Sobota, 05 grudnia 2020 r.   Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-07, 02:53 Adam Droździk

Październik

25 października 2020

25 października w Kujawsko-Pomorskiem odbyła się akcja Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zapal znicz pamięci”. Co roku wspominamy pod koniec października ofiary zbrodni pomorskiej z 1939 roku. W tym roku przypominamy szczególnie postać Teodozji Łapkiewicz - młodej nauczycielki z Rypina. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 25.10.2020

18 października 2020

Reguła zakonna nakazywała im ciężką pracę i życie w ubóstwie. Wprawdzie różnie z tym bywało, bo „braciszkom” zdarzyło się nawet razu pewnego popełnić zabójstwo, nie mniej Cystersi, bo o nich mówimy, pozostawili w Byszewie i Koronowie wspaniałą spuściznę. Legenda głosi też, że ukryli złoto na wypadek pożaru. Złota jak do tej pory nie odnaleziono, ale pozostała wiara, że może ktoś kiedyś je odkryje. Podobnie rzecz ma się z rzekomym tunelem łączącym Byszewo z Koronowem. O tajemnicach, skarbach i życiu zakonnym mówimy w audycji „Ziarna losu”. Żaneta Walentyn zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Skarb mnichów”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 18.10.2020

11 października 2020

W audycji „Ziarna losu” Adriana Andrzejewska-Kuras przybliża postać Anny Izabeli Mahrburg - pseudonim „Hania”. Bohaterka reportażu pt. „Hania Marburżanka” pochodziła z patriotycznej rodziny. Kiedy wybuchła II wojna światowa miała 16 lat. Mimo młodego wieku zaangażowała się w konspirację. Działała jako łączniczka. Przeżyła okrutne tortury będąc więzioną przez gestapo. Przypłaciła to zdrowiem. Zmarła po wojnie w wieku 24 lat.

Więcej o postaci Anny Izabeli Mahrburg znaleźć można w 35. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy pani Anny Rojewskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 11.10.2020

4 października 2020

Czy można zaprzyjaźnić się z kimś kto żył kilkaset lat temu? Tak, o ile poświęci się jemu naukowe życie. W niedzielnej audycji spotkanie z dwiema nietuzinkowymi kobietami. Doktor Alicja Saar-Kozłowska z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od niemal 40 lat odkrywa tajemnice życia królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, która ostatnie lata swojego życia spędziła w naszym regionie. Pani doktor przyznaje, że królewna stała się częścią jej rodziny. Do tego stopnia, że był czas kiedy szczątki królewny, w pudełku, „zamieszkały” w domu Pani doktor. Więcej o tej niezwykłej relacji, ale i tajemnicach niezwykłego życia Anny Wazówny w audycji „Ziarna losu”, w której Michał Słobodzian zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Anna, królewna wśród radosnych łąk”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 04.10.2020