Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-05, 23:44 Adam Droździk

Czerwiec

28 czerwca 2020

Zygmunt Grochocki. Fot. ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
Zygmunt Grochocki. Fot. ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
Za dwie godziny będzie wykonany wyrok na mnie. Po tym czasie już nie będę żył. Szkoda, życie jest ładne. Ciężko mi jest w 20-tym roku życia poddać się takiej karze. Umieram za innych. Niechaj młodzi nadal żyją. Daję Wam, moi drodzy takie zlecenie: Nieście miłość ludziom” - to tylko fragment listu pożegnalnego jaki w marcu 1943 roku napisał do swoich rodziców Zygmunt Grochocki. Wcześniej przez kilka miesięcy angażował się w działalność, która wydawała się niemożliwa. Wraz z innymi Polakami współtworzył w oddziale Wehrmachtu grupę konspiracyjną. Do niemieckiego wojska, podobnie jak tysiące mieszkańców Pomorza, został wcielony latem 1942 roku. Ich grupa wpadła w lutym 1943 roku. Próby uratowania Zygmunta nie powiodły się. Niemcy byli bezwzględni nawet wtedy gdy Zygmunt przeżył egzekucję. W historii Zygmunta Grochockiego odbija się tragiczny los wielu Polaków, których nawet i współcześnie oskarża się o kolaborowanie z okupantem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Michała Słobodziana pt. „By inni mogli żyć”.

Więcej o postaci Zygmunta Grochockiego znaleźć można w 23. części cyklu „Bohaterowie”, powstałej dzięki Elżbiecie Skerskiej - dokumentalistce i autorce kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska. Opowieść radiową o Zygmuncie Grochockim przygotował Michał Słobodzian.

Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 28.06.2020

21 czerwca 2020

Leon Torliński. Fot. ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
Leon Torliński. Fot. ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej
W audycji Żanety Walentyn kolejny reportaż z cyklu „Bohaterowie” przedstawiający postać Leona Torlińskiego - żołnierza AK, który jako członek wywiadu dostarczał informacji na temat rozlokowania statków w Gdyni, niemieckich zbrodni w Piaśnicy, czy operacji „Most 3”.

Więcej o postaci Leona Torlińskiego znaleźć można w 15. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy pani dr Ewy Gawrońskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska. Opowieść radiową o Leonie Torlińskim przygotowała Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 21.06.2020

14 czerwca 2020

„Krocząc w nicość” to tytuł reportażu Michała Słobodziana opowiadającego o życiu i twórczości Stanisława Przybyszewskiego. W życiu prywatnym był egoistą, lekkoduchem, bywał też tyranem. Jego żona popełniła samobójstwo, dzieci znalazły się w przytułku. Czy dla artysty liczyła się tylko sztuka? Czy twierdzenie, że „sztuka wymaga poświęceń” było tylko usprawiedliwieniem? W audycji Żanety Walentyn poznajemy też najbliższe rodzinne strony Przybyszewskiego oraz cmentarz w Górze, gdzie pisarz został pochowany.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 14.06.2020

7 czerwca 2020

„Ziarna losu” z wizytą w Parchaniu. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
„Ziarna losu” z wizytą w Parchaniu. Fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Przed II wojną światową w Parchaniu mieszkał gen. Władysław Sikorski wraz z rodziną. Wieś kontynuuje tradycje generała i pamięć o nim, jednak przez wiele lat trwała batalia o dworek generała, ponieważ, jak wiadomo, posiadłość odebrano rodzinie Sikorskich, a ich dom przez wiele lat niszczał. Niestety, także po likwidacji PGR-ów niewiele można było w tej sprawie zrobić, a siedziba rodowa Sikorskich wciąż niszczała. Minęło sporo lat i wreszcie się udało. Dwór odzyskała gmina, rozpoczął się remont, a wieś odetchnęła, że nie trzeba będzie więcej się wstydzić za fatalny stan dworku. O generale Władysławie Sikorskim i jego siedzibie opowiemy Państwu z dwóch perspektyw czasowych, a mianowiecie sprzed prawie dwudziestu lat,kiedy w Parchaniu mieszkała jeszcze dawna pokojówka państwa Sikorskich, ale dworek niszczał i nie widziano sposobu na jego uratowanie oraz z obecnej perspektywy, gdy udało się dworek odzyskać i uratować. W audycji posłuchamy reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Jeden z nas” oraz fragmentu reportażu Żanety Walentyn pt. „Dworek Generała”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 07.06.2020