Sobota, 04 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Izydora, Wacława
Polskie Radio PiK » Muzyczne podróże

Z dalekich wypraw...


Z początkiem roku 2020 proponujemy Państwu wyprawy w poszukiwaniu lądów bogatych w niecodzienne dźwięki. W każdą środę po 22.00 wkraczamy na pięciolinie, które zaprowadzą nas do źródeł muzyki, która może oczarować... albo zainteresować za sprawą geograficznego rodowodu... albo zatrzymać osobliwym brzmieniem, bądź zadumać nad ich historią.

Nie trzymamy się określonych stylistyk, te właśnie będą się przeplatać, uzupełniać w muzycznej symbiozie. Przyjaznych pięciolinii będziemy poszukiwać na Ziemi i na niebie, czasami pozwalając sobie na lot w stronę gwiazd. Wędrować będziemy szlakami naszych gości, których fascynacje ściśle łączą się z muzyką. Poznamy drogi prowadzące artystów do ich sukcesu... do Państwa serc! Czasami zatrzymamy się w takich punktach muzycznej historii, które wiążą się z ważnymi dziełami. Z pewnością nie zabraknie nam tematów i kierunków... Najważniejsze jednak, by w grupie wędrowców nie zabrakło także Państwa :)

W środowe wieczory do wspólnych wędrówek zaprasza Adam Droździk.

1 kwietnia 2020

Pozostając z konieczności w domach mamy okazję „odkurzyć” nasze biblioteczki i kolekcje płyt... A może tak połączyć te pierwsze z drugimi? Być może wśród dotykanych książek znalazła się „podróż sentymentalna” w stronę dzieciństwa? Kadry wspomnień tych dni, kiedy pierwszy raz trafił do naszych Słuchaczy „Mały Książę”... trafił i pozostał, także w pamięci współczesnych artystów. Podróż między dzieciństwem a światami literatury i muzyki zilustruje RYSZARD KRAMARSKI i jego krakowski projekt. Sięgniemy po wydany trzy lata temu album z muzyką inspirowaną właśnie „Małym Księciem”... Być może to dobry plan podróży na pierwszy kwietniowy wieczór...

Zaczynamy jak zwykle krótko po 22.00 i... jak zwykle zdążymy wrócić przed snem ;) Jak zawsze za obecność w trakcie podróży z góry serdecznie dziękuje wszystkim Adam Droździk :)

25 marca 2020

To już ostatnia z marcowych „Muzycznych Podróży” i jednocześnie pierwsza wiosenną porą... Przydały się skrzydła i zmysł wieczornej nawigacji, by porwać naszych Słuchaczy do lotu :) Od pewnego czasu zauważyć możemy klucze powracającego po zimie ptactwa, zatem i nasza podróż wiodła szlakiem ptasich migracji. Wykorzystamy płytę „Travelling Birds” ze ścieżką dźwiękową do filmu pt. „Makrokosmos - Podniebny taniec”. Muzykę opracował BRUNO COULAIS, wśród znanych głosów na płycie pojawili się: NICK CAVE i ROBERT WYATT.

Jak zwykle zdążyliśmy wrócić przed snem ;) Jak zawsze za obecność w trakcie podróży serdecznie dziękuje wszystkim Adam Droździk :)

18 marca 2020

Coraz bliżej wiosny... a my ponownie wkroczyliśmy na marcowe szlaki naszych „Muzycznych podróży”. Zainteresowanych zabraliśmy do Norwegii, by wędrować szlakiem „białej brzozy”. Nie była to wycieczka krajoznawcza, choć majestat jej muzycznej strony wpisuje się pięknie w nastrój widoków cieszących oczy podróżujących po tym kraju... Naszym przewodnikiem był Ola Fløttum. Ścieżką dźwiękową do wieczornej wędrówki stanowiła twórczość projektu THE WHITE BIRCH.

I ponownie zdążyliśmy wrócić przed snem :) Za wspólną „muzyczną podróż” serdecznie dziękuje Adam Droździk.

