Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-06-24, 06:45 Katarzyna Prętkowska

Iwona Hartwich [wideo]

Iwona Hartwich./fot. Katarzyna Prętkowska/archiwum
Iwona Hartwich./fot. Katarzyna Prętkowska/archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Iwona Hartwich
Gościem Rozmowy Dnia była posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich. Tematy spotkania to kampania wyborcza i deklaracje kandydatów na urząd prezydenta dotyczące osób niepełnosprawnych.


Katarzyna Prętkowska: Pani poseł, ma już pani legitymację członkowską Platformy Obywatelskiej?

Iwona Hartwich: Nie mam, jestem posłem niezależnym, bezpartyjnym i tak naprawdę nikt jeszcze tego nie zaproponował.

Chciałaby pani?

Zamierzam nadal być osobą niezależną i bezpartyjną z tego względu, że jednak patrzę na wszystko jako społecznik, który od 13 lat - a nawet dłużej - walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami, także na razie nie zamierzam.

Bez legitymacji partyjnej, ale bardzo aktywnie włączyła się pani z kampanię Rafała Trzaskowskiego związanego z Platformą Obywatelską. Zbierała pani podpisy, uczestniczyła w konferencji prasowej, ostatnio u boku prezydenta występowała w Toruniu. Dlaczego?

Dlatego, że bardzo chciałabym, aby to był przyszły prezydent Polski. Rafała - pozwolę sobie już dzisiaj tak powiedzieć - poznałam w trakcie 40-dniowego protestu. Kiedy w pewnym momencie przyszedł do nas był bardzo zażenowany sytuacją. Mówił o tym, że jego rodzina nie może spać spokojnie, zresztą podobnie jak Krzysztofa Brejzy, że nie może na to patrzeć, że współczuje tej całej sytuacji. Wierzę mocno, że jest w nim dużo empatii i mówiąc i będąc tutaj w Toruniu, gdzie były osoby z niepełnosprawnościami, które brały udział w tym proteście, zadeklarował deklarację toruńską dla osób z niepełnosprawnościami. Myślę, że na pewno będzie miała „ręce i nogi”, że będzie bardzo pomagała osobom z niepełnosprawnościami.

(...)

Ja też wierzyłam panu Dudzie, nasze środowisko w większości głosowało na pana Andrzeja Dudę na prezydenta. Teraz już nie zagłosuję i dlatego, że naprawdę widzę inną kulturę polityki i wierzę mocno, że Rafał Trzaskowski ma w sobie wiele empatii dla osób z niepełnosprawnościami, a ja mam gotową ustawę dot. osób niepełnosprawnych. Będę tego pilnować bardzo mocno. Po to tam jestem, po to osoby z niepełnosprawnością i ich rodziny zawierzyły mi, powierzyły mandat i będę o te prawa osób z niepełnosprawnościami walczyła.

Zobacz także

2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej
12345