Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego
Ogłoszenie własne nadawcy

Pianiści walczą o laury w Bydgoszczy

W dniach od 10 do 24 listopada 2019 r. odbywa się w Bydgoszczy XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego. O laury walczyć mogą pianiści wszystkich narodowości urodzeni w latach 1987 -2003, niebędący studentami Jurorów w ostatnich trzech latach. Konkurs odbywa się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego startuje niemalże 50 młodych artystów, którzy do Bydgoszczy przybyli z całego świata. Przed festiwalowym jury i publicznością wystąpi dziewięcioro pianistów z Japonii, ośmioro z Korei i tyle samo z Rosji, a także sześcioro młodych artystów z Chin, troje z Tajwanu, dwoje z Ukrainy i po jednym pianiście z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Niemiec, Wietnamu i Włoch.

W polskiej reprezentacji aż siedmioro muzyków: Łukasz Byrdy, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Michał Mossakowski, Kamil Pacholec, Anna Szałucka i Marcin Wieczorek.
Idea Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego po raz pierwszy została zrealizowana w Bydgoszczy w 1960 roku staraniem Andrzeja Szwalbego - dyrektora Filharmonii Pomorskiej. Do koncepcji tej powrócono w latach osiemdziesiątych, a ciężar organizacyjny przejęły Towarzystwo Muzyczne w Bydgoszczy i Akademia Muzyczna. Program Konkursu oparty został na repertuarze koncertowym I. J. Paderewskiego, co wymaga od uczestników przesłuchań nie tylko wielkiej biegłości technicznej, ale i dojrzałości muzycznej. Konkursy – II. (1986) i III. (1994) miały charakter ogólnopolski. Od konkursu IV. (1998) są to imprezy międzynarodowe, adresowane do wszystkich młodych pianistów zainteresowanych proponowaną formułą. Wśród laureatów najwyższych nagród Konkursu im. I.J. Paderewskiego są również studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej.
źródło: amuz.bydgoszcz.pl
źródło: konkurspaderewskiego.pl
źródło: konkurspaderewskiego.pl
Od 1961 roku konkurs pianistyczny odbywa się w Bydgoszczy co 3 lata, angażując do udziału w nim artystów w przedziale wiekowym od 16 do 32 lat.

Cele XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego, to:
  • uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty–wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu,
  • promocja młodych utalentowanych pianistów,
  • propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce,
  • promocja laureatów i polskiej kultury na świecie (jedną z form nagród są koncerty i recitale w Polsce, krajach Europy i USA).
Organizatorami XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego są:
  • Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego,
  • Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy,
  • Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Wśród patronów medialnych konkursu, tradycyjnie już znalazło się Polskie Radio PiK.