Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-06-25, 06:00 Michał Jędryka

Tomasz Latos [wideo]

Tomasz Latos
Tomasz Latos
Rozmowa Dnia - Tomasz Latos
Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia i lider bydgoskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy o walce z epidemią oraz o „ostatniej prostej” kampanii wyborczej przed pierwszą turą.

Michał Jędryka: Rozmawiamy krótko po zakończeniu rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. W deklaracji wydanej przez obydwóch przywódców napisano: „Polskę i Stany Zjednoczone łączy wielowiekowa przyjaźń, partnerstwo oparte na wspólnych wartościach i interesach, silnych więzach międzyludzkich oraz wzajemnym szacunku. Dzisiaj potwierdzamy nasze przywiązanie do wartości, które są drogie dla naszych obu narodów, a w szczególności do demokracji i rządów prawa, swobód, wolności jednostki oraz wolnej i sprawiedliwej dwustronnej wymiany handlowej, gestów przyjaźni." To sukces wizyty?

Na pewno tak. Warto mieć, dobrze mieć tak potężne państwo, największe mocarstwo jako przyjaciela. Moje pokolenie, pana redaktora pokolenie i trochę starsi doskonale pamiętają, że jeszcze w PRL-u to mogliśmy jedynie marzyć o tak znakomitych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. To bardzo dobrze, że jesteśmy silnym, jednym z najważniejszych partnerów w Europie dla Stanów Zjednoczonych. Oczywiście, jest to związane też z naszą wiarygodnością, jeżeli chodzi o funkcjonowanie w ramach NATO, i oczywiście ta pozycja, jak rozumiem, będzie w dalszym ciągu rosła. Warto o to zabiegać, warto tego pilnować dla naszego bezpieczeństwa, nie tylko dla rozwoju handlu, dla wzajemnej wymiany również technologii, myśli, także tej medycznej, ale właśnie przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Wizytę prezydenta w Stanach Zjednoczonych bardzo mocno krytykuje Radosław Sikorski. Europoseł stwierdził, że na miejscu polskiego prezydenta nie przyjąłby zaproszenia do Waszyngtonu. Powiedział, że prezydent Trump ewidentnie używa naszego prezydenta do swoich rozgrywek z Angelą Merkel. A to nie jest dobrze być rozgrywanym. Co pan na to?

To taka, niestety, złośliwość. Gdyby inni byli zaproszeni, a my byśmy nie byli zaproszeni, pojawiłyby się komentarze, że nie jesteśmy zauważeni czy docenieni. Doceńmy to, że prezydent Duda jest pierwszym prezydentem, który po przerwie wywołanej pandemią odwiedził Biały Dom. Ta wizyta jest niezwykle ważna, a jeżeli chodzi o Europę to oczywiście, dobre relacje, wzajemne interesy są wtedy, kiedy strony na tym korzystają. Nikt nie mówi, że Amerykanie nie korzystają na dobrych relacjach z Polską, biorąc pod uwagę to, że Niemcy nie wywiązują się już od lat z pewnych zobowiązań wobec NATO. My wręcz przeciwnie, wywiązujemy się z tych zobowiązań, i żeby to było jasne, robimy to już od dobrych kilku lat. Jeżeli ktoś próbuje coś rozgrywać, to mam wrażenie, że Niemcy próbują rozgrywać między innymi Stany Zjednoczone. Z jednej strony zabiegają o własne bezpieczeństwo a z drugiej strony mówią, że tak naprawdę Amerykanie nie są im do niczego potrzebni (...)

Zobacz także

2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej
12345