Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat
relaks

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

3 lipca 2020

Zapraszamy Słuchaczy na wycieczkę do świata pachnących ziół, smakowitych potraw i malw, które onegdaj tak lubiły nasze babcie. To podróż nie tylko sentymentalna, ale też biznesowa, bo, jak się okazuje, na klimatach sprzed lat można nieźle zarobić. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 03.07.2020

2 lipca 2020

W gminie Sicienko trwają protesty związane z zapowiadanym przez wójta zamknięciem szkoły w Trzemiętowie. „Dlaczego właśnie u nas?” - pytają mieszkańcy - „szkoła, która przejmie nasze dzieci jest mniejsza i nie ma szatani” - dodają. Tymczasem wójt Sicienka twierdzi, że nie było innego wyjścia, w gminie bowiem jest aż 6 szkół i brakuje pieniędzy na prowadzenie wszystkich, zwłaszcza tych małych, gdzie uczy się niewiele dzieci. Zamykanie szkół często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Czy jest inne wyjście? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 02.07.2020

1 lipca 2020

Dlaczego w Trzeciewcu i okolicach roznosi się nieprzyjemny zapach, niepozwalający mieszkańcom otwierać okien? Skąd się bierze i dlaczego nic nie można zrobić, by tę sytuację zmienić? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 01.07.2020

30 czerwca 2020

Tędy w przyszłości będzie biegla droga S5. Fot. Michał Słobodzian
Tędy w przyszłości będzie biegla droga S5. Fot. Michał Słobodzian
Sezon budowlany w pełni, tymczasem po przymusowej przerwie prace na odcinku ekspresowej „piątki” między Bydgoszczą a Nowymi Marzami wciąż w pełni się nie rozpoczęły. Umowy z nowymi wykonawcami podpisano na przełomie kwietnia i maja br. Dlaczego zatem na placu budowy wciąż tak niewiele się dzieje? Czy inwestycja zostanie dokończona w terminie? Przypomnijmy - część ekpresowej piątki będą budować nowe firmy po tym, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozwiązała umowę z włoską firmą Impresa Pizzarotti. Decyzja była konieczna ponieważ wykonawca nie wywiązywał się z zobowiązań. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 30.06.2020

29 czerwca 2020

Pani Genowefa, na której ziemi znajdują się ruiny, nie ma już sił, by zadbać o pozostałości zamku. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Pani Genowefa, na której ziemi znajdują się ruiny, nie ma już sił, by zadbać o pozostałości zamku. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Ruiny zamku krzyżackiego w Małej Nieszawce odwiedzają turyści z całej Polski, a nawet zagranicy. Pani Genowefa prowadzi specjalną księgę, w której goście wpisują swoje przeżycia. Historia tego miejsca sięga XIII wieku - wtedy powstała drewniana budowla, ale już na początku XIV wieku Krzyżacy rozpoczęli budowę murowanej warowni. Był to pierwszy murowany zamek krzyżacki na ziemiach polskich. Dziś w gąszczu roślinności trudno dostrzec jego pozostałości. Pani Genowefa, na której ziemi znajdują się ruiny, jest starszą kobietą i nie ma już sił, by odpowiednio zadbać o to miejsce. Czy gmina nie może wykupić ruin i ożywić turystycznie tego miejsca? Jak sytuację ocenia konserwator zabytków? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 29.06.2020

26 czerwca 2020

Chodzili razem do muzeów, tworzyli rękodzieło, ćwiczyli i brali udział w różnych warsztatach. Członkowie klubu samopomocy seniora „Starówka” w Toruniu od 4 lat spędzali ze sobą po 8 godzin dziennie i zżyli się jak rodzina. Jak mówią - nie wyobrażają sobie życia bez działalności klubu. Tymczasem jak mówią, miasto nie ogłosiło nowego konkursu na działalność klubu, więc z końcem czerwca, podobnie jak 3 podobne miejsca, ten ma przestać istnieć. Członkowie klubu zebrali 500 podpisów i apelują do prezydenta o zachowanie ich miejsca spotkań. Czy klub da się jeszcze uratować? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 26.06.2020

25 czerwca 2020

Żaneta Walentyn rozmawia o pałacu w Janowie, fot: PR PiK
Żaneta Walentyn rozmawia o pałacu w Janowie, fot: PR PiK
Był wielki i piękny, bodaj największy w regionie... pałac w Jankowie. A jak wygląda dziś? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 25.06.2020

24 czerwca 2020

Wracamy do sprawy nieprzyjemnego zapachu, który zatruwa życie mieszkańcom Siernieczka w Bydgoszczy. W zeszłym roku w ramach protestu zablokowali ul. Fordońską. Po szumie wokół sprawy Remondis wykonał pewne ruchy, które ograniczyły uciążliwość. Od kilku dni jednak problem wraca, a nieprzyjemny zapach znów jest wyczuwalny.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 24.06.2020

23 czerwca 2020

Naszej słuchaczce przywieziono pod dom ciężko chorą matkę. Kobieta jest w stanie wegetatywnym (bez świadomości, dożywiana dojelitowo). To, że szpital nie powiadomił rodziny, jest najmniejszym problemem. Nasza słuchaczka bowiem mieszka z czteroosobową rodziną w pokoju z kuchnią na poddaszu. Nie dość, że rodzina nie potrafi się zająć ciężko chorą kobietą, to jeszcze nie ma tam miejsca na specjalny sprzęt dla pacjentki. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Szpital zakończył leczenie, kobieta zatem powinna trafić do Zakładu Opiekuńczego, tych jednak w kraju i regionie brakuje. Najszybciej uda się umieścić tam matkę naszej słuchaczki we wrześniu. A co do tego czasu?
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 23.06.2020

22 czerwca 2020

Koronawirus pokrzyżował wielu osobom wakacyjne plany. Część musiała zrezygnować z urlopu, części odwołano wycieczki i loty. Jeszcze inni po prostu boją się wyjechać. Do redakcji zgłosiła się słuchaczka, która nie może doczekać się zwrotu zaliczki za wycieczkę, na którą miała jechać w ubiegły weekend, ale z uwagi na pandemię – nie pojechała. Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 22.06.2020
123