Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2020-06-22, 19:18 Michał Jędryka/Redakcja

Mateusz Morawiecki [wideo, foto]

Mateusz Morawiecki Fot. Ireneusz Sanger
Mateusz Morawiecki Fot. Ireneusz Sanger
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Mateusz Morawiecki
Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był premier Mateusz Morawiecki, który udzielił nam wywiadu na zakończenie wizyty w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach w Kujawsko-Pomorskiem, w tym o kampusie Akademii Muzycznej i o sytuacji przedsiębiorców.

Michał Jędryka: Czy podobały się panu bydgoskie puzzle?

Mateusz Morawiecki: Bardzo podobała mi się wizyta w Bydgoszczy. Zacząłem ją w Fordonie, do 1973 roku Fordon to przecież osobne miasto, które ma swoją odrębność, a dzisiaj dobrze by Fordon był, jako część miasta, dobrze skomunikowany. Podobnie jak komunikacja z Toruniem, S10, czy dokończenie S5. To wszystko ważne inwestycje infrastrukturalne, które pomogą rozwinąć się dobrze Bydgoszczy i całemu regionowi.

Program 500+ zmienił Polskę i pan wiele razy o tym mówił. Czy ten projekt to jest socjal czy projekt cywilizacyjny, który ma zmienić styl życia?

To projekt, który, dodatkowo, okazał się dzisiaj błogosławieństwem w tym kryzysie, w którym się znaleźliśmy po COVID-19. Proszę sobie wyobrazić ludzi, którzy nie dość, że mieliby obawy o utratę pracy, nie mieliby jeszcze wsparcia dla swoich pociech w postaci 500+. Z jednej strony to projekt, który poprzez lepszą edukację dzieci, lepsze ich wychowanie, poprzez większą możliwość wykształcenia, redukcję ubóstwa ma doprowadzić do tego, że wszyscy w Polsce będziemy mieli się lepiej, przecież jakie jest młodzieży chowanie, takie będą losy Rzeczpospolitej w przyszłości. To także projekt prodemograficzny. Wiemy, że rodzi się coraz więcej dzieci, ciągle za mało, ale już trochę więcej.

Wciąż są krytycy tej koncepcji, wskazują na zdanie Margaret Thatcher, że nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze, mówiła: jeśli rząd mówi, że komuś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy.

Margaret Thatcher nie wiedziała jak gigantyczną lukę w VAT i w innych podatkach stworzył rząd PO, rząd w którym był pan Rafał Trzaskowski, bo dołączył do rządu Donalda Tuska w 2013 roku. Poprzez to, że my zlikwidowaliśmy w dużym stopniu mafie vatowskie, co można sobie potwierdzić w dokumentach Komisji Europejskiej, więc jest to bardzo dobrze udokumentowany proces, my te pieniądze wydobyliśmy rzeczywiście z przepaści w którą one wpadały za rządów PO. Zabieramy zatem mafiom vatowskim, przestępcom podatkowym, przemytnikom papierosów, paliwa, alkoholu, bo było tego mnóstwo, gigantyczna skala, zanim nie doszliśmy do rządów i dane o tym świadczą, dzięki temu znalazło się kilkadziesiąt miliardów środków na fundusz dróg lokalnych, który dziś tu w Bydgoszczy ogłosiłem, że poszerzamy na miasta na prawach powiatu, a więc Bydgoszcz również z tego skorzysta (...).
Z Mateuszem Morawieckim rozmawia Michał Jędryka, Wideo: (jw)

Zobacz także

2020-08-07, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem Rozmowy Dnia był Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mowa będzie o wakacyjnej akcji pod hasłem „Bezpieczny piątek” dotyczące ... » więcej 2020-08-06, godz. 06:26 Marcin Lewandowski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był radny Marcin Lewandowski, przewodniczący Komisji Doraźnej Rady Miasta Bydgoszczy zajmującej się odpadami komuna ... » więcej 2020-08-05, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ośrodek wprowadził ostatnio kilka nowych akcji m.in. „Kupuj ... » więcej 2020-08-04, godz. 06:02 Paweł Machalski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był politolog, dr Paweł Machalski. W spotkaniu pojawiły się wątki dotyczące definitywnego wygaśnięcia nadziei opozy ... » więcej 2020-08-03, godz. 06:01 Magdalena Nowak-Paralusz Nowych przypadków zachorowań na COVID-19 przybywa, a Polacy jakby zapomnieli o epidemii. Gdzie podziała się nasza solidarność społeczna, tak widoczna wiosną? ... » więcej 2020-07-31, godz. 08:14 Przemysław Kożan Jak udzielać pierwszej pomocy w dobie pandemii oraz kiedy i jak utworzyć korytarz życia? Gościem „Rozmowy Dnia” był Przemysław Kożan - ratownik medyczny, kier ... » więcej 2020-07-30, godz. 06:00 Honorata Galczewska Czy więcej drzew pójdzie pod topór i zostanie spalonych? Tego obawiają się organizacje ekologiczne w związku z uchwaleniem niedawno przez Sejm nowelizacji ust ... » więcej 2020-07-29, godz. 06:00 Krzysztof Nowak [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Nowak - rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła przeciążonych ci ... » więcej 2020-07-28, godz. 06:00 Sławomir Mularski W Polsce od początku kwietnia życie nad wodą straciło 196 osób. W miniony weekend utonęło 17 – wynika ze statystyk prowadzonych przez policję. Gościem Rozmowy ... » więcej 2020-07-27, godz. 06:05 Maciej Smolarek Jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy w regionie? Czy odmrożenie gospodarki widać w statystykach dotyczących liczby osób bezrobotnych? Jakie branże są ... » więcej
12345