Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-08-13, 06:03 Marcin Kupczyk

Bartłomiej Morzycki

Bartłomiej Morzycki. Fot. Facebook
Bartłomiej Morzycki. Fot. Facebook
Rozmowa Dnia - Bartłomiej Morzycki
Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezpieczne zjawisko prowadzą wspólnie NSZZ Solidarność i Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Dyrektor Związku, Bartłomiej Morzycki był gościem Rozmowy Dnia.

Marcin Kupczyk: Mam przed sobą informację prasową, której tytuł brzmi: „Polacy mówią „nie" kierującym pod wpływem alkoholu". Czy rzeczywiście mówią „nie", i jak bardzo mówią „nie"? Do ilu z nas zaczęło czy zaczyna docierać, że pozwolenie kierowcy na prowadzenie pod wpływem alkoholu jest niewłaściwe?

Generalnie jest lepiej, natomiast wciąż brakuje nam tego, żeby było tych wypadków jeszcze mniej, dlatego też zrobiliśmy nieduże badanie, które miało na celu pokazać, jak społeczeństwo ocenia zarówno tych, którzy prowadzą po alkoholu i jak sami reagują na to, gdyby ktoś w ich otoczeniu chciałby prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Wyniki tego sondażu są dość optymistyczne, aż 80% badanych zadeklarowało, że nie pozwoliłoby wsiąść do samochodu osobie będącej pod wpływem alkoholu. Należy się zastanowić, na ile osoby te teoretycznie odpowiadają tak ankieterowi, a na ile postawione w realnej sytuacji, wypełniłyby swoją deklarację. Trzeba mieć jednak nadzieję, że jeśli tak wysoki odsetek respondentów w ten sposób deklaruje, to taka byłaby rzeczywista reakcja, i że ta świadomość jest powszechna.

Jak Polacy reagują na takie zachowania, i czy są gotowi, i co są gotowi zrobić, żeby zapobiec nieodpowiedzialnemu zachowaniu innej osoby?

Ten odsetek różni się w zależności od tego, o kogo pytamy, bo od tego zależy nasza śmiałość. Najbardziej jesteśmy odważni, jeśli chodzi o osoby najbliższe, czyli na przykład: rodzica, partnera, czyli kogoś, z kim mamy bliskie relacje. Około 70 procent Polaków w sondażu deklaruje, że schowałoby takiej osobie kluczyki, czyli nie dopuściłoby do tego, żeby ten ktoś mógł wsiąść i uruchomić pojazd. Natomiast tylko 55% albo może ktoś powie, że aż 55% badanych starałoby się odwieść od pomysłu prowadzenia po alkoholu na przykład własnego szefa. To ciekawe, bo to już jest osoba, od której jesteśmy zależni, więc powiedzmy, dużo trudniej się postawić szefowi, niż na przykład partnerowi czy współmałżonkowi. (...)

Zobacz także

2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej
12345