Piątek, 27 listopada 2020 r.   Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-19, 05:50 Michał Jędryka

Krzysztof Gawkowski

Krzysztof Gawkowski
Krzysztof Gawkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Gawkowski
Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu
parlamentarnego Lewica. Rozmawialiśmy o epidemii, a także o zatrzymaniu Romana Giertycha i sytuacji wokół ustawy o ochronie zwierząt.

Michał Jędryka: Wygląda na to, że dzięki Lewicy będziemy mieli uregulowany ustawowo obowiązek noszenia maseczek?

Krzysztof Gawkowski: Dobrze się dzieje, że będziemy mieli regulacje ustawowe, które pozwolą na to, że jeżeli mamy wytyczne noszenia masek, to nikt się nie może od tego migać, a wszyscy, którzy założą maski będą mieli poczucie, że robią to na podstawie prawa. Jest wielu takich, którzy mówią, że nie ma prawa, nie ma ustawy, nie ma podstawy prawnej czyli maski nie muszę nosić. Tyle, że to powodowało, że narażaliśmy innych na zakażenie, na przenoszenie wirusa. Jak słucham ludzi, często polityków, którzy opowiadają, że nie ma wirusa, że nic się nie dzieje, że jest jakiś spisek, to mam wrażenie, że to brak rozsądku, że to jakiś cynizm, wykorzystywania tragedii społecznej, po to, żeby poparcie zbijać. Jak widziałem pajacowanie posłów Konfederacji, którzy próbowali robić politykę na maseczkach to powiedzieliśmy: dość.

Myśli pan, że na tym można jeszcze jakieś poparcie zyskać? Przecież sytuacja doszła do takiego punktu, że zaczęło być oczywiste, że za chwilę każdy z nas może przejść tę chorobę.

Ja byłem na spotkaniu z premierem cztery dni temu. Na tym spotkaniu, gdzie są omawiane poważne sprawy występuje nagle pan poseł Braun z Konfederacji, który mówi, że wszyscy pójdziecie do więzienia, bo straszycie ludzi, nie ma nic co by wskazywało, że ludzie muszą się tak zabezpieczać, to jest wymysł władz, kiedyś my będziemy to skarżyli. Taka postawa jak Konfederacji to jakaś paranoja, bo większość sceny politycznej, czy z prawa, czy z lewa, mówi trzeba starać się wspólnymi siłami pokonać wirusa. Pandemia zgrania coraz więcej ludzi którzy chorują, mamy coraz więcej przypadków śmierci, jest jedna siła polityczna, która tego nie dostrzega. Za to musi być jakaś kara - kara na poziomie ustawy będzie polegała na tym, że jeśli jakiś poseł nie będzie nosił maski, bo będzie się inspirował fake newsami, że nie musi - to będzie płacił karę za to. (...).

Zobacz także

2020-11-27, godz. 06:05 Józef Łyczak Gościem Rozmowy Dnia był senator Józef Łyczak. Rozmawialiśmy o debacie senackiej nad ustawą covidową oraz o tym jak skończy się sprawa „piątki dla zwierząt”? ... » więcej 2020-11-26, godz. 06:00 Maciej Świątkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był bydgoski radny, profesor Maciej Świątkowski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy jest realny i ... » więcej 2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej 2020-11-20, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry. Michał Jędryka: Pol ... » więcej 2020-11-19, godz. 05:57 Marek Jurek Minęła setna rocznica pierwszej na świecie legalizacji aborcji, która miała miejsce w 1920 roku w Rosji Sowieckiej. Gościem Rozmowy dnia był najbardziej konse ... » więcej 2020-11-18, godz. 06:45 Wojciech Konieczny Gościem Magdaleny Ogórek był senator Wojciech Konieczny - lekarz i polityk, przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Rozmowa dotyczyła s ... » więcej 2020-11-17, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Polska zawetowała budżet UE i czy takie posunięcie jest korzystne dla polskiej racji stanu? Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. » więcej 2020-11-16, godz. 05:27 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o planie ministra Niedzielskiego dotyczący ... » więcej
12345