Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Wakacyjne PiKtogramy

Herbarz Pomorza i Kujaw

Herbarz Polski
Herbarz Polski
Herbarz to dzieło opisujące herby wraz z ich rysunkami i herbownymi, podstawowe źródło historyczne pomocniczej nauki historii - heraldyki.

W każdy wakacyjny wtorek ok. godz. 10.45 zaprasza Jolanta Fischer.

4 sierpnia 2020

Historia kołem się toczy... szczególnie w Radzyniu Chełmińskim. Skąd się wzięło koło od wozu w herbie miasta i co ma z tym wspólnego tajemniczy zamek, wzgórze oraz mistrz Zakonu Krzyżackiego? O tym wszystkim opowiada Gabriela Fischke z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wakacyjne Radio PiK - Herbarz Pomorza i Kujaw z 04.08.2020

28 lipca 2020

Tutaj żadne wykroczenie nie ujdzie płazem. Mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego od wieków cenią przede wszystkim sprawiedliwość. Uwidacznia to, jedyny taki w Polsce, herb miasta” - mówi Gabriela Frischke, historyk z Muzeum Okregowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wakacyjne Radio PiK - Herbarz Pomorza i Kujaw z 28.07.2020

21 lipca 2020

Chełmno - w tym mieście mile widziani są i romantycy i wojacy. O rycerzu w herbie naszej stolicy zakochanych i przywiązaniu mieszkańców do rodzinnego krajobrazu” - mówi Gabriela Frischke z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wakacyjne Radio PiK - Herbarz Pomorza i Kujaw z 21.07.2020

14 lipca 2020

Miała wskrzeszać zmarłych, była symbolem Chrystusa, ale przede wszystkim ofiarnej miłości, czyli tego, co szczególnie upodobali sobie mieszkańcy okolic Dziewiczej Góry. Skąd wzięła się pelikanica na herbie Szubina? Zdradza Gabriela Frischke z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wakacyjne Radio PiK - Herbarz Pomorza i Kujaw z 14.07.2020

7 lipca 2020

Przetrwał zawirowania dziejów, wojny, a nawet... koniec świata. Nad Toruniem władzę sprawuje anioł, strzegący klucza do bram” - zdradza Gabriela Frischke, historyk z Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wakacyjne Radio PiK - Herbarz Pomorza i Kujaw z 07.07.2020

30 czerwca 2020

W polu srebrnym mur miejski, czerwony, z półotwartą bramą i trzema basztami - o bydgoskiej gościnności, która zachowała się nawet w herbie miasta, a także o tym, skąd się w ogóle wzięły herby, opowiada Gabriela Frischke - historyk z Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wakacyjne Radio PiK - Herbarz Pomorza i Kujaw z 30.06.2020