11 marca 2020

W drugą środę marca zabraliśmy Słuchaczy za Wielką Wodę, do miejsc Ameryki Północnej gdzie natura i mieszkańcy od zawsze żyli w symbiozie, do terenów dotkniętych jednocześnie zagrożeniem ze strony współczesnego oblicza cywilizacji. Sięgaliśmy po muzykę JONATHANA ELIASA, wypełniającą album pt. „Requiem For The Americas”. Wśród zaproszonych gości m.in. Grace Jones, Toni Childs, Simon Le Bon, Jon Anderson, Michael Bolton, John Waite, Stewart Copeland i... Jim Morrison.

Wszystkim uczestnikom kolejnej „Muzycznej podróży” serdecznie dziękuje Adam Droździk :)

4 marca 2020

W pierwszą środę marca zaraliśmy Słuchaczy w podróż do... przeszłości. Nie wybieraliśmy żadnego miejsca na mapie świata, zagłębiliśmy się w życie a za drogowskaz posłużyły nam wspomnienia. Sięgnęliśmy po pamiętnik opierając się muzycznie o wydany 42 lata temu album pt. „Pamiętnik Karoliny”, podpisany nazwiskiem JÓZEF SKRZEK. Dla wielu Słuchaczy była to prawdziwa „podróż sentymentalna" do czasów, kiedy pierwszy raz wsłuchiwali się w zawartość tego albumu z czarnego krążka czarującego spod gramofonowej igły...

Za udział w kolejnej „Muzycznej podróży” serdecznie dziękuje Adam Droździk :)

26 lutego 2020

W ostatnią środę lutego, w ramach „Muzycznej podróży” zabraliśmy Słuchaczy na Saharę, w strefę skrajnych temperatur i zjawisk atmosferycznych, z którymi muszą borykać się pustynni wędrowcy. Poprowadziła nas grupa CAMEL, a przewodnikiem był Andy Latimer. Przemierzając z wielbłądzią karawaną pustynne piaski wsłuchiwaliśmy się w muzyczne opowieści inspirowane pieśniami saharyjskich Beduinów...

Za zainteresowanie i towarzystwo w trakcie wieczornej wędrówki serdecznie dziękuje Adam Droździk.

19 lutego 2020

W trzeci środowy wieczór lutego zaprosiliśmy Państwa do udziału w kolejnej „Muzycznej podróży”. Miesiąc luty przywodzi na myśl postać Sir Ernesta Shackletona, irlandzkiego podróżnika i odkrywcy oraz badacza Antarktydy. Właśnie z jego historią jak i wyprawą w stronę Bieguna Południowego zetknęliśmy się w naszej audycji opartej na muzyce projektu EUREKA, z albumu pt. „Shackleton's Voyage”.

Wszystkim obecnym na radiowym pokładzie za wspólny rejs na radiowych falach dziękuje Adam Droździk.

12 lutego 2020

W drugi środowy wieczór lutego wybraliśmy się w kolejną „muzyczną podróż”, tym razem szlakami bogatymi w kolory, choć barwą dominującą w muzycznych krajobrazach często była zieleń, czasami tła w odcieniach sepii. To za sprawą dźwięków budzących poczucie nostalgii, bądź układających się w ilustracje pełne skojarzeń z miejscami nieskażonymi przemysłem i technologiami, zielonymi odkąd wpisały się w obraz natury... Wszędzie towarzyszył nam muzyczny przewodnik - TROY DONOCKLEY, angielski multiinstrumentalista obecny w różnych projektach, wspomagający rockowe - i nie tylko - składy swoim talentem i swobodą wypowiedzi za sprawą dźwięków, które generują jego ukochane „irlandzkie dudy”...

Za towarzystwo w kolejnej wędrówce dziękuje wszystkim Adam Droździk :)

5 lutego 2020

Pierwsza środa lutego i pierwsza z „Muzycznych podróży” w tym miesiącu... Dokąd nas uszy poniosły? Późnowieczorną wędrówkę odbyliśmy szlakiem malowniczych parków i ogrodów na Ziemi. Zawiodły nas tam dźwięki z płyty nagrywanej w styczniu i w lutym 1985 roku, wydanej trzy miesiące później pod szyldem TANGERINE DREAM i tytułem „Le Parc”. Na wieczornych pięcioliniach odwiedziliśmy m.in. Paryż, Nowy Jork, Barcelonę, Berlin, Londyn i... Góry Skaliste. Odkurzyliśmy pocztówki dźwiękowe z przeszłości, wsłuchując się w muzyczne wizje pionierów „rocka elektronicznego".

