Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Wakacyjne PiKtogramy

Lato w lesie

Lato w lesie. fot. pixabay.com
Lato w lesie. fot. pixabay.com
Cotygodniowe wizyty w lesie czyli w domu zwierząt. Poznamy faunę, która nas otacza. Opowiemy o znanych i tych mniej znanych zwyczajach zwierząt, spotkaniach z człowiekiem i dowiemy się czy nasi bohaterowie opowiadań są groźni dla ludzi. Postaramy się w ten sposób zachęcić Słuchaczy do bezkrwawych łowów na łonie natury. Bo wakacje to idealny czas na leśne wędrówki.

W każdą środę ok. 11.15 zaprasza Marcin Doliński.


Bocian Czarny

Bocian czarny. Fot. pl.wikipedia.org
Bocian czarny. Fot. pl.wikipedia.org
Bocian czarny jest kuzynem tego, którego wszyscy znamy z naszych pół i łąk. To ptak tajemniczy i mieszkający w lesie. O bocianie czarnym opowiada Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Polskie Radio PiK - Lato w lesie z 05.08.2020, Co słychać w lesie?

Ciekawe rośliny lasu

Granicznik płucnik. Fot. pl.wikipedia.org
Granicznik płucnik. Fot. pl.wikipedia.org
W kolejnym odcinku leśnego cyklu opowiemy o rzadkich, tajemniczych i ciekawych roślinach. Sławomir Rajnik z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy opowiada m.in. o porostach, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak czyste mamy powietrze. Dowiadujemy się też o roślinach mięsożernych czy bardzo egzotycznych. Okazuje się, że wszystkie one rosną we Wdeckim Parku Krajobrazowym
Polskie Radio PiK - Lato w lesie z 29.07.2020, Co słychać w lesie?

Co słychać w lesie?

Wsłuchaj się w odgłosy leśnych zwierząt
Wsłuchaj się w odgłosy leśnych zwierząt
Skowyt, szczekanie lub wycie - takie tajemnicze, przedziwne i straszne dźwięki możemy usłyszeć spacerując po lesie. Najczęściej nie potrafimy odgadnąć kto tak nawołuje. Wszelkie zagadki potrafi jednak rozwikłać leśniczy Zygmunt Krzemień.
Polskie Radio PiK - Lato w lesie z 22.07.2020, Co słychać w lesie?

Zimorodek

Zimorodek. Fot. pl.wikipedia.org
Zimorodek. Fot. pl.wikipedia.org
Przestawimy najbardziej kolorowego polskiego ptaka, którego zwyczaje mogą zaskoczyć. Ten ptaszek buduje głębokie nory i nie umie pływać, chociaż uwielbia ryby. W czasie polowania siaduje na gałęziach nad rzeką i czatuje na zdobycz, wypatrując ofiar znajdujących się w wodzie. O zwyczajach zimorodka opowiada ornitolog Roman Kucharski.
Polskie Radio PiK - Lato w lesie z 15.07.2020, Zimorodek

Drozd śpiewak

Drozd śpiewak
Drozd śpiewak
Miano „śpiewaka” całkowicie uzasadnione poprzez „koncertowe” popisy samców dominujące nad całym terytorium jego występowania... Dzisiaj o największym z największych leśnych muzyków. Ten niepozorny mały ptaszek potrafi naśladować prawie wszystkie usłyszane i zapamiętane głosy. O droździe śpiewaku opowiada Daniel Siewert - dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Wakacyjne Radio PiK - Lato w lesie z 08.07.2020, Drozd śpiewak

Dzięcioł

Dzięcioł płowy. Fot. pl.wikipedia.org
Dzięcioł płowy. Fot. pl.wikipedia.org
Tym razem opowiemy o przedziwnym zwyczaju dzięcioła. Jak to możliwe, że ten mały ptaszek potrafi uderzać swoim ostrym dziobem w twarde drzewo. Czy go to nie boli i dlaczego to robi. O tym wszystkim opowiada Dawid Warzyński z nadleśnictwa Osie.
Wakacyjne Radio PiK - Lato w lesie z 01.07.2020, Dzięcioł