Środa, 23 września 2020 r.   Imieniny: Tekli, Bogusława, Linusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-08-03, 06:01 Adriana Andrzejewska

Magdalena Nowak-Paralusz

Magdalena Nowak-Paralusz. Fot. Twitter
Magdalena Nowak-Paralusz. Fot. Twitter
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Magdalena Nowak-Paralusz
Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? Dlaczego część z nas zaczyna negować pandemię, twierdząc że koronawirus to tak naprawdę spisek? M.in. o tym Adriana Andrzejewska-Kuras rozmawiała z dr Magdaleną Nowak-Paralusz, socjologiem z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Adriana Andrzejewska-Kuras: Mamy wakacje i wakacyjna atmosfera chyba udzieliła się Polakom jeśli chodzi o koronawirusa?

Magdalena Nowak-Paralusz: To nie tylko i wyłącznie wpływ letniej aury. Proszę zauważyć, że epidemia już trochę trwa. Na początku lockdown wszystkich nas postawił do pionu i społeczeństwo, trzeba się przyznać, naprawdę ładnie się zachowywało, bo dostosowało się do restrykcji, które naprawdę były bardzo duże. Nie było specjalisty jednak, który nie spodziewałby się tego, że problem się pojawi, gdy obostrzenia zostaną poluzowane. Gospodarka już mogłaby nie wytrzymać lockdownu tak długo, ale także każda jednostka lub prawie każda, jest jednostką społeczną czyli żyje więziami międzyludzkimi, czy zawodowymi czy prywatnymi. Łakniemy spotkań po przymusowym osamotnieniu. Kolejnym czynnikiem jest to, że w Polsce nie było tak trudnej sytuacji jak w innych krajach, więc teorie typu „na koronawirusie zarabiają firmy farmaceutyczne”, albo „to politykom lepiej pasuje” teraz zbierają plon. Coraz częściej spotykamy się też ze stwierdzeniami, że koronawirusa nie ma albo, że nie jest on niebezpieczny. (...).

Solidarność społeczna się teraz rozmyła?

My tu mamy do czynienia z przeplatanką różnych zachowań społecznych. Polacy potrafili być solidarni i myślę, że tej umiejętności się tak szybko nie wyzbyli. natomiast idziemy trochę w obszar konsumpcjonizmu, czyli że myślimy o sobie, o swoim interesie, jednostkowo, nie patrzymy na to globalnie. Przy takiej sytuacji jak pandemia, choćby to noszenie maseczek, zaczynamy szukać różnych wymówek: bo mam astmę, bo się duszę, nie miałam się możliwości od kogo zakazić. A problem tkwi w tym, że nikt z nas nie wie gdzie i kiedy mógł się zakazić (...).

Zobacz także

2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej
12345