Gotowym i chętnym wzięcia udziału w kolejnej „Muzycznej podróży” dziękuje Adam Droździk.

29 stycznia 2020

Ostatnią w styczniu "Muzyczną podróż" na falach Polskiego Radia PiK nasyciliśmy muzyką odnoszącą się do kultury Indian Ameryki Północnej, a także Kanadyjskich Aborygenów. Zabrzmiała twórczość ROBBIE'go ROBERTSONA, legendarnego artysty rockowego ze składu zespołu THE BAND, w którego żyłach płynie krew Irokezów. Charakterystyczny głos i aranżacje Robbie'go pięknie wkomponowały się w późno wieczorną porę... Jeszcze przed snem wtopiliśmy się ciemność gęstą od nut i słów kreujących nietypowy nastrój spotkania z twórczością niecodziennego artysty.

Za chęć i czas na wspólne choć późne podróże na radiowych falach dziękuje wszystkim Adam Droździk.

22 stycznia 2020

Już czwarty raz w tym roku zabraliśmy Państwa w "Muzyczną podróż"... Raz miesiącu w naszym nowym środowym cyklu postaramy się odbyć taką wędrówkę w towarzystwie gości... w studiu bądź na łączach. W czwartą środę stycznia Słuchaczy w drogę zabrali nas artyści ze składu toruńskiego OPEN BLUES, opowiadając o swoich muzycznych wędrówkach i owocach bluesowej pasji... i oczywiście o trzeciej, najnowszej płycie zespołu, której tytuł "Droga nieznana" wyśmienicie pasuje do roli i przekazu naszych środowych, wieczornych spotkań.

Właścicielom otwartych serc, którzy zabrali się z nami, serdecznie dziękujemy. Zespół OPEN BLUES i Adam Droździk.

15 stycznia 2020

Trzecia w tym roku "Muzyczna Podróż" zabrała naszych Słuchaczy do północnych krańców Norwegii zamieszkałych przez lud Saamów. Ich kulturę przybliża swoją twórczością MARI BOINE, artystka komponująca i wykonująca muzykę inspirowaną folklorem saamskim, często prezentując swoje kompozycje właśnie w ojczystym języku... chętnie występująca na płytach innych gwiazd muzycznej sceny Norwegii... aktywnie działająca na rzecz poszanowania praw ludów Laponii.

Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i spędzili z nami muzyczną podróż za krąg polarny. Kłaniam się. Adam Droździk.


8 stycznia 2020

Styczniowe wieczory bywają zachmurzone i wietrzne... czasami rozgwieżdżone i mroźne... Kolejna środa stycznia pozwoliła nam wzbić się w powietrze i lądować w przyjaznych muzycznie portach. Kompanami w kolejnej "Muzycznej podróży" byli muzycy niemieckiego projektu NIGHTHAWKS. Na pokładzie Boeinga 707 z „nocnymi jastrzębiami” spędziliśmy niespełna godzinę naszego lotu... Wystartowaliśmy późnym wieczorem, jednak na przyjazne dźwięki zawsze jest dobra pora :)

Za spędzony z nami czas „Muzycznej podróży" dziękuje Adam Droździk.


1 stycznia 2020

Z początkiem roku 2020 w środowe wieczory realizujemy z Państwem „Muzyczne podróże”. Dokąd nas "uszy poniosą"...? Na początku cyklu towarzyszem wyprawy był OLIVER SERANO-ALVE, niemiecki kompozytor i artysta publikujący również swoje produkcje jako OLIVER SHANTI. Ścieżką dźwiękową do wspólnej podróży był album wydany w 1992 roku, pt. „Vida Para Vida”.

Za poświęcony czas i udział w „Muzycznej Podróży” dziękuje Adam Droździk.