Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-21, 06:00 Magdalena Ogórek/Redakcja

Tomasz Latos

Tomasz Latos Fot. Archiwum
Tomasz Latos Fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Latos
Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos. Magdalena Ogórek rozmawiała z nim na temat przerwanych wczoraj obrad Sejmu,
dotyczących regulacji w sprawie epidemii.

Magdalena Ogórek: Spotykamy się w szczególnym momencie. Cały świat przypatruje się rozwojowi pandemii koronawirusa. Cały świat chce wygrać z pandemią, a tymczasem w polskim Sejmie mieliśmy do czynienia z sytuacją niecodzienną. Wydawałoby się, że zdrowie jest tematem ponadpolitycznym, a tymczasem wczoraj nie doszło do porozumienia w kwestii ustawy, która pomoże walczyć o zdrowie i życie Polaków. Co się stało?
Tomasz Latos: Sytuacja jest zupełnie niewiarygodna. Trzeba powiedzieć, że oprócz projektu poselskiego ze Zjednoczonej Prawicy, posłów PiS, były jeszcze trzy inne projekty pozostałych klubów – zarówno Lewicy, Koalicji Obywatelskiej, jak i PSL-Kukiz’15. I okazuje się, że mimo tego, że państwo składali swoje projekty, o których chcieli rozmawiać i bardzo im zależało, żeby były wprowadzone do tego posiedzenia Sejmu, to jednocześnie głosowali przeciwko temu - de facto też przeciwko własnym projektom – żeby zajmować się najważniejszą teraz sprawą, czyli zabezpieczeniem zdrowia i życia Polaków, działaniem na rzecz bezpieczeństwa w związku z pandemią.
Oczywiście to prawda, że zabrakło sporej grupy posłów PiS i gdyby te wszystkie osoby zagłosowały, to by głosów wystarczyło. Niemniej sam fakt głosowania przeciw – a głosowała tak cała opozycja, zjednoczona w tej sprawie – jest skandaliczny. I niewiarygodny, że w imię – przepraszam za określenie - idiotycznych interesów wygrania głosowania, przez moment nieuwagi większości parlamentarnej - szkodzi się samemu sobie i innym obywatelom. Trochę jak według zasady, która wydaje się, że obowiązuje tylko dzieci, że „na złość mamie odmrożę sobie uszy”.
Przypomnę, że była próba ratowania tego i przekonania na Konwencie Seniorów, że może w takim razie odłóżmy to posiedzenie o kilka godzin tak, aby zajmować się jak najszybciej tą ustawą, ale i to było odrzucone. Można tylko apelować, żeby dziś nie było wrzucania tysiąca poprawek. Później Senat sprawnie działa, a nie zastanawia się 30 dni nad ustawą. O to tylko można apelować w imieniu wszystkich obywateli – w imieniu tych osób, które słusznie obawiają się pandemii i koronawirusa.

Czy w uwagach opozycji dostrzegł Pan jakieś merytoryczne argumenty? Cezary Tomczyk – szef klubu PO wskazywał, że posłowie nie zdążyli się zapoznać z ustawą, że 45 stron jest nie do przeczytania w tak krótkim czasie. Komentatorzy byli zdziwieni taką argumentacją.
- Projekt został złożony w poniedziałek. Jeżeli doba nie wystarcza wykształconym ludziom, żeby przeczytać 45 stron, to nie jestem tego w stanie pojąć. To absolutnie zła wola, gra na nosie przede wszystkim obywatelom. Ja już nie chcę o tym za dużo myśleć. Mam nadzieję, że przyjdzie oprzytomnienie, bo – mówię to od dawna – w sprawie pandemii nie ma podziału na „my, oni”. Niech to też wszyscy zrozumieją, wszyscy również w polskim Parlamencie. Potrzeba wspólnego działania. (...)

Zobacz także

2020-11-27, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”? ... » więcej 2020-11-26, godz. 06:00 Maciej Świątkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był bydgoski radny, profesor Maciej Świątkowski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy jest realny i ... » więcej 2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej 2020-11-20, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry. Michał Jędryka: Pol ... » więcej 2020-11-19, godz. 05:57 Marek Jurek Minęła setna rocznica pierwszej na świecie legalizacji aborcji, która miała miejsce w 1920 roku w Rosji Sowieckiej. Gościem Rozmowy dnia był najbardziej konse ... » więcej 2020-11-18, godz. 06:45 Wojciech Konieczny Gościem Magdaleny Ogórek był senator Wojciech Konieczny - lekarz i polityk, przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Rozmowa dotyczyła s ... » więcej 2020-11-17, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Polska zawetowała budżet UE i czy takie posunięcie jest korzystne dla polskiej racji stanu? Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. » więcej 2020-11-16, godz. 05:27 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o planie ministra Niedzielskiego dotyczący ... » więcej
12345