Czwartek, 16 lipca 2020 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-06-22, 19:18 Michał Jędryka/Redakcja

Mateusz Morawiecki [wideo, foto]

Mateusz Morawiecki Fot. Ireneusz Sanger
Mateusz Morawiecki Fot. Ireneusz Sanger
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mateusz Morawiecki
Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był premier Mateusz Morawiecki, który udzielił nam wywiadu na zakończenie wizyty w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach w Kujawsko-Pomorskiem, w tym o kampusie Akademii Muzycznej i o sytuacji przedsiębiorców.

Michał Jędryka: Czy podobały się panu bydgoskie puzzle?

Mateusz Morawiecki: Bardzo podobała mi się wizyta w Bydgoszczy. Zacząłem ją w Fordonie, do 1973 roku Fordon to przecież osobne miasto, które ma swoją odrębność, a dzisiaj dobrze by Fordon był, jako część miasta, dobrze skomunikowany. Podobnie jak komunikacja z Toruniem, S10, czy dokończenie S5. To wszystko ważne inwestycje infrastrukturalne, które pomogą rozwinąć się dobrze Bydgoszczy i całemu regionowi.

Program 500+ zmienił Polskę i pan wiele razy o tym mówił. Czy ten projekt to jest socjal czy projekt cywilizacyjny, który ma zmienić styl życia?

To projekt, który, dodatkowo, okazał się dzisiaj błogosławieństwem w tym kryzysie, w którym się znaleźliśmy po COVID-19. Proszę sobie wyobrazić ludzi, którzy nie dość, że mieliby obawy o utratę pracy, nie mieliby jeszcze wsparcia dla swoich pociech w postaci 500+. Z jednej strony to projekt, który poprzez lepszą edukację dzieci, lepsze ich wychowanie, poprzez większą możliwość wykształcenia, redukcję ubóstwa ma doprowadzić do tego, że wszyscy w Polsce będziemy mieli się lepiej, przecież jakie jest młodzieży chowanie, takie będą losy Rzeczpospolitej w przyszłości. To także projekt prodemograficzny. Wiemy, że rodzi się coraz więcej dzieci, ciągle za mało, ale już trochę więcej.

Wciąż są krytycy tej koncepcji, wskazują na zdanie Margaret Thatcher, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze, mówiła: jeśli rząd mówi, że komuś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

Margaret Thatcher nie wiedziała jak gigantyczną lukę w VAT i w innych podatkach stworzył rząd PO, rząd w którym był pan Rafał Trzaskowski, bo dołączył do rządu Donalda Tuska w 2013 roku. Poprzez to, że my zlikwidowaliśmy w dużym stopniu mafie vatowskie, co można sobie potwierdzić w dokumentach Komisji Europejskiej, więc jest to bardzo dobrze udokumentowany proces, my te pieniądze wydobyliśmy rzeczywiście z przepaści w którą one wpadały za rządów PO. Zabieramy zatem mafiom vatowskim, przestępcom podatkowym, przemytnikom papierosów, paliwa, alkoholu, bo było tego mnóstwo, gigantyczna skala, zanim nie doszliśmy do rządów i dane o tym świadczą, dzięki temu znalazło się kilkadziesiąt miliardów środków na fundusz dróg lokalnych, który dziś tu w Bydgoszczy ogłosiłem, że poszerzamy na miasta na prawach powiatu, a więc Bydgoszcz również z tego skorzysta (...).
Z Mateuszem Morawieckim rozmawia Michał Jędryka, Wideo: (jw)

Zobacz także

2020-07-16, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. O sytuacji politycznej po lewej stronie sceny parlamentarnej po wyborach prezydenckich. Robert Kwiat ... » więcej 2020-07-15, godz. 06:45 Grzegorz Braun Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Grzegorz Braun (Konfederacja). Rozmawialiśmy m.in. o zaproszeniu do rozmów, sformułowanym przez Prezydent ... » więcej 2020-07-14, godz. 06:00 Prof. Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, z którym rozmawialiśmy m.in. o politycznych skutkach wyniku wyborów prezydenckich.Michał Jędryka: 14 ... » więcej 2020-07-13, godz. 06:45 Radosław Sajna [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był w powyborczy poniedziałek politolog prof. Radosław Sajna, z którym rozmawialiśmy o podanych przez PKW wstępnych nieoficjalnych wynika ... » więcej 2020-07-10, godz. 06:03 Łukasz Schreiber [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Rozmawialiśmy o kończącej się kampanii prezydenckiej. - Polska ambit ... » więcej 2020-07-09, godz. 06:50 Krzysztof Gawkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy. Jej tematy, to: wynik kandydata Lewicy, dobiegająca końca kampania ... » więcej 2020-07-08, godz. 06:45 Arkadiusz Myrcha Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Arkadiusz Myrcha (PO). Tematy to kampania wyborcza i bieżąca sytuacja polityczna. - Rafał Trzaskowski nie ... » więcej 2020-07-07, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy dnia był poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy o zbliżających się wyborach prezydenckich i o ich politycznych konsekwencjach. - Obecna kampani ... » więcej 2020-07-06, godz. 06:00 Prof. Mieczysław Ryba Naszym rozmówcą był profesor Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Medialnej w Toruniu. Rozmowa między innymi o ... » więcej 2020-07-03, godz. 06:50 Ireneusz Stachowiak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej tematy, to nowe programy ... » więcej
12345