Czwartek, 22 października 2020 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Polskie Radio PiK » Nasz mały świat
Ogłoszenie własne nadawcy

Wspólne problemy i radości

„Nasz mały świat” – to audycja o nas.
Nieważne czy mieszkamy w Gąsawie, Toruniu czy Bydgoszczy.
Nieważne czy bliżej nam do liberałów, czy konserwatystów.

Ważne, że żyjemy tu i teraz.
Ważne, że mamy wspólne problemy i radości, bo to jest właśnie „Nasz mały świat”,
o którym będziemy opowiadać codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 16.30.

Zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras, Michał Słobodzian.

22 października 2020

Audycja Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 22.10.2020

21 października 2020

Dla jednych to wielka szansa dla Torunia, dla drugich zagrożenie dla miasta. Już po zapadnięciu ostatecznych decyzji, przeciwnicy budowy w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, domagają się przeprowadzenia referendum lokalnego w tej sprawie oraz wstrzymania tej inwestycji. Projekt rządowy zrealizowany ma być do 2025 roku. Jego koszt to 600 mln złotych. 400 mln przeznaczy rząd, 200 mln pochodzić będzie z budżetu Torunia. Sprawą zajęła się Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 21.10.2020

20 października 2020

Tygodnie bez sprawdzianów, zadania domowe tylko z najważniejszych przedmiotów, dodatkowe spotkania z nauczycielami - dyrekcja Szkoły Podstawowej w Gostycynie wychodzi naprzeciw uczniom, którzy mają problemy z powakacyjnym powrotem do szkoły. Jak się okazuje wiosenne zdalne nauczanie źle wpłynęło na niektórych uczniów. Część młodych ludzi ma problem z nadrabianiem zaległości. Tymczasem przed szkołami kolejne wyzwania. Szkoły średnie już pracują zdalnie. W audycji o edukacji w dobie pandemii.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 20.10.2020

19 paźdzernika 2020

Przejścia dla pieszych w Toruniu do likwidacji. 9 przejść i jeden przejazd rowerowy mają zniknąć z drogowej mapy miasta. Chodzi o miejsca mało uczęszczane lub niebezpieczne. "To przerzucanie odpowiedzialności z kierowców na pieszych" - uważają mieszkańcy. Protestują np. mieszkańcy ul. Podgórnej, którzy po likwidacji przejścia będą musieli iść przez 5 innych by wyrzucić śmieci...
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 19.10.2020

16 października 2020

Kilkadziesiąt lat temu doktor Stefan Giebocki był lekarzem medycyny w Barcinie, gdzie praktykę swoją rozpoczął w 1926 roku. Był polskim żydem. Analizował system ochrony zdrowia w ówczesnej Polsce, uwzględniając chorobach, na które cierpieli mieszkańcy Barcina. Dlaczego doktor Giebocki nie może być patronem ulicy w Barcinie? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 16.10.2020

15 października 2020

Elżbieta Dyks wraz z rodziną od lat walczy o sprawiedliwość wobec swojego syna, który kilkanaście lat temu został dotkliwie pobity przez bandę dziewięciu młodych mężczyzn. Lata mijały, aż wreszcie udało się troje z nich skazać na więzienie. Wszyscy jednak zostali zobligowani przez sąd do zapłacenia chłopcu odszkodowania w kwocie miliona złotych i dożywotniej renty. Niestety, tylko troje z nich w niewielkim stopniu wywiązuje się ze zobowiązania. Reszta, jak twierdzi pani Elżbieta, uchyla się od obowiązku. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 15.10.2020

14 października 2020

Ciąg dalszy sądowej historii nietrzeźwego kierowcy, który śmiertelnie potrącił dziecko i został uwolniony od zarzutu spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Sprawa wróciła na wokandę. O tym audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 14.10.2020

13 października 2020

W Polsce funkcjonuje niespełna 100 zakładów, które zajmują się ubojem rytualnym bydła i drobiu. Istnieje także nieco ponad 1100 ferm zwierząt futerkowych. Tymczasem liczba wszystkich gospodarstw przekracza milion. Dlaczego zatem tzw. „piątka dla zwierząt” oburza tak wielu rolników? Czy na nowych rozwiązaniach faktycznie mogą stracić setki tysiące gospodarstw? W Warszawie planowana jest manifestacja rolników z całej Polski, także z naszego regionu. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 13.10.2020

12 października 2020

Protesty „antycovidowców” a epidemiolodzy. 10 października br. w całym kraju zorganizowano protesty przeciw wprowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia ograniczeniom w sprawie koronawirusa. Skąd taka niechęć do zakładania maseczek i poddania się innym rygorom, skoro lekarze epidemiolodzy twierdzą, że zasada DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka) jest najskuteczniejszą obroną przed transmisją wirusa? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 12.10.2020

9 października 2020

Do aptek wciąż trafiają znikome ilości szczepionek na grypę. W niektórych preparatów nie ma w ogóle. Tymczasem zainteresowanie szczepionkami w tym roku jest rekordowe. Dodatkowo starsze osoby mają szczepionki za darmo. Skąd zatem braki w aptekach? Czy sytuacja może się poprawić w najbliższym czasie? O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu „Nasz mały świat”.
Polskie Radio PiK - Nasz mały świat z 09.10.2020
12345