Wtorek, 22 września 2020 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-07-27, 06:05 Katarzyna Prętkowska

Maciej Smolarek

Maciej Smolarek/fot. mat. prywatne
Maciej Smolarek/fot. mat. prywatne
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Maciej Smolarek
Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są w najtrudniejszej sytuacji? Te pytania zadaliśmy w poniedziałkowej Rozmowie Dnia. Gościem Polskiego Radia PiK był Maciej Smolarek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zaprasza Katarzyna Prętkowska.

Katarzyna Prętkowska: Gdybyśmy chcieli stworzyć profil osoby, która straciła pracę przez epidemię, jak by pan tę osobę opisał?

Maciej Smolarek: Trudno jest powiedzieć czy ten profil osoby bezrobotnej będzie wynikał z tego, że mamy epidemię. Generalnie patrząc na statystyki osoba bezrobotna obecnie w naszym województwie to jest kobieta, długotrwale bezrobotna, bez wykształcenia średniego. Faktycznie mamy pandemię, jednak co nas cieszy to jest to, że wzrost bezrobocia nie jest tak duży jakiego spodziewaliśmy się w marcu.

Czy jeśli tracono pracę to najczęściej w których branżach?

Obecnie branże które nie „rozmroziły” się do końca lub są w zastoju, to jest np. turystyka: hotelarstwo, gastronomia, tu jeszcze nie ma pełnych obrotów. Są obostrzenia sanitarne, które to utrudniają. Natomiast jeśli chodzi o zapotrzebowanie rynkowe, to poszukuje się cały czas specjalistów, pracowników budowlanych, produkcyjnych.

W jakim trybie tracono pracę w czasie epidemii? To były zwolnienia pojedyncze czy grupowe?

Co ciekawe, w kontekście pandemii, nie obserwowaliśmy dużej liczby zwolnień grupowych. Np. w czerwcu nie było żarnych zwolnień grupowych w regionie. Skala nie była duża (...).

Zobacz także

2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia będzie poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska), a rozmawiać będziemy o przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach polity ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej 2020-09-14, godz. 06:00 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, wiceprezes partii Wolność, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych.Michał Jędryka: ... » więcej 2020-09-11, godz. 06:00 Anna Gembicka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK była Anna Gembicka - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozmawialiśmy między innymi o największych wyzwani ... » więcej 2020-09-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o sprawach poruszanych podczas poniedziałkowej sesji Rady Mi ... » więcej 2020-09-09, godz. 06:45 Barbara Socha Magdalena Ogórek rozmawiała z minister Barbarą Sochą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Tematem Rozmowy Dnia były m.in. zag ... » więcej
12345