Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-08-04, 06:02 Michał Jędryka

Paweł Machalski

Paweł Machalski. Fot. archiwum PR PiK
Paweł Machalski. Fot. archiwum PR PiK
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Machalski
Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozycji na tzw. trzecią turę wyborów, deklaracji nieobecności na zaprzysiężeniu prezydenta, a także najnowszej fali manifestacji ideologii LGBT. Zaprasza Michał Jędryka.

Michał Jędryka: Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie były ważne, mamy prezydenta. Czy wyobraża Pan sobie taki scenariusz w państwie takim jak Polska, że wybory mogłyby być nieważne.

Paweł Machalski: Nie wyobrażam sobie takiego scenariusza. Są dwie opcje, albo wyborów nie ma, albo są i w ich konsekwencji następuje wybór czy to składu parlamentu, czy samorządowców, czy prezydenta RP. Proces wyborczy faktycznie był wyjątkowy, był burzliwy, nieprzewidywalny, ale to nie za sprawą polityków, a pandemii koronawirusa. Politycy musieli tę przeszkodę ominąć czy, ni chciałbym powiedzieć, wykorzystać, ale ten scenariusz swój jakiś partyjny czy środowiskowy ułożyć własnie w tym kontekście.


Czy pana zdaniem ten scenariusz, ta sytuacja nadzwyczajna którejś ze stron pomogła, zaszkodziła, czy to nie miało wpływu?

Oczywiście, że miało. Paradoksalnie pandemia koronawirusa, w największym stopniu, to zabrzmi trochę jak chichot polityki, ale zaszkodziła urzędującemu prezydentowi, a zarazem prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie, który to w zasadzie miał po pewnych 5 latach i po gładkim starcie kampanii, miał czas dużej niepewności, nerwówki. Z tygodnia na tydzień, z pozycji zdecydowanego lidera, pewniaka, stał się kandydatem, który być może wygra, ale będzie musiał się na to zwycięstwo bardzo napracować. Nie chcę sobie wyobrażać, jaka to nerwówka była w sztabie i w głowie pana prezydenta, bo ten scenariusz, ta wywrotka majowa, niewątpliwie najbardziej zaszkodziła jemu.

Ta wywrotka wynikała stąd, że zmieniono kandydata i jakby wszystkie strony sporu zgodziły się na zmianę kandydata największej partii opozycyjnej.

I to nam daje do myślenia, teraz post factum, kiedy nic już nie stoi na przeszkodzie, aby pojutrze prezydent elekt, urzędujący prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, że ten proces wyborczy był akceptowalny i akceptowany przez wszystkie strony politycznego sporu. (...).

Zobacz także

2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej
12345