Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-05, 06:00 Marcin Kupczyk/Redakcja

Marcin Wroński

Marcin Wroński Fot. Nadesłane
Marcin Wroński Fot. Nadesłane
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Wroński
Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj świadomie na grilla”, promocję polskich produktów przez spółki Skarbu Państwa oraz podpisał umowę z Polską Organizacją Turystyczną w sprawie dostarczania polskich produktów do ośrodków wypoczynkowych na terenie kraju.

Marcin Kupczyk: Akcja „Kupuj świadomie na grilla” to jedna z waszych wielu akcji. O co chodzi w tej akcji?

Marcin Wroński: Chodzi o to, żeby klienci, konsumenci, jeżeli chcą wydać pieniądze na dany produkt, żeby byli świadomi jakie oznaczenia co oznaczają na opakowaniach. Jak klient chce kupić produkt z Polski to musi wybierać oznaczony logo „Produkt polski”. Jeśli chce kupić produkt ekologiczny, to musi być to oznaczenie zielonego liścia, są tez oznaczenia jakościowe mięsa. Jednym z elementów była konferencja połączona z pokazem kulinarnym, grillowym, ponieważ Polacy wydają rocznie na grilla 15 mld zł. Niektórzy uważają, że to nasz sport narodowy, żartobliwie. Jest to bardzo ważne, żeby przy okazji grillowania pokazywać swoje postawy patriotyczne, wybierać mięso polskie, mamy gwarancję, że mięso pochodzi ze zwierząt, które zostały urodzone, wyhodowane i ubite w Polsce.

Kolejny ciekawy temat. Przedstawiciele spółek nadzorowanych przez ministra aktywów państwowych podpisali list intencyjny dotyczący wspólnych działań przy promowaniu produktów oznaczonych znakiem „Produkt polski”. Poczta Polska, PKP, PLK, Intercity, WARS dołączyły w ten sposób do kampanii ministra rolnictwa i KOWR-u „Kupuj świadomie, produkt polski”.

Łączy nas wszystkich produkt polski. Doprowadziliśmy do tego, że spółki, które są własnością skarbu państwa udostępniają nam w sposób bezpłatny miejsca reklamowe pod kampanię „Produkt polski”. Jest to kilka tysięcy miejsc reklamowych, dzięki temu promocja polskiej żywności będzie wzbogacona.

Co z klientami, którzy lubią zachodnie marki?

Nikt nie zmusi klienta do kupowania danej marki, ale patriotyzm gospodarczy jest pozytywnym zjawiskiem dla gospodarki, ponieważ dzięki temu, że kupujemy polskie produkty wykonane z polskich produktów, to więcej wpływu mamy do budżetu państwa, więcej pieniędzy przez to mamy na drogi, na pomoc socjalną, na różne wydatki budżetowe i jest to zjawisko bardzo pozytywne, postrzegane w o wiele większej skali w innych krajach UE, w Niemczech, Danii, Holandii - tam tak się postępuje. jeśli wejdziemy do sklepu w Niemczech to praktycznie nie znajdziemy polskiej galanterii mlecznej, niestety, gdy wejdziemy do sieci handlowej w Polsce w bardzo dużym stopniu sprzedającym jogurty niemieckie i inne produkty. Nie zapomnijmy o tym, że to my jako konsumenci decydujemy w dużym stopniu o zatowarowaniu sklepów (...).

Zobacz także

2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej
12345