Piątek, 30 października 2020 r.   Imieniny: Zenobii, Przemysława, Edmunda
Polskie Radio PiK » Tajemnice regionu
Ogłoszenie własne nadawcy

Sekrety Kujaw i Pomorza

Dokonywali niezwykłych odkryć, budowali wynalazki, walczyli o wolność, pielęgnowali polskość w czasach zaborów, podejmowali ważne decyzje. Rozsławiali nas w świecie. Budowali naszą regionalną tożsamość.

W audycji „Tajemnice regionu” prezentujemy znanych i mniej znanych bohaterów z Kujaw i Pomorza. Opowiadamy o ciekawych miejscach i przełomowych wydarzeniach. Wspólnie odkrywamy tajemnice naszej przeszłości.

W poniedziałki o godz. 20.05 zapraszają Elżbieta Rupniewska i Michał Słobodzian.

26 października 2020

Audycja Elżbiety Rupniewskiej z cyklu „Tajemnice regionu”.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 26.10.2020

19 października 2020

W pierwszych miesiącach wojny Niemcy wymordowali na Pomorzu około 30 tysięcy osób. Wiele osób wysiedlono. Ci, którzy nie mogli zostać w swoich domach, trafiali często do obozu przejściowego w Potulicach. W poniedziałkowej audycji przypomnimy historię miejsca, które dla wielu Polaków było miejscem kaźni. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 19.10.2020

12 października 2020

On dziennikarz, założyciel i wydawca „Dziennika Bydgoskiego”, ona jego podpora i działaczka społeczna. Jan i Wincentyna Teskowie to bohaterowie audycji, do której wysłuchania zaprasza Elżbieta Rupniewska.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 12.10.2020

5 października 2020

Pamięć jest naszą bronią przeciwko tym, którzy chcieliby dziś zrównywać katów i ofiary kwestionując prawdę historyczną. Jesteśmy ją winni pomordowanym i pochowanym w masowych grobach” - mówił w czasie uroczystości upamiętniającej ofiary Zbrodni Pomorskiej marszałek województwa Piotr Całbecki. W pierwszych miesiącach wojny Niemcy wymordowali na Pomorzu około 30 tysięcy osób. Wiele osób wysiedlono. Ci, którzy nie mogli zostać w swoich domach, trafiali często do obozu przejściowego w Potulicach. W audycji Michała Słobodziana przypominamy historię miejsca, które dla wielu Polaków było miejscem kaźni.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 05.10.2020 (powtórka)

28 września 2020

Audycja Elżbiety Rupniewskiej.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 28.09.2020

21 września 2020

Żołnierze, cywile, mnóstwo młodych ludzi. Ramię w ramię. Gotowi na wszystko, choć mieli świadomość, że walka jest beznadziejna. Obrona Grodna, jednego z ważniejszych przedwojennych polskich miast garnizonowych, to przejmujący epizod wojny. Żołnierze i mieszkańcy bohatersko próbowali zatrzymać armię sowiecką, która kilka dni wcześniej zaatakowała Polskę. W obronie miasta uczestniczył 15-letni wówczas Bohdan Horbaczewski, po wojnie związany z Toruniem. Patrzymy na to, co działo się na wschodzie, po ataku ZSRR na Polskę, oczami uczestników tamtych tragicznych wydarzeń.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 21.09.2020

14 września 2020

Zamiast relacji z kolejnego festynu archeologicznego w Biskupinie, który w tym roku się nie odbędzie z powodu pandemii, zapraszamy na spotkanie z Walentym Szwajcerem, odkrywcą starożytnej osady. Opowiemy też o badaniach naukowych, które mają ocalić Biskupin dla kolejnych pokoleń. Zaprasza Elżbieta Rupniewska.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 14.09.2020

7 września 2020

Po przegranej kampanii wrześniowej polskie dowództwo rozpoczęło tworzenie konspiracji. Do podziemia zeszli nie tylko żołnierze, ale również cywile. Na Pomorzu stworzono całą strukturę, która miała pomóc przetrwać tym, których nie zamordowano i nie wysiedlono. W audycji Michała Słobodziana z cyklu „Tajemnice regonu”, o cywilnej walce z niemieckim okupantem.
Polskie Radio PiK - Tajemnice regionu z 07.09.2020