Środa, 21 października 2020 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-05, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Marcin Wroński

Marcin Wroński Fot. Nadesłane
Marcin Wroński Fot. Nadesłane
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Wroński
Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj świadomie na grilla”, promocję polskich produktów przez spółki Skarbu Państwa oraz podpisał umowę z Polską Organizacją Turystyczną w sprawie dostarczania polskich produktów do ośrodków wypoczynkowych na terenie kraju.

Marcin Kupczyk: Akcja „Kupuj świadomie na grilla” to jedna z waszych wielu akcji. O co chodzi w tej akcji?

Marcin Wroński: Chodzi o to, żeby klienci, konsumenci, jeżeli chcą wydać pieniądze na dany produkt, żeby byli świadomi jakie oznaczenia co oznaczają na opakowaniach. Jak klient chce kupić produkt z Polski to musi wybierać oznaczony logo „Produkt polski”. Jeśli chce kupić produkt ekologiczny, to musi być to oznaczenie zielonego liścia, są tez oznaczenia jakościowe mięsa. Jednym z elementów była konferencja połączona z pokazem kulinarnym, grillowym, ponieważ Polacy wydają rocznie na grilla 15 mld zł. Niektórzy uważają, że to nasz sport narodowy, żartobliwie. Jest to bardzo ważne, żeby przy okazji grillowania pokazywać swoje postawy patriotyczne, wybierać mięso polskie, mamy gwarancję, że mięso pochodzi ze zwierząt, które zostały urodzone, wyhodowane i ubite w Polsce.

Kolejny ciekawy temat. Przedstawiciele spółek nadzorowanych przez ministra aktywów państwowych podpisali list intencyjny dotyczący wspólnych działań przy promowaniu produktów oznaczonych znakiem „Produkt polski”. Poczta Polska, PKP, PLK, Intercity, WARS dołączyły w ten sposób do kampanii ministra rolnictwa i KOWR-u „Kupuj świadomie, produkt polski”.

Łączy nas wszystkich produkt polski. Doprowadziliśmy do tego, że spółki, które są własnością skarbu państwa udostępniają nam w sposób bezpłatny miejsca reklamowe pod kampanię „Produkt polski”. Jest to kilka tysięcy miejsc reklamowych, dzięki temu promocja polskiej żywności będzie wzbogacona.

Co z klientami, którzy lubią zachodnie marki?

Nikt nie zmusi klienta do kupowania danej marki, ale patriotyzm gospodarczy jest pozytywnym zjawiskiem dla gospodarki, ponieważ dzięki temu, że kupujemy polskie produkty wykonane z polskich produktów, to więcej wpływu mamy do budżetu państwa, więcej pieniędzy przez to mamy na drogi, na pomoc socjalną, na różne wydatki budżetowe i jest to zjawisko bardzo pozytywne, postrzegane w o wiele większej skali w innych krajach UE, w Niemczech, Danii, Holandii - tam tak się postępuje. jeśli wejdziemy do sklepu w Niemczech to praktycznie nie znajdziemy polskiej galanterii mlecznej, niestety, gdy wejdziemy do sieci handlowej w Polsce w bardzo dużym stopniu sprzedającym jogurty niemieckie i inne produkty. Nie zapomnijmy o tym, że to my jako konsumenci decydujemy w dużym stopniu o zatowarowaniu sklepów (...).

Zobacz także

2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej 2020-09-04, godz. 06:00 Marek Wojtkowski Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka - Marek Wojtkowski. Temat spotkania to strategia rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego, je ... » więcej 2020-09-03, godz. 06:02 Bartosz Kownacki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, a mówiliśmy m.in. o polityce historycznej w stosunkach z Niemcami, o sytuacji na Białorusi oraz zapowiadanej ... » więcej 2020-09-02, godz. 06:45 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy dnia była Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, a rozmawiała Magdalena Ogórek. Tematem spotkania była awaria oczyszczalni ... » więcej 2020-09-01, godz. 06:00 Karolina Banaszek Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK była Karolina Banaszek, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Rozmawialiśmy o zbliżającym się spisie rolny ... » więcej 2020-08-31, godz. 06:00 Jan Wyrowiński Gościom Rozmowy Dnia był działacz dawnej opozycji demokratycznej Jan Wyrowiński. Temat to 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.Katarzyna Prętkowska ... » więcej 2020-08-28, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji politycznej, zmianach w strategii opozycji, ale ta ... » więcej 2020-08-27, godz. 06:45 Płk Krzysztof Stańczyk [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był płk Krzysztof Stańczyk - dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W przededniu święta żołnier ... » więcej
23456