Czwartek, 22 października 2020 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-09-07, 06:05 Michał Jędryka

Patryk Tomaszewski [wideo]

Patryk Tomaszewski
Patryk Tomaszewski
Rozmowa Dnia - dr Patryk Tomaszewski
Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami politycznymi.

Michał Jędryka: Mamy w Polsce coś w rodzaju wojny kulturowej. Socjologowie tym terminem określają to, co się w tej chwili dzieje w polskiej przestrzeni publicznej. Wychodzi z więzienia niejaki Michał Sz., udziela wywiadu w Radiu Zet i mówi, że wszystkie rewolucje były splamione krwią. To dosyć mocne określenie. Panie doktorze, czy rzeczywiście możemy mieć do czynienia z nawet krwawą rewolucja w tej sprawie?

Miejmy nadzieję, że w tej sprawie nie będzie krwawej rewolucji, ale na pewno jest długi marsz przez instytucje. Niektóre środowiska związane z ruchem LGBT prowadzą działania na dwóch płaszczyznach - jedna to jest rodzaj zmiękczania kulturowego, które ma na celu to, żebyśmy inaczej postrzegali te ruchy. To wartościowanie zależy też od naszego postrzegania rzeczywistości, czy mamy wrażliwość bardziej konserwatywną, czy liberalną - to jest ta jedna płaszczyzna. Chodzi o to, że mówi się coraz częściej o związkach osób z kręgu LGBT w takich samych kategoriach, jak o rodzinie heteroseksualnej, no i oczywiście budzi to sprzeciw szczególnie środowisk związanych z Kościołem Katolickim, chociaż generalnie wszystkich monoreligii.

I druga płaszczyzna to jest ta rewolucja na ulicach. Ona jest bardziej hałaśliwa. Myślę, że troszkę dodają jej jeszcze rozpędu media, które opisują rzeczywistości, ale i szukają sensacji. Nie są to jeszcze środowiska duże, nie widzimy ich w miastach wielkości Sępólna Krajeńskiego czy Tucholi, natomiast one faktycznie są nastawione na starą metodę prowokowania środowisk konserwatywnych poprzez naruszanie delikatnej sfery, którą nazywamy sferą sacrum i wchodzenia w profanum...(...)

Zobacz także

2020-10-22, godz. 06:45 Tomasz Krzysztyniak Gościem Rozmowy Dnia będzie przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu Tomasz Krzysztyniak. Tematy to problemy kadrowe w szpitalach i br ... » więcej 2020-10-21, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos. Magdalena Ogórek rozmawiała z nim na temat przerwanych wczoraj obrad Sejm ... » więcej 2020-10-20, godz. 06:00 Ryszard Bober Czy głosowanie nad ustawą „Piątka dla zwierząt" rozbiło opozycyjną większość w Senacie? O to między innymi pytaliśmy senatora Ryszarda Bobera, który był gości ... » więcej 2020-10-19, godz. 05:50 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewica. Rozmawialiśmy o epidemii, a także o zatrzymaniu Romana Gierty ... » więcej 2020-10-16, godz. 05:58 Wojciech Peszyński Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był dr Wojciech Peszyński - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak p ... » więcej 2020-10-15, godz. 06:45 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. O sytuacji epidemicznej w regionie. Michał Jędryka: Przeczytałem rano twitta: „Gorącz ... » więcej 2020-10-13, godz. 21:30 Robert Telus Gościem Magdaleny Ogórek był poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości, a tematem rozmowy była kwarantanna premiera i praca rządu w czasie epidemii.Magdale ... » więcej 2020-10-13, godz. 06:00 Maria Mazurkiewicz Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Maria Mazurkiewicz - kujawsko-pomorski wicekurator oświaty. Rozmawialiśmy o szkolnej rzeczywistości w dobie pand ... » więcej 2020-10-12, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był Jan Krzysztof Ardanowski, były już minister rolnictwa, a rozmawialiśmy o sytuacji, która powstała po głosowaniu tzw. piątki dla zwier ... » więcej 2020-10-09, godz. 06:05 Adrian Mól [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego. Rozmowa o sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim.Michał Jędryka: Lic ... » więcej
12345