Poniedziałek, 30 listopada 2020 r.   Imieniny: Andrzeja, Maury, Konstanteg
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-04, 15:43 Adam Droździk

Sierpień

30 sierpnia 2020

Prof. MirosłaW Golon z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Fot. Henryk Żyłkowski
Prof. MirosłaW Golon z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Fot. Henryk Żyłkowski
Kim był Mieczysław Szczepański? Dlaczego musiał zginąć, zabity z rąk Rosjan w polskich mundurach? W audycji „Ziarna losu” przedstawimy sylwetkę Cichociemnego z Chełmży, który w 1944 roku przyleciał do okupowanej ojczyzny z Wielkiej Brytanii. Zawodowy wojskowy, absolwent Toruńskiej Szkoły Artylerii, walczył w kampanii wrześniowej, potem w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Zaprzysiężony do walki w konspiracji znalazł się w Polsce. Nie dane mu było jednak doczekać końca wojny. Oskarżony o próbę zabicia Bieruta i Osóbki-Morawskiego został skazany na śmierć. Zginął na Zamku Lubelskim - znanym miejscu kaźni zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu.

Więcej o postaci Mieczysław Szczepańskiego znaleźć można w 27. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy dr Ewy Gawrońskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Autorka dziękuje paniom dr Ewie Gawrońskiej i dr Katarzynie Minczykowskiej-Targowskiej z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej sprawującej nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” oraz prof. Mirosławowi Golonowi z IPN w Gdańsku za pomoc w przygotowaniu reportażu. W audycji wykorzystano fragmenty reportażu Zbigniewa Ostrowskiego pt. „Siostra Szczepańskich”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 30.08.2020

23 sierpnia 2020

W audycji „Ziarna losu” ukazujemy historię Amtoniego Iglewskiego, legionisty żołnierza AK.

Mamy prawo wołać chociażby częściowo o naprawienie krzywd bo nie ma siły, która naprawiłaby je całkowicie” - mówił do oponentów w latach 50. Antoni Iglewski. Aż trudno uwierzyć, że po tym czego dokonał on sam, ale także jego oddziały, musiał bronić się przed zarzutami zdrady.

Więcej o postaci Antoniego Iglewskego znaleźć można w 11. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy pani Elżbiety Skerskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska.

Żaneta Walentyn zaprasza do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana pt. „Nam legendy nie są potrzebne”, który powstał przy współpracy z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 23.08.2020

16 sierpnia 2020

W Toruniu uroczyście otwarto Park Pamięci Narodowej, upamiętniający Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Opowiadaliśmy o inicjatywie i ludziom, którym jest poświęcona. Odwołamy się do konferencji „Pamięć i nadzieja” z 2017 roku oraz przedstawiliśmy nagranie z wizyty panów Władysława Bartoszewskiego i Szewacha Weissa u pani Teresy Drewek w Chełmnie - polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Staraliśmy się także poszukać odpowiedzi na pytanie dlaczego polscy Sprawiedliwi przez wiele lat pozostawali „anonimowi”. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu „Ziarna losu”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 16.08.2020

9 sierpnia 2020

Kto z nas nie bawił się kiedyś w Indian? Kto spośród chłopców nie chciał być jak Winnetou? W audycji „Ziarna losu” przeniesiemy się do świata Indian. Jak się okazuje nie trzeba od razu jechać do Ameryki Północnej, by poznać ich kulturę. Na początek wystarczy wizyta w Borach Tucholskich, gdzie znajdują się pamiątki po Sat-Okhu - synu wodza Wysokiego Orła z plemienia Szewanezów oraz Polki Stanisławy Supłatowicz. Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 09.08.2020

2 sierpnia 2020

Popołudnie było wolne. Znalazłem w biurze sklepu sanitarnego nad nami jeszcze trochę gatunkowej wódki. Potem wszystko elegancko zadekowałem, bo tam też szykowali biuro prasowe i przy ładnej muzyce zaczęliśmy grać w brydża. A na wieczór idziemy do kina. Przecież nas też parę razy filmowali” – to fragment powstańczych wspomnień Janusza Roli-Szadkowskiego. Jak wyglądała codzienność w czasie Powstania Warszawskiego? Co robili powstańcy, ale także i zwykli ludzie w czasie kiedy było nieco spokojniej? Co najbardziej doskwierało mieszkańców w czasie tych ponad 60 powstańczych dni? W audycji „Ziarna losu” zabrzmi reportaż Michała Słobodziana, pt. „Rozstrzelana codzienność”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 02.08.2020