Środa, 21 października 2020 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Utrudnienia na trasie Białe Błota - Szubin: przejazd kolumny ciągników
Utrudnienia na trasie Białe Błota - Szubin: przejazd kolumny ciągników
Utrudnienia na trasie Białe Błota - Szubin: przejazd kolumny ciągników
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-07, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Mirosław Siemieniec

Mirosław Siemieniec Fot. www.plk-sa.pl
Mirosław Siemieniec Fot. www.plk-sa.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mirosław Siemieniec
Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczącej zachowań na przejazdach kolejowych.


Marcin Kupczyk: Porozmawiamy dziś o bezpieczeństwie na torach. W całej Polsce odbywa się akcja pod hasłem „Bezpieczny piątek”. Na czym ona polega?

Mirosław Siemieniec: Akcja jest dedykowana przede wszystkim czasowi, który spędzamy na wakacjach. To przede wszystkim akcje, które dodatkowo wprowadzane są w wielką kampanię „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!” dlatego, że rozpoczynają się od pierwszego wakacyjnego piątku i kończą się też w czasie wakacji. „Bezpieczne piątki” polegają na tym, że na dziesiątkach skrzyżowań w całej Polsce toru z drogą kolejową pojawiają się przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych, zapraszamy Straż Ochrony Kolei, policję i wspólnie jesteśmy ambasadorami bezpieczeństwa. Przypominamy o tym, jak należy się zachować w przypadku przejeżdżania przez tor kolejowy z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nie wszyscy wiedzą co oznaczają sygnały - znaki ustawione przed przejazdami kolejowymi drogowymi lub informacje umieszczone na znakach albo w innych miejscach przed przejazdami kolejowo-drogowymi. I tu bardzo ważne są zarówno instrukcje kolejarzy, jak i wskazania policji. Te apele, które są kierowane podczas wakacyjnych „Bezpiecznych piątków” adresowane są nie tylko do dorosłych, ale i do dzieci i młodzieży.

Jakie są główne grzechy popełniane przez kierowców na przejazdach kolejowych.

To przede wszystkim ignorowanie znaku „Stop” - znaku, który nakazuje zatrzymać się przed każdym skrzyżowaniem. Kolejne to jest omijanie zamkniętych półrogatek slalomem, nawet wyjeżdżanie zza stojących już przed rogatką samochodów i próba ominięcia ich, przejechania przez przejazd. Inne działania - bardzo niebezpieczne - to jest ignorowanie włączonego już czerwonego światła, które nakazuje zatrzymanie się i wjeżdżanie w ostatniej chwili na przejazd, na którym może już znajdować się pociąg lub pociąg dojeżdża do takiego skrzyżowania. Wreszcie wjeżdżanie pod opadające rogatki, które nie tylko może spowodować wjechanie pod pociąg, ale również uszkodzenie sygnalizacji na przejeździe, tym samym ograniczenie tego poziomu bezpieczeństwa, poziomu zabezpieczeń dla innych kierowców...

Zobacz także

2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej 2020-09-04, godz. 06:00 Marek Wojtkowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka - Marek Wojtkowski. Temat spotkania to strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego, je ... » więcej 2020-09-03, godz. 06:02 Bartosz Kownacki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, a mówiliśmy m.in. o polityce historycznej w stosunkach z Niemcami, o sytuacji na Białorusi oraz zapowiadanej ... » więcej 2020-09-02, godz. 06:45 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy dnia była Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, a rozmawiała Magdalena Ogórek. Tematem spotkania była awaria oczyszczalni ... » więcej 2020-09-01, godz. 06:00 Karolina Banaszek Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była Karolina Banaszek, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Rozmawialiśmy o zbliżającym się spisie rolny ... » więcej 2020-08-31, godz. 06:00 Jan Wyrowiński Gościom Rozmowy Dnia był działacz dawnej opozycji demokratycznej Jan Wyrowiński. Temat to 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.Katarzyna Prętkowska ... » więcej 2020-08-28, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji politycznej, zmianach w strategii opozycji, ale ta ... » więcej 2020-08-27, godz. 06:45 Płk Krzysztof Stańczyk [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był płk Krzysztof Stańczyk - dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przededniu święta żołnier ... » więcej
23456