Piątek, 14 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana / Utworzono stanowisko korespondenta radiowego we Włocławku (1978)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)
2020-07-02, 06:00 Michał Jędryka

Paweł Borys [wideo]

Paweł Borys
Paweł Borys
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Borys
W czwartek rozmawialiśmy z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej, a także o bydgoskiej Pesie. - Zaangażowaliśmy się we wsparcie Pesy już dwa lata temu. Uważamy, że to firma o olbrzymim potencjale i świetnych produktach - mówił.

Michał Jędryka: Zanim przejdziemy do bydgoskiej Pesy, bo w tej sprawie Pan przyjechał do Bydgoszczy, chciałem zapytać, jaka jest rola instytucji, którą Pan kieruje - Polskiego Funduszu Rozwoju - w całej tarczy antykryzysowej, o której tyle ostatnio słyszymy?
Paweł Borys: Polski Fundusz Rozwoju otrzymał od rządu ważne zadanie - zorganizowania systemu wsparcia sektora przedsiębiorstw i ochrony miejsc pracy, poprzez wypłatę subwencji finansowych dla mikro, małych, średnich przedsiębiorstw. W ostatnich miesiącach - poprzez system bankowy - wypłaciliśmy takie subwencje ponad 300 tys. firm w całej Polsce, na kwotę aż 55 miliardów złotych. To znacząca kwota, bo to ponad połowa wszystkich środków, które w ramach tarczy antykryzysowej rządu trafiły do gospodarki w ostatnich trzech miesiącach.

Słyszymy, że miliard dziennie jest przekazywany do polskiej gospodarki - większość tych pieniędzy idzie przez Wasz fundusz?
- Duża część, oprócz tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca środki na dofinansowanie miejsc pracy, ale rzeczywiście znaczące kwoty poszły w ramach tzw. tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Zbudowaliśmy nowoczesny system wsparcia sektora przedsiębiorstw, bo firmy mogą jeszcze do końca lipca składać wniosek poprzez bank, w którym mają rachunek. Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 24 godzin i w ciągu dwóch dni środki są na rachunku.
Dziennie takich subwencji wypłacamy średnio około 5 tys. firm, na kwotę około miliarda złotych. Zapraszamy wszystkie firmy, które odczuły skutki pandemii do skorzystania z tarczy finansowej. Można się o tym dowiedzieć w banku, w którym firma ma rachunek.
W tej chwili rozpoczęliśmy też, po zgodzie Komisji Europejskiej, program dla dużych przedsiębiorstw. Mamy 25 miliardów złotych, już 300 firm z całej Polski się do nas zgłosiło. Będziemy udzielali pomocy publicznej w postaci pożyczek płynnościowych, preferencyjnych, bądź podnoszenia kapitału po to, aby firmy możliwie bezpiecznie przeszły przez kryzys.

Taką dużą firmą jest bydgoska Pesa?
- Jedną z takich firm jest Pesa. Zaangażowaliśmy się w jej wsparcie już dwa lata temu. Uważamy, że jest to firma o olbrzymim potencjale, świetnych produktach - zarówno, jeżeli chodzi o tramwaje, lokomotywy, pojazdy szynowe - która udowodniła, że potrafi wejść też na rynki zagraniczne, ale w pewnym momencie znalazła się na mocnym zakręcie, wpadła w problemy finansowe. (...)


Zobacz także

2020-08-14, godz. 06:00 Zdzisław Biegański Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zdzisław Biegański, historyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa o setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Mi ... » więcej 2020-08-13, godz. 06:03 Bartłomiej Morzycki Ostatnie badania wskazują, że Polacy są coraz bardziej krytyczni wobec prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejną kampanię mającą zwalczyć to niebezp ... » więcej 2020-08-12, godz. 06:00 Sławomir Mentzen [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był toruński polityk Konfederacji Sławomir Mentzen, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Białorusi oraz o wybuchu na nowo po wyborach „wo ... » więcej 2020-08-11, godz. 06:00 Aleksandra Bromblik Gościem Rozmowy Dnia była Aleksandra Bromblik z serwisu prezentmarzen.com. A jej tematem były wyniki badań dotyczących tego, jak Polacy spędzają urlop w tym r ... » więcej 2020-08-10, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o aktualnej sytuacji na Białorusim, o początku kadencji Pre ... » więcej 2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej
12345