Niedziela, 20 września 2020 r.   Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-12, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Sławomir Mentzen [wideo]

Sławomir Mentzen /fot. Archiwum PR PiK
Sławomir Mentzen /fot. Archiwum PR PiK
Rozmowa Dnia - Sławomir Mentzen
Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wojny kulturowej”, prowadzonej przez aktywistów LGBT i o reakcjach służb państwowych na te wystąpienia.

Michał Jędryka: Trzy dni po wyborach na Białorusi i oficjalnym zwycięstwie Aleksandra Łukaszenki, trwają w tym kraju protesty. Pana zdaniem coś istotnego dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów?

Zależy z jakiej perspektywy istotnego. Wydaje mi się, że z białoruskiej czy polskiej na pewno. Po raz pierwszy od już bardzo długich rządów Aleksandra Łukaszenki protesty stały się tak masowe i wyszły też poza Mińsk. Do tej pory to Mińsk był centrum opozycji, a teraz ludzie protestują też w mniejszych miejscowościach. Łukaszenka przegrał prawdopodobnie wybory w Mińsku, przez co skala fałszerstw była większa, niż do tej pory. Problem polega tylko na tym, że opozycja nie jest w żaden sposób zorganizowana, nie ma liderów, którzy chcieliby stanąć na czele tych protestów, ani jakiejś większej organizacji. Wystarczy porównać to, co się dzieje w Mińsku, do tego co kilka lat temu działo się na Ukrainie, w Kijowie, kiedy za pomocą Majdanu doszło do zmiany władzy. Widać już na pierwszy rzut oka, że te dwie sytuacje są zupełnie nieporównywalne i Łukaszence raczej nie grozi utrata władzy.

To jest perspektywa białoruska, czyli Łukaszenka utrzyma się pana zdaniem u władzy i zastosowany zostanie mechanizm stopniowego wygaszania tych protestów.

- Tak sądzę. Podjęte działania: odcięcie miast, wyłączenie Internetu oraz pacyfikowanie nawet małych grupek protestujących połączone z tym, że nie ma żadnych liderów, którzy chcieliby dać swoją twarz temu protestowi, nie daje żadnych szans opozycji białoruskiej.

A jaka jest perspektywa polska? Jak właściwie powinniśmy na to patrzeć? Polski rząd wystąpił do Unii Europejskiej o zwołanie szczytu w tej sprawie. Szczytu prawdopodobnie nie będzie, ale jak rzeczywiście powinniśmy podchodzić do tych wydarzeń z polskiej perspektywy, jakie są polskie interesy w tej sprawie?

To jest bardzo ważna sprawa i, niestety, też bardzo złożona. Oczywiście wszyscy współczujemy Białorusinom, cieszymy się że Polska nie jest w miejscu, w którym teraz jest Białoruś. U nas doszło do pewnej transformacji gospodarczej, czy też ustrojowej, a Białorusini zatrzymali się na przełomie lat 80. i 90. Mają ostatniego dyktatora w Europie i opóźnioną gospodarkę, i wszystko nie wygląda tak, jak powinno. Z jednej strony kibicujemy więc i współczujemy Białorusinom, a z drugiej strony zwrócić trzeba uwagę na to, że właściwie cały świat uważa Białoruś za wyłączną strefę wpływów Rosji i nikt za bardzo nie zamierza ingerować w sprawy białoruskie, co widać chociażby po reakcji polityków europejskich, którzy bardzo dystansują się od protestów na Białorusi.

Pomysł premiera Morawieckiego, żeby zwołać specjalne posiedzenie Rady też został odrzucony i teraz nie wiadomo, czy bardziej z tego powodu, że mamy wakacje, czy dlatego, że ludzi naprawdę Białoruś w ogóle nie interesuje. Białoruś nie ma żadnego wsparcia na Zachodzie i wydaje się to zrozumiałe z punktu widzenia interesów poszczególnych państw. Białoruś nie jest istotnym państwem, istotna jest Rosja i nikt nie zamierzam wchodzić w konflikt z Rosją, podejmując jakiekolwiek akcje na terytorium Białorusi (...).

Zobacz także

2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej
12345