Poniedziałek, 19 października 2020 r.   Imieniny: Ziemowita, Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Ziarna losu
Ogłoszenie własne nadawcy

Z archiwalnych kart i zapisów

O tym, że życie bywa nieobliczalne i nieprzewidywalne przekonało się wielu z nas. O tym że każdy nosi w sobie cudowną opowieść – niewielu pamięta. A zadaniem autorów audycji z cyklu „Ziarna losu” Państwu o tym przypominać, wydobywając te opowieści z archiwalnych kart i zapisów, a także relacji świadków opisywanych wydarzeń.

Spotykamy się w każdą niedzielę o godz. 16.00.
Do wysłuchania audycji zapraszają: Żaneta Walentyn, Adriana Andrzejewska-Kuras i Michał Słobodzian.

18 października 2020

Reguła zakonna nakazywała im ciężką pracę i życie w ubóstwie. Wprawdzie różnie z tym bywało, bo „braciszkom” zdarzyło się nawet razu pewnego popełnić zabójstwo, nie mniej Cystersi, bo o nich mówimy, pozostawili w Byszewie i Koronowie wspaniałą spuściznę. Legenda głosi też, że ukryli złoto na wypadek pożaru. Złota jak do tej pory nie odnaleziono, ale pozostała wiara, że może ktoś kiedyś je odkryje. Podobnie rzecz ma się z rzekomym tunelem łączącym Byszewo z Koronowem. O tajemnicach, skarbach i życiu zakonnym mówimy w audycji „Ziarna losu”. Żaneta Walentyn zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Skarb mnichów”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 18.10.2020

11 października 2020

W audycji „Ziarna losu” Adriana Andrzejewska-Kuras przybliża postać Anny Izabeli Mahrburg - pseudonim „Hania”. Bohaterka reportażu pt. „Hania Marburżanka” pochodziła z patriotycznej rodziny. Kiedy wybuchła II wojna światowa miała 16 lat. Mimo młodego wieku zaangażowała się w konspirację. Działała jako łączniczka. Przeżyła okrutne tortury będąc więzioną przez gestapo. Przypłaciła to zdrowiem. Zmarła po wojnie w wieku 24 lat.

Więcej o postaci Anny Izabeli Mahrburg znaleźć można w 35. części cyklu „Bohaterowie”, opracowanej przy współpracy pani Anny Rojewskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Nadzór naukowy nad cyklem „Bohaterowie” sprawuje dr Katarzyna Minczykowska-Targowska.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 11.10.2020

4 października 2020

Czy można zaprzyjaźnić się z kimś kto żył kilkaset lat temu? Tak, o ile poświęci się jemu naukowe życie. W niedzielnej audycji spotkanie z dwiema nietuzinkowymi kobietami. Doktor Alicja Saar-Kozłowska z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od niemal 40 lat odkrywa tajemnice życia królewny Anny Wazówny, siostry króla Zygmunta III Wazy, która ostatnie lata swojego życia spędziła w naszym regionie. Pani doktor przyznaje, że królewna stała się częścią jej rodziny. Do tego stopnia, że był czas kiedy szczątki królewny, w pudełku, „zamieszkały” w domu Pani doktor. Więcej o tej niezwykłej relacji, ale i tajemnicach niezwykłego życia Anny Wazówny w audycji „Ziarna losu”, w której Michał Słobodzian zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Anna, królewna wśród radosnych łąk”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 04.10.2020

27 września 2020

W audycji Żanety Walentyn zabrzmiała opowieść, której bohaterką była generał Elżbieta Zawacka „Zo” - profesor, pedagog, żołnierz, historyk, cichociemna... W przedstawionej historii autorka wykorzystała materiały zebrane przez dr Katarzynę Minczykowską-Targowską - biografkę gen. Zawackiej, sprawującą również opiekę merytoryczną nad projektem „Bohaterowie”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 27.09.2020

20 września 2020

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 20.09.2020

13 września 2020

Audycja Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 13.09.2020

6 września 2020

Czy wojna obronna z września 1939 roku mogła trwać dłużej? Dlaczego polscy żołnierze płakali zakopując broń w Puszczy Kampinowskiej? Co wydarzyło się w Bydgoszczy na początku września 1939 roku i dlaczego Niemcy zburzyli fasadę gmachu budynku, który stał przed wojną na Starym Rynku w Bydgoszczy. O tym m.in w audycji dokumentalnej Michała Słobodziana pt. „Czarna noc”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 06.09.2020