Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-07-03, 06:50 Marcin Kupczyk

Ireneusz Stachowiak [wideo]

Ireneusz Stachowiak./fot. archiwum
Ireneusz Stachowiak./fot. archiwum
Rozmowa Dnia - Ireneusz Stachowiak
Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy Moja Woda i Eko - Klimat oraz polityka: ostatnie dni przed drugą tura wyborów prezydenckich.

Marcin Kupczyk: Skoro prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a o tej wodzie ostatnio dużo jest mowy, nie tylko w naszym regionie, bo w całym kraju: w jednych miejscach tej wody jest zdecydowanie za mało, w innych zdecydowanie za dużo, na przykład na południu Polski, to zapytam o programy związane z wodą. Jeden z nich, wprowadzony właśnie przez Wojewódzki Fundusz, to program priorytetowy Moja Woda na lata 2020 - 24. Proszę powiedzieć, czym jest ten program, dla kogo jest?

Kilka miesięcy temu mówiliśmy o tym, że brakuje wody w całym kraju. Teraz mamy okres nawalnych opadów. Program Moja Woda to program adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcieliby dokonać modernizacji swoich instalacji odprowadzania wody w taki sposób, aby tę wodę zmagazynować na terenie własnej działki, czyli żeby jej nie odprowadzać do kanalizacji deszczowej, bądź kanalizacji ogólnospławnej, sanitarnej. Chodzi o to, by w tych okresach nawalnych deszczów zmagazynować wodę, którą potem wykorzystamy do podlewania ogródków, warzywniaków czy trawników. W ramach tego programu można uzyskać dofinansowanie do 5000 zł, czyli 80% kosztów kwalifikowanych, i sfinansować między innymi budowę zbiorników naziemnych, podziemnych i oczywiście całej instalacji doprowadzenia do tych zbiorników wód opadowych. To jest niezwykle ważne, abyśmy jak najmniej tej wody odprowadzali do kanalizacji, ponieważ w czasie nawalnych opadów kanalizacji przyjmująca wodę może mieć zbyt małą przepustowość, a wtedy woda zaczyna wybijać i zalewa posesje, dochodzi do takich tragedii, jakie obserwujemy w tej chwili szczególnie na południu Polski (...).

Zobacz także

2020-08-14, godz. 06:00 Zdzisław Biegański Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mi ... » więcej 2020-08-13, godz. 06:03 Bartłomiej Morzycki Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezp ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wo ... » więcej 2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej
12345