Sobota, 19 września 2020 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-30, 06:00 Adriana Andrzejewska-Kuras

Honorata Galczewska

Honorata Galczewska/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
Honorata Galczewska/fot. Adriana Andrzejewska-Kuras
PR PiK - Rozmowa Dnia - Honorata Galczewska
Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmienia ona definicję drewna energetycznego. Po co te zmiany i czy obawy ekologów są słuszne? M.in. o to pytaliśmy Honoratę Galczewską, rzeczniczkę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu podczas Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Adriana Andrzejewska-Kuras: Czy teraz leśnicy będą wycinać więcej drzew, by sprzedać je do spalenia? Pytam w kontekście przegłosowanych ostatnio przez Sejm zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, które dotyczą rozszerzenia definicji drewna energetycznego. Będziecie sprzedawać więcej, by spalać?
Honorata Galczewska: Absolutnie nie, to jest nieprawda. Chciałabym podkreślić, że każde nadleśnictwo każde swoje działania - nie tylko związane z pozyskaniem surowca drzewnego - opiera na planie urządzenia lasu. Dla niewtajemniczonych - taki plan przygotowuje zewnętrzny podmiot – Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Tzw. urządzeniowcy wchodzą z pracami inwentaryzacyjnymi już na około 2 lata przed rozpoczęciem takiego planu, a zatwierdza go każdorazowo minister właściwy do spraw środowiska. Wycięcie więc choćby jednego metra sześciennego drewna więcej, niż założone zostało w takim 10-letnim planie, jest niedopuszczalne. Tak było, jest i jak na razie będzie, więc absolutnie te niepokoje są bezpodstawne.
Natomiast odnosząc się do definicji drewna energetycznego, warto sprawdzić o czym inni mówią i nie poddawać się takim emocjonalnym sytuacjom. Do zasobu drewna energetycznego będziemy zaliczać między innymi takie, które powstało na przykład trzy lata temu po przejściu potężnej nawałnicy przez nasz kraj. Ona uszkodziła wiele lasów, najbardziej regionie Kujaw i Pomorza. Leśnicy zanim zabrali się za odnawianie lasów na tych terenach, musieli je najpierw posprzątać z połamanych drzew. Mówimy, że wyjęliśmy jak najwięcej jak najlepszych z tego asortymentu, ale było też drewno, które nie nadawało się do niczego. Właśnie takie między innymi będzie kwalifikowane na drewno energetyczne.
Zapraszam państwa na przykład w Bory Tucholskie do nadleśnictwa Szubin, gdzie były potężne zniszczenia po nawałnicy. Na pewno przejeżdżając przez tereny leśne zauważycie potężne składowisko karpiny, czyli czegoś, co jest zupełnie niepotrzebne i nikt tego nie chce kupić do przerobu.
Inna kwestia - również do drewna energetycznego będą zaliczone wióry i trociny, pochodzące z przerobu drewna w przemyśle drzewnym. (…) Z tego nawet zapałki już nie zrobimy.
Warto też przedstawić aspekt związany z polityką klimatyczną państwa. My jako Polska również w niej uczestniczymy i to jest z naszej strony przykład odpowiedzialności za klimat. Jesteśmy zobowiązani jakąś pulę energii pozyskiwać z odnawialnych źródeł - na przykład ze spalania biomasy. Do tej pory, ponieważ nie ma w naszym prawie legislacji definicji drewna energetycznego, wypełniając obowiązek podyktowany polityką klimatyczną, takie drewno sprowadzaliśmy z Białorusi. Z kolei to, które moglibyśmy do tego celu spalić, zostawało nam niezagospodarowane. To jest przykład sytuacji, która nie powinna mieć miejsca.

Dotychczasowa definicja drewna energetycznego mówi, że jest to surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową, uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie. To te aspekty, o których Pani mówiła nie mieszczą się w tej definicji? Trzeba uszczegóławiać te przepisy?
- Każdy uszczegółowienie powoduje, że nie błądzimy. Jeżeli mamy konkretne wytyczne, to możemy odnieść się konkretnie w danej sytuacji do tego, z czym mamy do czynienia. To powoduje, że nie ma żadnych wątpliwości, że akurat takie, a nie inne drewno nie będzie przedmiotem niepotrzebnej dyskusji, podszytej brakiem informacji, a raczej emocjami. (...)

Zobacz także

2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej 2020-09-08, godz. 06:00 Tomasz Rega [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Rega, szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o poniedziałkowej sesji rady miasta Bydgoszcz ... » więcej 2020-09-07, godz. 06:05 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy nieformalne ruchy polityczne mogą zwyciężyć z partiami pol ... » więcej
12345