Środa, 28 października 2020 r.   Imieniny: Szymona, Tadeusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-06-22, 19:18 Michał Jędryka/Redakcja

Mateusz Morawiecki [wideo, foto]

Mateusz Morawiecki Fot. Ireneusz Sanger
Mateusz Morawiecki Fot. Ireneusz Sanger
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mateusz Morawiecki
Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był premier Mateusz Morawiecki, który udzielił nam wywiadu na zakończenie wizyty w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach w Kujawsko-Pomorskiem, w tym o kampusie Akademii Muzycznej i o sytuacji przedsiębiorców.

Michał Jędryka: Czy podobały się panu bydgoskie puzzle?

Mateusz Morawiecki: Bardzo podobała mi się wizyta w Bydgoszczy. Zacząłem ją w Fordonie, do 1973 roku Fordon to przecież osobne miasto, które ma swoją odrębność, a dzisiaj dobrze by Fordon był, jako część miasta, dobrze skomunikowany. Podobnie jak komunikacja z Toruniem, S10, czy dokończenie S5. To wszystko ważne inwestycje infrastrukturalne, które pomogą rozwinąć się dobrze Bydgoszczy i całemu regionowi.

Program 500+ zmienił Polskę i pan wiele razy o tym mówił. Czy ten projekt to jest socjal czy projekt cywilizacyjny, który ma zmienić styl życia?

To projekt, który, dodatkowo, okazał się dzisiaj błogosławieństwem w tym kryzysie, w którym się znaleźliśmy po COVID-19. Proszę sobie wyobrazić ludzi, którzy nie dość, że mieliby obawy o utratę pracy, nie mieliby jeszcze wsparcia dla swoich pociech w postaci 500+. Z jednej strony to projekt, który poprzez lepszą edukację dzieci, lepsze ich wychowanie, poprzez większą możliwość wykształcenia, redukcję ubóstwa ma doprowadzić do tego, że wszyscy w Polsce będziemy mieli się lepiej, przecież jakie jest młodzieży chowanie, takie będą losy Rzeczpospolitej w przyszłości. To także projekt prodemograficzny. Wiemy, że rodzi się coraz więcej dzieci, ciągle za mało, ale już trochę więcej.

Wciąż są krytycy tej koncepcji, wskazują na zdanie Margaret Thatcher, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze, mówiła: jeśli rząd mówi, że komuś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

Margaret Thatcher nie wiedziała jak gigantyczną lukę w VAT i w innych podatkach stworzył rząd PO, rząd w którym był pan Rafał Trzaskowski, bo dołączył do rządu Donalda Tuska w 2013 roku. Poprzez to, że my zlikwidowaliśmy w dużym stopniu mafie vatowskie, co można sobie potwierdzić w dokumentach Komisji Europejskiej, więc jest to bardzo dobrze udokumentowany proces, my te pieniądze wydobyliśmy rzeczywiście z przepaści w którą one wpadały za rządów PO. Zabieramy zatem mafiom vatowskim, przestępcom podatkowym, przemytnikom papierosów, paliwa, alkoholu, bo było tego mnóstwo, gigantyczna skala, zanim nie doszliśmy do rządów i dane o tym świadczą, dzięki temu znalazło się kilkadziesiąt miliardów środków na fundusz dróg lokalnych, który dziś tu w Bydgoszczy ogłosiłem, że poszerzamy na miasta na prawach powiatu, a więc Bydgoszcz również z tego skorzysta (...).
Z Mateuszem Morawieckim rozmawia Michał Jędryka, Wideo: (jw)

Zobacz także

2020-10-28, godz. 06:00 Anna Milczanowska Magdalena Ogórek rozmawiała z poseł Anną Milczanowską, która została zaatakowana przez feministki jako matka dziecka z zespołem Downa. Magdalena Ogórek: Dzis ... » więcej 2020-10-27, godz. 06:45 Iwona Michałek Gościem "Rozmowy Dnia" w Polskim Radiu PiK była Iwona Michałek - sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Rozmawialiśmy o tym, czy możliw ... » więcej 2020-10-26, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka z Koalicji Polskiej/PSL-Kukiz'15. Tematy to m.in. przyjęta prze z Sejm ustawa „covidowa”, walka państwa z pandemi ... » więcej 2020-10-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król. Tematem rozmowy były ostatnie sejmowe głosowania dotyczące ustaw covidowych, a także rocznica powstania Poczty Pols ... » więcej 2020-10-22, godz. 06:45 Tomasz Krzysztyniak Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu Tomasz Krzysztyniak. Tematy to problemy kadrowe w szpitalach i brak ... » więcej 2020-10-21, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący sejmowej komisji zdrowia poseł Tomasz Latos. Magdalena Ogórek rozmawiała z nim na temat przerwanych wczoraj obrad Sejm ... » więcej 2020-10-20, godz. 06:00 Ryszard Bober Czy głosowanie nad ustawą „Piątka dla zwierząt" rozbiło opozycyjną większość w Senacie? O to między innymi pytaliśmy senatora Ryszarda Bobera, który był gości ... » więcej 2020-10-19, godz. 05:50 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewica. Rozmawialiśmy o epidemii, a także o zatrzymaniu Romana Gierty ... » więcej 2020-10-16, godz. 05:58 Wojciech Peszyński Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był dr Wojciech Peszyński - politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak p ... » więcej 2020-10-15, godz. 06:45 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz. O sytuacji epidemicznej w regionie. Michał Jędryka: Przeczytałem rano twitta: „Gorącz ... » więcej
12345