Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Ziarna losu » Z archiwalnych kart i zapisów » Styczeń
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-01-24, 19:47 Żaneta Walentyn

26 stycznia 2020 - „Dziewczyna z fantazją”

Prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Henryk Żyłkowski
Prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Fot. Henryk Żyłkowski
Miała fantazję, brawurę i spryt, a jednak czuła się mniej wartościowa od kolegów. Porucznik Irena Jagielska, łączniczka i kurierka, niejednemu koledze z AK uratowała życie wykradając donosy do Gestapo lub przeprowadzając przez blokady. Potrafiła zachować zimną krew w każdej sytuacji, miała zdolności aktorskie - czasami była pijaną dziewczyną skłonną do zabawy, a innym razem niemiecką urzędniczką przewożącą dokumenty pocztowe. Jej działalność pełna jest aktów odwagi i poświęcenia. A kim była poza tym? O czym myślała, czego pragnęła? Dlaczego po nieprzespanej nocy jej poduszka była mokra od łez, do czego po wielu latach przyznała się wieloletniemu przyjacielowi prof. Bogdanowi Chrzanowskiemu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się odnaleźć w audycji „Ziarna losu” w reportażu Żanety Walentyn pt. „Kobieta z fantazją”.

Opowieść o życiu i działalności Ireny Jagielskiej powstała przy współpracy dr Ewy Gawrońskiej - dokumentalistki i autorki kwerend archiwalnych z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Autorka dziękuje pani Elżbiecie Skerskiej z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu oraz prof. Bogdanowi Chrzanowskiemu z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy zechcieli opowiedzieć o swoich spotkaniach z Ireną Jagielską. Słowa podziękowania należą się także pani dr Katarzynie Minczykowskiej, opiekunowi naukowemu projektu „Bohaterowie”, w ramach którego powstał reportaż pt. „Kobieta z fantazją”.
Polskie Radio PiK - Ziarna losu z 26.01.2020