Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-08-07, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Mirosław Siemieniec

Mirosław Siemieniec Fot. www.plk-sa.pl
Mirosław Siemieniec Fot. www.plk-sa.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mirosław Siemieniec
Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczącej zachowań na przejazdach kolejowych.


Marcin Kupczyk: Porozmawiamy dziś o bezpieczeństwie na torach. W całej Polsce odbywa się akcja pod hasłem „Bezpieczny piątek”. Na czym ona polega?

Mirosław Siemieniec: Akcja jest dedykowana przede wszystkim czasowi, który spędzamy na wakacjach. To przede wszystkim akcje, które dodatkowo wprowadzane są w wielką kampanię „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!” dlatego, że rozpoczynają się od pierwszego wakacyjnego piątku i kończą się też w czasie wakacji. „Bezpieczne piątki” polegają na tym, że na dziesiątkach skrzyżowań w całej Polsce toru z drogą kolejową pojawiają się przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych, zapraszamy Straż Ochrony Kolei, policję i wspólnie jesteśmy ambasadorami bezpieczeństwa. Przypominamy o tym, jak należy się zachować w przypadku przejeżdżania przez tor kolejowy z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Nie wszyscy wiedzą co oznaczają sygnały - znaki ustawione przed przejazdami kolejowymi drogowymi lub informacje umieszczone na znakach albo w innych miejscach przed przejazdami kolejowo-drogowymi. I tu bardzo ważne są zarówno instrukcje kolejarzy, jak i wskazania policji. Te apele, które są kierowane podczas wakacyjnych „Bezpiecznych piątków” adresowane są nie tylko do dorosłych, ale i do dzieci i młodzieży.

Jakie są główne grzechy popełniane przez kierowców na przejazdach kolejowych.

To przede wszystkim ignorowanie znaku „Stop” - znaku, który nakazuje zatrzymać się przed każdym skrzyżowaniem. Kolejne to jest omijanie zamkniętych półrogatek slalomem, nawet wyjeżdżanie zza stojących już przed rogatką samochodów i próba ominięcia ich, przejechania przez przejazd. Inne działania - bardzo niebezpieczne - to jest ignorowanie włączonego już czerwonego światła, które nakazuje zatrzymanie się i wjeżdżanie w ostatniej chwili na przejazd, na którym może już znajdować się pociąg lub pociąg dojeżdża do takiego skrzyżowania. Wreszcie wjeżdżanie pod opadające rogatki, które nie tylko może spowodować wjechanie pod pociąg, ale również uszkodzenie sygnalizacji na przejeździe, tym samym ograniczenie tego poziomu bezpieczeństwa, poziomu zabezpieczeń dla innych kierowców...

Zobacz także

2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej
12345