, ale część przepisów ma funkcjonować od połowy roku. Wejście w życie kilkunastu zapisów nowelizacji określono na początek 2015 r.

Augustyn podkreślił, że poprawki proponowane przez legislatorów nie odnoszą się do najważniejszych zapisów nowelizacji i można powstrzymać się od ich wniesienia. Zapewnił, że komisja będzie monitorować funkcjonowanie ustawy po jej wejściu w życie i być może wtedy będzie okazja do wpisania zmian.

"Możemy się powstrzymać, mając świadomość, że jakiegoś zawału tej ustawy bez naszych poprawek nie będzie" - podkreślił.

Augustyn zapewnił, że zgłaszane przez organizacje pozarządowe propozycje, by rozszerzyć nowelę o szczegółowe przepisy dotyczące zatrudnienia socjalnego zostaną zrealizowane, ale w innej formie, ponieważ trwają prace nad osobnymi regulacjami dotyczącymi tych kwestii.

Podczas komisji przedstawiciele organizacji samorządowych chcieli, by poprawką Senatu rady rynku pracy, zastępujące obecne rady zatrudnienia, były kierowane na szczeblu wojewódzkim przez marszałka województwa, a powiatowym - starostę, a centralna - przez ministra pracy. Augustyn bronił obecnego zapisu - że rady wybierają przewodniczącego spośród swoich członków. "To było kompromisowe rozwiązanie wypracowane podczas prac nad ustawą" - zaznaczył.

Nowelizacja zakłada m.in. profilowanie bezrobotnych, premiowanie urzędów pracy za osiągane efekty, specjalne programy dla młodych bezrobotnych. Daje też pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy - przewiduje dofinansowanie za zatrudnianie osób młodych i w wieku 50+.

Powstaną trzy grupy bezrobotnych - aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy; wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży.

W trzeciej grupie znajdą się oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Tą grupą będą się zajmować wspólnie z urzędami pracy prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.

W samych urzędach pracy zmiana będzie dotyczyła sposobu pracy zarówno z bezrobotnymi, jak i pracodawcami oferującymi zatrudnienie. Będą oni prowadzeni przez jednego doradcę, który ma być premiowany za skuteczne zatrudnienie bezrobotnych.

Nowelizacja, nad którą pracowała we wtorek komisja, przewiduje też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy i zatrudnienie bezrobotnych - m.in. grant na telepracę, bon stażowy czy bon na zasiedlenie. Będzie też można uzyskać świadczenie aktywizacyjne, pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej. Powstanie Krajowy Fundusz Szkoleniowy zasilany z Funduszu Pracy.

Dużą nowelizację przygotowana przez resort pracy omówi jeszcze inna senacka komisja - samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Dopiero potem trafi na plenarne obrady Senatu.(PAP)

Kraj - świat

2020-07-13, godz. 13:20 Minister zdrowia: chorych jest coraz mniej, a dane są coraz lepsze Chorych na koronawirusa w Polsce jest coraz mniej, a dane coraz lepsze - zauważył w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowe ... » więcej 2020-07-13, godz. 10:44 Ministerstwo Zdrowia: 299 nowych zakażeń koronawirusem Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 299 osób - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarło ... » więcej 2020-07-13, godz. 08:37 PKW wyniki nieoficjalne: wygrywa Andrzej Duda Andrzej Duda zdobył 10 mln 413 tys. 94 głosy, to jest 51,21 proc., a Rafał Trzaskowski 9 mln 921 tys. 219 głosów, to jest 48,79 proc. - wynika z informacji o ... » więcej 2020-07-13, godz. 05:11 Late poll Ipsos: Andrzej Duda - 51 proc.; Rafał Trzaskowski - 49 proc. Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda uzyskał w drugiej turze wyborów prezydenckich 51 proc. głosów, z kolei kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał 49 pro ... » więcej 2020-07-12, godz. 21:03 Exit poll Ipsos: Andrzej Duda zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich Popierany przez PiS prezydent Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,4 proc. głosów. Kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskał ... » więcej 2020-07-12, godz. 20:14 Druga tura wyborów: frekwencja w kraju na godz. 17 wyniosła 52,10 proc. - Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na godz. 17 wyniosła 52,10 proc. - poinformował w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborcza Sylwester Marc ... » więcej 2020-07-12, godz. 12:10 Koronawirus: 370 przypadków zakażeń. Najwięcej w Wielkopolsce Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniego tygodnia zdecydowanie więcej osób wyzdrowiało (3402), niż zachorowało (1941). Co do liczby zakażeń, lip ... » więcej 2020-07-12, godz. 10:37 Trwa II tura wyborów prezydenckich. Głosujemy do godz. 21 [wideo PKW] - Wybory przebiegają spokojnie - przekazała w niedzielę rano przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego, Magdalena Pietrzak. O godz. 7 rozpoczęło się głosowani ... » więcej 2020-07-11, godz. 12:44 Nie wysłałeś? Możesz wrzucić do urny! Osoby głosujące korespondencyjnie, które nie wrzuciły pakietu do skrzynki pocztowej, w niedzielę mogą go wrzucić do urny w Obwodowej Komisji Wyborczej - przyp ... » więcej 2020-07-10, godz. 19:31 Katecheza migana, czyli pierwsza na świecie aplikacja dla niesłyszących chrześcijan To narzędzie ma pomóc osobom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego. Aplikacja zawi ... » więcej
1234567