Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-22, 06:45 Katarzyna Prętkowska

Tomasz Krzysztyniak

Tomasz Krzysztyniak./fot. Facebook/Tomasz Krzysztyniak
Tomasz Krzysztyniak./fot. Facebook/Tomasz Krzysztyniak
PR PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Krzysztyniak
Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu Tomasz Krzysztyniak. Tematy to problemy kadrowe w szpitalach i brak personelu do opieki nad pacjentami z Covid-19, a także pomysły rządu na rozwiązanie tego problemu.

Katarzyna Prętkowska: Rozmawiamy tuż przed wznowieniem posiedzenia Sejmu, na których posłowie mają głosować nad tzw. ustawą covidową. Wiemy, że sejmowa komisja zdrowia debatowała 11 godzin nad tym projektem. Środowisko medyczne czeka na tę ustawę i nowe regulacje?

Tomasz Krzysztoniak: Na pewno czekamy, ale nasza grupa zawodowa nie jest zainteresowana kształtem takiego zapisu aktu prawnego. Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych od dawien dawna zgłaszał problem braku kadr medycznych. To jest teraz nasz największy problem i wszystkie zapisy, które są planowane do powstania nie poprawią tej sytuacji. Należało się skupić wcześniej na rozwiązaniu tego problemu. Dzisiaj szykowane na szybko zapisy m.in. o dopuszczeniu do zawodu osób studiujących pielęgniarstwo w trybie skróconym nie jest najlepszym pomysłem, ale jakieś decyzje w tej materii należy podjąć.

Skoro wywołał pan studentów i lekarzy rezydentów, to rzeczywiście, projekt ustawy mówi o tym, żeby najbardziej doświadczonych studentów czy lekarzy rezydentów włączyć do walki z Covidem. W zamian za to, osoby te zwolnione byłyby z egzaminu ustnego lub uznanoby ich działania za zawodowe czy studenckie praktyki. Jak pan się do tego odniesie?

Zwrócę na jedną rzecz uwagę. Od prawie roku, żadna pielęgniarka i położna nie została wpuszczona na zajęcia praktyczne, z powodu pandemii. Oddziały były zamknięte. Pozostała nauka zdalna. W normalnym trybie, te osoby miałyby gotowość do pracy, teraz są jednak po półrocznej przerwie, po pracy jedynie na symulatorach medycznych. To nie oddaje realnych warunków pracy na oddziale, tym bardziej z osobami zakażonymi. Nie widzę więc takiej możliwości, nie widzę tu bezpieczeństwa dla pacjenta, a my musimy dbać o bezpieczeństwo pacjentów przede wszystkim, nie mówiąc już o swoim bezpieczeństwie (...).

Zobacz także

2020-11-27, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”? ... » więcej 2020-11-26, godz. 06:00 Maciej Świątkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był bydgoski radny, profesor Maciej Świątkowski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy jest realny i ... » więcej 2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej 2020-11-20, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry. Michał Jędryka: Pol ... » więcej 2020-11-19, godz. 05:57 Marek Jurek Minęła setna rocznica pierwszej na świecie legalizacji aborcji, która miała miejsce w 1920 roku w Rosji Sowieckiej. Gościem Rozmowy dnia był najbardziej konse ... » więcej 2020-11-18, godz. 06:45 Wojciech Konieczny Gościem Magdaleny Ogórek był senator Wojciech Konieczny - lekarz i polityk, przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Rozmowa dotyczyła s ... » więcej 2020-11-17, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Polska zawetowała budżet UE i czy takie posunięcie jest korzystne dla polskiej racji stanu? Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. » więcej 2020-11-16, godz. 05:27 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o planie ministra Niedzielskiego dotyczący ... » więcej
12345